آیا برگزاری مراسم اعدام در استادیوم های ورزشی متوقف میشود؟

یک سازمان خصوصی حقوق بشری در فرانسه طی نامه‌ای از فیفا درخواست کرد تا فوتبال ایران را به دلیل برگزاری مراسم اعدام در ورزشگاه‌ها، تحریم کند. فاطما سامورا، دبیرکل فدراسیون جهانی فوتبال نیز  با ارسال نامه‌ای از این درخواست حمایت کرده است. فیفا اخیرا با افزودن بندی به اساسنامه خود درصدد برخورد با کشورهایی است که در استادیوم‌های ورزشی اعدام برگزار می‌کنند که ایران نیز یکی از این کشورها محسوب می‌شود. ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۶ در نیریزِ استان فارس یک اعدام در ورزشگاه فوتبال به فیفا گزارش شده است.

در این راستا سازمان خصوصی حقوق بشری «اکپم» در فرانسه با اعلام اعتراض خود به این شرایط، نامه‌ای به جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا ارسال کرده تا او از اخبار موجود درباره اعدام در ورزشگاه‌ها آگاه شود. این سازمان مشخصا در نامه‌اش از فیفا خواسته‌ تا ایران را تحریم و از تمامی رقابت‌های بین‌المللی حذف کند. رافائل چنول هازان، مدیر این سازمان در این باره گفت:‌ «فیفا نمی‌تواند بگوید که به این رفتار بی‌توجه است. اگر من یک بازیکن بودم در جایی که یک انسان اعدام شده، بازی نمی‌کردم.»

فاطما سامورا دبیرکل فیفا نیز در واکنش به این نامه اعلام کرد: «فیفا این اقدامات را محکوم می‌کند. من قصد دارم در آینده با فدراسیون فوتبال ایران درباره این موضوع مذاکره کنم و از طریق برنامه‌های خود جلوی این اقدام را خواهیم گرفت. ماده ۳ اساسنامه به فیفا این قدرت را می‌دهد که برخلاف این اقدامات عمل کنیم.»

با فشار این سازمان حقوق بشری شرکت ژاپنی سازنده جرثقیل نیز در درخواستی رسمی از طرف خریدار ایرانی خواسته است تا از محصولات این شرکت برای کشتن انسان ها در ایران استفاده نشود و این اتفاق بر معاملات آتی این شرکت ژاپنی با ایران تاثیر خواهد گذاشت. این شرکت ژاپنی در بیانیه ای اعلام کرده است که هرگز گمان نمیکرده است که از محصولاتش برای کشتن انسان ها استفاده شود.

#اعدامدراستادیمورزشی #دیدگاهنو #مجازاتاعدام