آزادی انتخاب: چالش‌ها بر سر تصویب بودجه «فرزندآوری برنامه‌ریزی شده» در کنگره آمریکا


IMG_0157

پژوهشگر مسائل زنان

در طول یکی دوماه اخیر در آمریکا، تلاشهای قانونگذاران برای قطع بودجه سازمان “فرزندآوریِ برنامه ریزی شده” افزایش یافته است. این روزها بحث «فرزندآوری برنامه‌ریزی شده» (Planned Parenthood) بحث داغ جامعه آمریکا است. موضوعی که می‌رفت برای دومین بار دولت اوباما را تعطیل کند.  سازمان «فرزندآوری برنامه‌ریزی شده»  که یک سازمان غیرانتفاعی است، کارش به طور عمده بهداشت باروری و خدمات سلامت مادر و کودک است. این موسسه که از بروکلین نیویورک کار خود را آغاز کرده است اکنون ۸۲۰ کلینیک در آمریکا دارد. بودجه اختصاص داده شده به این موسسه غیرانتفاعی یک میلیارد دلار است. در واقع این موسسه بزرگترین فراهم کننده خدمات درمانی برای زایمان و باروری در آمریکا است که کلینیک‌های آن روی سرطان سینه، سرطان رحم، بیماری ایدز، پیشگیری از بارداری و سقط جنین متمرکز هستند. هدف این موسسه سلامت جنسی زنان و به رسمیت شناختن حق زنان در کنترل بر بدن خود است. موسسه «فرزندآوری برنامه‌ریزی شده» خدمات مشاوره، پیشگیری و معاینه زنان قبل از دچار شدن به این بیماری‌ها را در دستور کار خود دارد. این موسسه سالانه ۳۰۰ هزار عمل سقط جنین را از میان ۳ ملیون مراجعه کننده‌ انجام می‌دهد. باتوجه به خدماتی که این موسسه ارائه می‌دهد در طول دوران فعالیت خود، هم در معرض تهدیدها، حمله‌ها و انتقادهای تند قرار گرفته و هم تحت حمایت‌های بسیار بوده و حامیان زیادی داشته است.

این موسسه از سال ۱۹۷۰، زمانی که ریچارد نیکسون رییس جمهور آمریکا بود با امضا و تایید او،  بودجه خود را از دولت فدرال دریافت می‌کند. نیکسون در توصیف بخشی از این قانون می‌گوید: «هیچ زن آمریکایی نباید از دسترسی به مشاوره و وسایل تنظیم خانواده به خاطر شرایط اقتصادی محروم باشد.»

آمارهای مختلف نشان می دهد در دو سوم شهرهایی که کلینیک «فرزندآوری برنامه‌ریزی شده» قرار دارد، حداقل نصف زنان آن منطقه از خدمات آنها بهره می‌گیرند و از دسترسی آسان و سریع به وسایل پیشگیری از بارداری و بهداشت باروریِ امن برخوردارند. همچنین در یک پنجم این شهرها، کلینیک‌های «فرزندآوری برنامه‌ریزی شده»، تنها شبکه تنظیم خانواده امن و بهداشتی موجود هستند.

به طورکلی بر طبق آمارها این کلینیک‌ها خدمات بهداشتی قابل توجهی را در پیشگیری از بارداری و بیماری هایی از قبیل سرطان پستان و سرطان دهانه رحم ارائه داده‌اند. این خدمات در حدی است که در مقایسه با خدمات دیگر موسسات از این دست، به هیچ وجه قابل انکار نیست. آنها بهداشت باروری و تنظیم خانواده را برای زنانی که به آن نیاز دارند بسیار دسترس پذیرتر و امن‌تر کرده‌اند.

اما نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره آمریکا هشدار داده‌ بودند که اگر بودجه «فرزندآوری برنامه‌ریزی شده» تصویب شود، بودجه دولت را تأیید نمی‌کنند و همین امر دولت را یک بار دیگر در معرض تعطیلی قرار می‌دهد. آنها می‌گویند هیچ پولی از دولت فدرال برای کمک به سازمانهایی که خدمات سقط جنین ارائه می‌کنند نباید تعلق بگیرد. ادعاها حاکی از این است که سازمان «فرزندآوری برنامه‌ریزی شده» از پول فدرال برای سقط جنین‌ها استفاده نمی‌کند. در ۲۹ سپتامبر سال جاری، مدیر سازمان «فرزندآوری برنامه‌ریزی شده»،  “سسیل ریچارد”،  در کنگره حاضر شد و بیشتر از پنج ساعت به دفاع از سازمانش و تمام کارهایی که آنها برای سلامت زنان و مردان آمریکایی انجام می دهند پرداخت. این سازمان متهم به فروش بافت‌های مرده جنینی برای انجام تحقیق روی آنها شده است، خانم ریچارد این اتهام را برای چندمین بار رد کرد و آن را نادرست دانست. او اظهار کرد: «بسیار شرم‌آور است که افرادی در این کشور هستند که تلاششان در کاهش دسترسی زنان به ابزار کنترل بارداری و سقط جنینِ امن و قانونی است. کسانی که به هر ابزاری برای فریب مردم و پنهان ماندن حقیقت متوسل می‌شوند تا به اهدافشان برسند.»

