ابراهیم سقایی فومنی، ژن خوب که به اقتصاد ایران ضربه زد

«بررسی گواهی ثبت اتاق بازرگانی کشور ترکیه نشان می‌دهد پس از عزل مدیرعامل پیشین تاپکو استانبول، «سیدابراهیم سقایی فومنی» خواهرزاده‌ی «محمدباقر نوبخت» مدیرعامل فعلی تاپکو ایران به عنوان رئیس هیئت مدیره تاپکو استانبول به صورت انفرادی برای تصدی این سمت معرفی شده است. این در حالی‌ست که وی علاوه در سمت مدیریت عاملی تاپکو ایران، عضو هیئت مدیره این شرکت نیز هست.  برخی از آگاهان بازار به فروش‌های ماه‌های گذشته پتروشیمی جم در بازارهای صادراتی اشاره می کنند و معقدند بر این فروش‌ها نظارت و کنترلی انجام نشده و معاملات سلیقه‌ای بوده است.

در تلگرام بخوانید

به نظر می‌رسد فروش‌های بازار صادراتی ایران که با هدف برگزاری تِندر (مزایده) با تغییرات در تاپکو استانبول آغاز شده بود، اکنون سمت و سوی دیگری یافته و با توجه به این که این شرکت دارای سهامدار است، بررسی این فروش‌ها از هدر رفت بیشتر بیت المال جلوگیری خواهد کرد. وضعیت نامناسب اقتصادی و مدیریتی تاپکو در زمان تصدی «سیدابراهیم سقایی فومنی» به جایی رسیده که این شرکت در شرف انحلال قرار دارد. در اوایل سال۹۷ «سیدابراهیم سقایی فومنی» به دلیل عملکرد ضعیف و حاشیه‌های فراوان از مدیرعاملی پتروشیمی فارابی از زیر مجموعه‌های شستا استعفا داده است.

«سقایی فومنی» خواهرزاده «محمدباقر نوبخت» معاون رئیس جمهوری است که در بررسی لیست اعضای هیئت مدیره شرکت‌های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نام او و برخی از خویشاوندان و وابستگان سیاسیون و مقامات حاضر در شرکت‌های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار به صدر رسانه‌ها راه یافت.

بعد از استعفا، وی به عنوان رئیس و عضو هیئت مدیره این شرکت منصوب شد. «سقایی» با سفارش دائی خود، شهریور سال ۹۷ به عنوان قائم مقام و عضو موظف پتروشیمی غدیر منصوب شد. وی بعد از اینکه نتوانست مدیرعاملی پتروشیمی غدیر را بگیرد باز هم با فشار دائی خود توسط «تقی‌زاده» مدیرعامل سابق صندوق بازنشستگی به عنوان مدیرعامل توسعه انرژی پاد کیش (تاپکو) از زیر مجموعه‌های پتروشیمی جم منصوب شد. جالب‌تر این‌که از زمان انتصاب وی به عنوان مدیریت عاملی تاپکو در اسفندماه سال گذشته تا چندی قبل هیچ خبری دایر بر انتصاب وی به این سمت در فضای رسانه‌ای منتشر نشده بود

#سیدابراهیمسقاییفومنی #تاپکو #ژنخوب #آقازاده #رانتآقازادگاهن #اقتصاد #محمدباقرنوبخت