اتحادی که در جهان اسلام وجود ندارد

خبر انتقال سفارت ایالات متحده از تل آویو با انتقادات گسترده ایی روبرو شده است. ۱۳ عضور از چهارده عضو شورای امنیت این اقدام آمریکا را باعث بی ثباتی و به ضرر صلح میان اسرائیل و فلسطینیان دانسته اند. گروه تروریستی حماس با اعلام بیانیه ایی خواستار انتفاضه ایی دیگر تا نابودی اسرائیل شد و فرمانده سپاه پاسداران ایران گفته است که “اسرائیل را در قدس دفن خواهیم کرد.”

در تلگرام بخوانید

دین اسلام با بیش از یک میلیارد پیرو از پرطرفداراترین ادیان جهان بشمار میرود و از زمان جنگ میان اعراب و اسرائیل – که به جنگ میان اسلام و یهود تعبیر میشود – کشورهای اسلامی تلاش کرده اند تا موجودیت اسرائیل را به رسمیت شناخته نشود و همواره عنوان میشود که اتحادی یکدست درباره مسئله فلسطین در جهان اسلام از تهران تا ریاض وجود دارد.

اما دلیل عدم توفیق مسلمانان در مسئله فلسطین چیست؟ چرا رسیدن به راه حل کشور مستقل فلسطینی تا این حد سخت و دشوار است. بارها رهبران عرب و اسرائیل پای میز مذاکره رفته اند اما هربار بدون حصول نتیجه، وضعیت فعلی ادامه پیدا میکند. آیا واقعا میان کشورهای اسلامی اتحادی در این زمینه وجود دارد؟

درباره مسئله مخالفت با موجودیت اسرائیل احتمالا میان اغلب کشورهای اسلامی اتحاد وجود دارد اما متاسفانه رهبران کشورهای اسلامی در موارد اختلاف علاقه بیشتری به عدم تعامل در میان خود دارند. نگاهی به درگیری های خاورمیانه نشان میدهد که بجای اتحاد در جهان اسلام، چیزی که وجود دارد، کشتار و قتل عام مذاهب مختلف است. آنچه در عراق و سوریه و یمن میگذرد، جنگ و کشتار میان شیعیان و اهل سنت است.

هرچند کشورهای اسلامی با فرافکنی همیشه بدنبال ردپای کشورهای غربی در منازعات خود میگردند اما براستی چه کسانی بناهای مقدس شیعیان و اهل سنت را در عراق و سوریه تخریب میکند؟ تصور کنیم تمامی بیت المقدس در دست فلسطینیان بود، آیا واقعا این احتمال وجود نداشت که تشکیلات فتح و حماس همانگونه که حالا مشغول نزاع هستند، این شهر مقدس را تبدیل به مکانی برای مبارزات خود نکنند؟

شیعیان تحت فرمان جمهوری اسلامی نیز طبق فرمان قدیمی روح الله خمینی چشم به قدس دارند و آرزوی تسلط بر آن را در سر میپرورند. واقعا چه ضمانتی است که اگر فردا بیت المقدس در دست کشورهای اسلامی باشد، ایران و عربستان اماکن مذهبی این شهر را به محلی برای جنگهای نیابتی خود تبدیل نکنند؟ مگر چنین اتفاقی به بدترین شکل ممکن در عراق و سوریه و یمن نیافتاده است؟

اول قدم در راه اتحاد، آموختن الفبای تعامل و پذیرش اشتباهات گذشته است. اگر اعراب همچنان پس از دهه ها تلاش میکنند که شکست اشان در جنگ با اسرائیل نپذیرند و همچنان آشکار و پنهان این جنگ را ادامه دهند، اگر گروه تروریستی حماس همچنان نابودی اسرائیل را هدف اصلی خود میداند، بعید است که همتایی به غیر از نتانیاهو در اسرائیل بیابد.

در تلگرام بخوانید

#محمودعباس #اعرابواسرائیل #دیدگاهنو #نتانیاهو #گروهتروریستیحماس #مناقشهاعرابواسرائیل