درحالی که بسیاری کنگره را ضد زن می‌خوانند، انتقادها به جمهوری‌خواهان در این مورد که آنها همیشه در جنگ با زنان بوده‌اند ادامه دارد. طیف محافظه‌کار همیشه در آمریکا از مخالفان خدمات پیشگیری از بارداری بوده‌است. جمهوری خواهان با تصویب نکردن این بودجه راه انتخاب زنان را برای بارداری و فرزندآوری می بندند، چیزی که زنان و فمینیست‌ها سالها است که برای به دست آوردنش مبارزه می‌کنند: “حق زن بر بدن خود”.  میلیونها زن در آمریکا از خدمات این سازمان برای دسترسی به بهداشت باروری، بیماری‌ها و عفونت‌های رحمی، ایدز، سرطان سینه و سرطان دهانه رحم  استفاده می‌کنند. قطع بودجه این سازمان باعث آسیب به میلیون‌ها زن آمریکایی که از این خدمات استفاده می‌کنند می‌شود. با توجه به آمار روزنامه وال استریت، ۶۱ درصد از شرکت کنندگان در نظر سنجی این ژورنال، مخالف حذف بودجه سازمان «فرزندآوری برنامه‌ریزی شده» هستند.

حق باروری یکی از حقوق مهم زنان است. این حق شامل انتخاب آزادانه افراد یک جامعه برای داشتن فرزند، تعداد فرزندان، فاصله تولد فرزندان و همچنین حق برخورداری از اطلاعات در این حوزه و استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری و بهداشت جنسی می‌شود. حق باروری همچنین شامل حق تصمیم‌گیری آزاد برای تولید مثل به دور از اجبار، خشونت و تبعیض است که در اسناد حقوق بشر سازمان ملل به رسمیت شناخته شده است. دسترسی و استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری یکی دیگر از حقوق به رسمیت شناخته شده زنان است که می‌تواند مرگ و میر مادران را کاهش دهد. آمارها نشان می‌دهد که از هر سه مورد مرگ مادران در هنگام حاملگی یا زایمان، یکی مربوط به بارداری‌های ناخواسته است که می‌تواند با دسترسی به وسایل پیشگیری از بارداری اتفاق نیفتد. این بدین معناست که در صورت دسترسی آسان و آزاد به وسایل پیشگیری از بارداری می‌توان از مرگ و میر ۱۷۵ هزار زن در طول سال جلوگیری کرد. هم‌چنین باتوجه به آمارِسقط جنین‌ متوجه اهمیت سقط جنین‌های ایمن می‌شویم؛ هر ساله یک چهارم بارداری‌ها در جهان به سقط جنین می‌انجامد (حدود ۲۲ میلیون) و یک چهارم این سقط جنین ها غیر ایمن و غیربهداشتی هستند. سقط جنین غیرایمن به سقط جنینی گفته می‌شود که در محیط‌های غیربهداشتی و یا توسط افراد غیرحرفه‌ای انجام پذیرد.  سقط جنین‌های غیرایمن در طول سال به مرگ ۶۸ هزار زن در سراسر جهان منتهی می‌شود که در صورت دسترسی زنان به وسایل پیشگیری از بارداری و سقط جنین‌های ایمن می‌توان از ۹۰ در صد این مرگ و میرها جلوگیری کرد.

باتوجه به اینکه فمینیست‌ها سالها برای برخورداری زنان از این حقوق در آمریکا و دیگر کشورهای جهان کوشیده‌اند، چشم بسیاری در دنیا به تصمیم  کنگره آمریکا در تصویب یا عدم تصویب بودجه «فرزندآوری برنامه‌ریزی شده» دوخته شده است. فعالان حقوق زنان درآمریکا مشغول  جمع‌آوری امضا برای تصویب این بودجه هستند و بسیاری از مردم با کمک‌های مالی خود به این سازمان برای تداوم خدمات آن می‌کوشند. یکی دیگر از راههایی که زنان اعتراض خود را به این تصمیم کنگره نشان دادند حضور در خیابانها با پلاکاردهایی بود که آزادی انتخاب را فریاد می‌زدند مانند:” بدن من متعلق به من است ” یا  “برنامه‌های تنظیم خانواده جان ما را نجات می‌دهد”. مردم آمریکا روز ۲۹ سپتامبر را PinkOut day نامیدند و آن را به عنوان روز ملی حمایت از «فرزندآوری برنامه‌ریزی شده» و خدمات بهداشتی آن معرفی کردند. در این روز بسیاری با پوشیدن لباس صورتی در مراسمی که در شهرهای مختلف آمریکا در حمایت از «فرزندآوری برنامه‌ریزی شده» برگزار شد شرکت کردند. همچنین زنان  با استفاده از هشتگ #ShoutYourAbortion  (سقط جنین خود را فریاد بزن) به بازگو کردن تجربه‌های خود از سقط جنین پرداخته‌ و ضرورت اختصاص بودجه به برنامه‌هایی مانند «فرزندآوری برنامه‌ریزی شده» را گوشزد کرده‌اند.

الهه ایمانیان فارغ التحصیل جامعه‌شناسی از دانشگاه تهران و فوق لیسانس مطالعات زنان و جنسیت از دانشگاه ایالتی نیویورک است الهه ایمانیان، اکتیویست و فعال حقوق زنان در ایران است و در حال حاضر به عنوان پژوهشگر مسائل زنان با دانشگاه جورج واشنگتن همکاری میکند.

#plannedparenthood #فرزندآوریبرنامهریزیشده #دیدگاهنو #سقطجنین #الههایمانیان