آقای خامنه ای !یک جیغ دیگر لطفا


????? ???????????? ?? ????? ????? ?????? ?????????? ? ?????? ??????

مجتبی واحدی

تحلیلگر سیاسی

پس از آنکه بخشی از افتضاح “بورسیه های غیر قانونی “در دولت احمدی نژاد، توسط حسن روحانی و همکاران او افشا شد سید علی خامنه ای به حدی عصبانی شد که نتوانست خود را کنترل نماید. او   سخنانی گفت که دومین رسوایی بزرگ او در سه سال اخیر را موجب شد. پیش از آن ، خامنه ای  از افشای بخشی از مفاسد دولت احمدی نژاد توسط رقبای درون حکومتی او عصبانی شده و دستور “کش ندهید ” صادر کرده بود. رهبر جمهوری اسلامی   در سال های اخیر شاهد انواع مفاسد ، مظالم ، دروغ گویی ها و بی کفایتی ها در دستگاههای حکومتی بوده اما دم بر نیاورده یا با دستوراتی مانند “کش ندهید ” رسما به حمایت از فاسدان برخاسته است. اما هنگامی که موضوع بورسیه ها مطرح شد او تحمل رسوایی بعضی از نورچشمی های دربار خود را نداشت لذا  با عصبانیتی کم سابقه نسبت به این موضوع واکنش داد . خامنه ای  این افشاگری را  یکی از مصداق‌های سیاست‌بازی در دانشگاه‌ها دانست و آن را از غلط‌ترین کارهای چند سال اخیر معرفی کرد. وی  ادعا کرد : ” تحقیقات دقیق نشان می‌دهد مسأله‌ی بورسیه‌ها، به آن شکلی که در روزنامه‌ها با آن بازی کردند نبود اما اگر هم بود باید از راه‌های قانونی امتیازاتی که عده‌ای بر خلاف قانون گرفته بودند لغو می‌شد نه اینکه سر و صدا و جنجال درست شود.” رهبر فاسد و بی کفایت جمهوری اسلامی که سال ها شاهد ظلم به اقشار مختلف مردم بود و با سکوت خود به آنها مهر تایید زده بود افشای بورسیه های غیر قانونی را “ظلم به یک عده “دانست و گفت :  ” سمّی که در این موضوع به دانشگاه‌ها تزریق شد از بینش فکری مبتنی بر سیاست‌کاری نشأت می‌گرفت و متأسفانه، هم خلاف قانون، هم خلاف تدبیر و هم خلاف اخلاق بود.”

اکنون بار دیگر دولت روحانی که تحت فشار برخی رسانه های وابسته به رهبر قرار گرفته دست به افشاگری مستند از رانت خواری های بی سابقه این رسانه ها زده که قاعدتا باید منتظر واکنش قوه “قضائیه امر بر”  و نهادهای سرکوبگر بود. بر اساس افشاگری جدید ، چهار روزنامه نزدیک به بیت رهبر ،ارقام باورنشدنی به عنوان “یارانه مطبوعاتی “دریافت کرده اند .روزنامه کیهان  از تک فروشی بر روی دکه های روزنامه فروشی ،در آمد قابل اعتنایی ندارد  اما فروش  اجباری  به ادارات دولتی ،شهرداری  ها ،شرکتهای هواپیمایی، شعب دادگاهها و محاکم قضایی و…. منفعت  قابل توجهی  نصیب این روزنامه   کم تیراژ می کند. علاوه بر آن ،  همه روزه دهها آگهی دولتی به ارزش صدها   میلیون تومان با فشار نهادهای قدرت در اختیار این روزی نامه قرار می گیرد. اما ظاهرا” این حد از رانت خواری نیز نتوانسته طمع کاری مدیران کیهان را کنترل نماید. گزارش منتشره اخیر نشان می دهد در هشت سال ریاست جمهوری احمدی نژاد، روزنامه کیهان به طور متوسط  هر سال یک میلیارد و سیصد میلیون یارانه مستقیم   دریافت نموده است. همانگونه که اشاره شد رقم مزبور متوسط دریافتی روزنامه کیهان در سال های هشتاد و چهار تا پایان نود ویک بوده که اگر ارزش ریال  در سال هشتاد و چهار تا نود  در نظر گرفته شود مشخص خواهد شد رقم دریافتی کیهان به نرخ امروز دو تا سه برابر مبلغ اعلام شده توسط وزارت ارشاد است.

