آیا دولت بریتانیا واقعا نمیتواند برای نازنین زاغری کاری بکند؟

در تلگرام بخوانید

شاید هنگامی که «ریچارد رتکلیف» با یک خانواده ایرانی وصلت می کرد، بسیار خوشحال و شگفت زده بود که با فرهنگی متفاوت آشنا می شود اما در عوض نزدیک به یک سال است که همسرش در ایران زندانی است. نازنین زاغری راتکلیف که در محله «همپستد» در شمال لندن زندگی می کرد، اکنون ماه ها است که در زندان است و دوران محکومیت پنج ساله خود را در یکی از بدنام ترین زندان های ایران، یعنی زندان اوین، سپری می کند بنا به اتهامات بی اساس امنیتی. [سپاه پاسداران او را به «مشارکت در براندازی نرم» و «همکاری با موسسات معاند» متهم کرده است.] زمانی که “پرو دو” در سال ۲۰۱۴ در لیما دستگیر شدند، ۱۴ کیلوگرم کوکایین همراه داشتند، اما تنها چیزی که نازنین داشت، دخترش بود. نازنین ۳۸ ساله بیمار است، و با این حال از مراقبت های پزشکی نیز محروم است، و این را در یادداشت خودکشی اش نوشته بود. تنها چیزی که او را از ادامه اعتصاب غذا منصرف کرد، دخترش بود.

از جمهوری اسلامی انتظار چنین رفتارهایی می رود اما اگر «دونالد ترامپ» نیز این درد جدایی مادر از کودکش را نیز نادیده بگیرد، موجب خشم بین المللی خواهد شد. ریچارد راتکلیف ضمن متهم کردن دولت بریتانیا به انفعال گفت: «آنها هرگز از ایران به خاطر رفتارش با نازنین، و نادیده گرفتن حقوق بشر، و حتی به خاطر بازداشت خودسرانه و محکومیت نازنین، انتقاد نکردند.» اما واضح است که اتفاق خاصی رخ  نخواهد داد. وقتی اراده ای برای اقدام وجود ندارد، چه اتفاقی ممکن است بیافتد؟ ریچارد رتکلیف چند مصاحبه دیگر انجام دهد تا اقدامی صورت گیرد؟ خانواده اش از هم پاشیده است. «گابریلا» دختر دوساله شان، پیش پدربزرگ و مادربزرگش در ایران است، درحالیکه مادرش در زندان روزهای سخت و عذاب آوری را می گذراند و پدرش نیز مانند یک دستگاه روابط عمومی مدام در حال مصاحبه و گفتگوست.

انتظار می رود در سالگرد بازداشت نازنین، ریچارد مصاحبه دیگری داشته باشد. در این صورت چگونه با آن مقابله می کنید؟ اگر دخترتان را از شما بگیرند چه احساسی دارید؟ هر روز چه می کنید؟ شب های شنبه چه می کنید؟ چگونه خود را آرام می کنید؟ چه اتفاق دیگری باید رخ دهد تا اقدام اساسی صورت گیرد؟ حتما باید وضعیت سلامتی نازنین وخیم تر شود؟ شهردار لندن حتی برای احساس همبستگی و همدردی هم که شده  با خانواده نازنین تماسی نگرفت.همچنین «کمال فروغی»، شهروند لندنی دیگری هم اکنون پشت میله های زندان ایران است ( سازمان عفو بین الملل از هر دو آنها دفاع کرده است) شهردار لندن به سرنوشت هردوی این شهروندان لندنی بی اعتناست. حتی زمانی که ایرانیان زیادی در میدان «ترافالگار» لندن برای تماشای فیلم جمع شده بودند، نمی شد کاری کرد؟

تولیپ صدیق، نماینده محله خانم زاغری در پارلمان بریتانیا، برای آزادی نازنین با «ترزا می» – نخست وزیر بریتانیا – تماس گرفته است، و بارها درخواست ملاقاتش با «بوریس جانسون» – وزیر امورخارجه – نیز رد شده است. مردم می توانند از «لرد لامونت» – رئیس اتاق بازرگانی بریتانیا و ایران – در خواست کنند که اقداماتی صورت دهد. همچنین  سفیر سابق بریتانیا در ایران، سر «ریچارد دالتون» – نیز مطمئنا روابطی در ایران دارد و اگر بخواهد می تواند وزیر امور خارجه را برای اقدامات جدی  تحریک کند. اما با وجود همه این ها، هیچ تضمینی وجود ندارد.

کاملا بجاست یادی کنیم از زنی که سال گذشته با حجاب آفتاب می گرفت و مامور پلیس گستاخانه مانع آفتاب گرفتن او شد. اینترنت پر شده بود از خبرهایی در مورد این اتفاق. چنین خشمی نمی تواند به شکل دیگری به کار رود؟- برای زنانی که نمی خواهند حجاب داشته باشند و مجبور هستند. فقط نگاه کنید به استاد شطرنج ۱۸ ساله، «درسا درخشانی» – او از تیم ملی شطرنج ایران اخراج شد، زیرا از پوشیدن حجاب در مسابقه ای در جبل الطارق سرباز زد. «صادق خان» –شهردار لندن- در مورد دونالد ترامپ سخرانی می کند و به مواضع او اعتراض می کند، اما این را در حیطه وظایفش نمی بیند که در اعتراض به اسلام سیاسی حرف بزند، اسلامی که به زن می گوید چه بپوشد و چه نپوشد و زن بیگناهی همچون نازنین را بدون هیچ دلیل قانونی در زندان نگه می دارد.

هنگامی که هیاتی سوئدی ماه گذشته به ایران سفر کردند، وزرای فمنیست این دولت تصمیم گرفتند که با افتخار حجاب سر کنند! درواقع، جمهوری اسلامی ایران از نفوذ و قدرت خود به عنوان دومین تولید کننده بزرگ نفت در جهان استفاده می کند تا فرهنگ سرکوب زنان و سیاستمداران مخالف را عادی بسازد. نازنین تنها زنی نیست که در ایران به ناحق در زندان است، اما او شهروند لندن است. چهارشنبه روز زن است، و این وظیفه بوریس جانسون، صادق خان و ترزا می است که خواستار آزادی او شوند. اگر آنها چنین نکردند، امیدوار باشیم که اداره امور خارجه، تالار شهر و خیابان داونینگ پر از صابون شود، زیرا اگر این روند ادامه یابد، آنها شدیدا نیاز دارند که دستهایشان را بشویند- دستشان آلوده است.

در تلگرام بخوانید

#ریچاردردتکلیف #سپاه #بوریسجانسون #ترزامی #دیدگاهنو #خامنهای #ترامپ #نازنینزاغری