روزنامه دیگری که از این مواهب برخوردار بوده  روزنامه رسالت است که اغلب دکه های روزنامه  فروشی ،حتی یک نسخه از آن را در پیشخوان خود عرضه نمی کنند. این روزنامه که تعداد فروش آن در سراسر کشور هیچگاه به چهار رقم نمی رسددر دوره ریاست جمهوری  احمدی نژاد حدود سه میلیارد تومان یارانه دریافت کرده است . روزنامه “وطن امروز ” که مدیر آن -مهرداد بذرباش – در حال ادای دین به باند فاسد احمدی نژاد است نیز از  رانت های مشابه بر خوردار بوده است . این روزنامه در یک دوره پنج ساله حدود سه میلیارد تومان یارانه دریافت کرده است. تردید ندارم افشاگری اخیر در خصوص رانت خواری سخنگویان   مکتوب خامنه ای ، بار دیگر عصبانیت رهبر جمهوری اسلامی را موجب  خواهد شد . معمولا عصبانیت ها وکینه ورزی های خامنه ای اگر به جیغ و فریاد علنی و عقده گشایی او منجر نشود   برخورد خشن تر  نهادهای سرکوبگر با افشاگران را به دنبال خواهد داشت. پس مایلم  به رهبر جمهوری اسلامی پیشنهاد کنم به همین بهانه ،بار دیگر جیغ بکشد و عربده سر دهد. او در حدی از رسوایی است که فریاد کشیدن در حمایت از رانت خواری کیهان و نوچه هایش چیز زیادی  بر بدنامی او نمی افزاید. اما اگر فریاد علنی نکشد  انتقام جویی او از افشاکنندگان به  مراتب وحشیانه تر خواهد بود.

همچنین توصیه ای برای حسن روحانی و دولت او دارم. به نظر می رسد فرصت روحانی برای افشاگری علیه مفاسد احمدی نژاد و حامیان قدرتمند او در حال پایان است. با نزدیک شدن به پایان دوره ریاست جمهوری، بسیاری از مدیران دولتی به طرف اشخاص حقیقی و حقوقی قدرتمند جذب خواهند شد و تسلط روحانی بر آنان به سوی “صفر “خواهد رفت. پس بهتر است روحانی تا فرصت دارد با به جان خریدن عربده های دیگری از رهبر به افشاگری ادامه دهد. کسانی که کنترل مطالبات از روحانی به بهانه به نتیجه رساندن مذاکرات هسته ای را توصیه می کردند اکنون که شاهد افزایش فشار بر اصلاح طلبان حکومتی و اعتدالیون هستند باید متوجه اشتباه شده باشند. آنان به این بهانه ،در واقع فرصت مناسبی در اختیار خامنه ای گذاشتند تا به دور از هر نوع فشار از سوی افکار عمومی ، هر روز فشارها بر منتقدان را افزایش دهد . پس  در واقع بخشی از مسئولیت فشارهای اخیر در داخل به عهده روحانی و کسانی است که مرتبا بر کنترل مطالبات تاکید می کردند.

البته پیشنهاد به روحانی با فرض آنست که او  ،اجرای بخشی از نمایش خامنه ای را به عهده نداشته باشد. البته حتی اگر  اقدامات او در راستای سرگرم سازی مردم برای تثبیت جایگاه متزلزل خامنه ای باشد به او اطمینان می دهم این همکاری هم مشکلی از روحانی حل نخواهد کرد و رئیس  دولت بنفش نیز قربانی سناریو های ولی فقیه خواهد بود مگر آنکه بدون واهمه از اشتلم گویی های خامنه ای فسادهایی که مسئولیت همه آنها به عهده رهبر فاسد پرور می باشد را افشا کند. روحانی با ادامه افشاگری های خود باید به خامنه ای پیشنهاد دهد که “آقای خامنه ای !لطفا هر روز جیغ بزنید “.  مجبور ساختن خامنه ای به موضعگیری مستمر در برابر افشاگری ها،حتی ساده لوح ترین حامیان او را نیز قانع خواهد کرد که منشا همه فساد ها خود اوست ودیگران ،تنها بازیچه های رهبرهستند.


سید مجتبی واحدی سیاست‌مدار، روزنامه نگار و مشاور ارشد مهدی کروبی است که از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۶ رئیس دفتر مهدی کروبی بوده‌است و از سال ۱۳۷۹ تا دی ۱۳۸۸، سردبیری روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد را بر عهده داشته‌است. از دیگر سوابق او، معاونت وزارت دارایی از سال ۱۳۶۷ و مشاور رسانه‌ای و مطبوعاتی مهدی کروبی در مجلس ششم و انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۸۴) می‌باشد. مجتبی واحدی پس از حصر خانگی مهدی کروبی در بهمن ماه ۱۳۸۹، به عنوان سخنگو و مشاور ارشد مهدی کروبی در خارج از ایران در حمایت از جنبش سبز فعالیت می‌کند.

#حسنروحانی #دیدگاهنو #خامنهای #احمدینژاد #سیدمجتبیواحدی