اتهام سب النبی به حمیدرضا امینی به دلیل انتشار مطالب مخالف حکومت

حمیدرضا امینی که در تاریخ ۱۱ آذر ۱۳۹۶ توسط ماموران امنیتی سپاه به اتهام فعالیت تبلیغی بر علیه نظام در تلگرام بازداشت شده است در پنجم تیرماه سال جاری به اتهام توهین به امامان شیعه و سب‌النبی محاکمه خواهد شد. او پس از بازداشت از سوی اطلاعات‌سپاه به بند دو الف زندان‌اوین منتقل شد و در این مدت از حق دسترسی به وکیل و ملاقات با خانواده محروم بود. او در مدت ۷۸ روز بازداشت انفرادی و بازجویی در زندان بارها مورد شکنجه روحی و ضرب و شتم قرار گرفته است.

در تلگرام بخوانید

به نقل از یک منبع آگاه، او در تاریخ ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۶ در پی انتقال غیرقانونی خود به زندان فشافویه دست به اعتصاب غذای خشک زد که پس از وعده بازگشت به زندان اوین توسط مسئولین زندان، این زندان سیاسی به اعتصاب غذای خشک خود پایان داد اما به دلیل عوارض ناشی از اعتصاب غذا دچار وخامت حال جسمی شد و بخاطر وضعیت وخیم جسمی چندین مرتبه به بیمارستان منتقل شده است.

پیشتر سودابه نامدار زنگنه همسر حمیدرضا امینی در گفتگو با رسانه ها عدم همکاری همسرش با ماموران پرونده را دلیل انتقال او به زندان فشافویه که محل نگه‌داری مجرمین خطرناک است اعلام کرد و گفت «همسرم حق قانونی‌اش را می‌خواهد، او نه جانی است نه تبهکار و نه دزد. همسرم به دلیل عدم تفکیک جرایم و نگهداری او کنار مجرمان خطرناک دست به اعتصاب غذا زده است و تا رسیدن به حق قانونی خود که بازگشت به زندان اوین است دست از اعتصاب نمی‌کشد».

حمیدرضا امینی که به تازگی در تاریخ سیزدهم خرداد ماه از زندان فشافویه به زندان اوین منتقل شد، در دادسرای اوین با فهرستی از اتهامات مخالف از جمله سب‌النبی و توهین به ائمه تفهیم شده است. دیگر اتهامات حمیدرضا امینی تبلیغ‌علیه نظام، توهین به رهبری، تشویق اذهان‌عمومی، نشر اکاذیب و اقدام علیه امنیت ملی بوده است.

آنچه حمیدرضا امینی را با خطر اعدام روبرو کرده است، قراردادن اتهام سب‌النبی در پرونده توسط بازجویان سپاه است. به موجب این اتهام و به استناد ماده ۲۶۲ قانون مجازات‌اسلامی، فرد متهم ممکن است به اعدام محکوم می‌شود. اتهام سب‌النبی در حالی در لیست موارد تفهیم شده به حمیدرضا امینی است که بازجویان سپاه پاسداران مطالب دریافتی در تلگرام را به او نسبت داده‌اند. امینی چنین اتهامی را از اساس فاقد وجاهت قانونی میداند چرا که صرف دریافت مطلب اتهامی متوجه گیرنده نیست.

حمیدرضا امینی پیشتر خواهان رسیدگی و بازبینیِ، کانال‌های تلگرامی از سوی بازپرس شده بود اما بازپرس عنوان کرد تمامی کانال‌ها و گروه‌ها توسط اطلاعات سپاه حذف شده است و امکان بررسی مجدد وجود ندارد! اطلاعات سپاه بدون توجه به عدم انتشار چنین مطالبی از سوی امینی او را متهم به سب‌النبی کرده است که به این اتهام در شعبه یک دادگاه کیفری رسیدگی خواهد شد. امینی همچنین به اتهام نشر اکاذیب و تشویق اذهان عمومی به چهار میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده است.

پیشتر حمیدرضا امینی در زمان انتقال او از بیمارستان به زندان، مقابل دو فرزند خردسال و همسرش مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود و در دادگاه اخیر نیز از حضور همسر و فرزندشان ممانعت به عمل آورده شد. سودابه نامدار زنگنه همسر پس از ضرب و شتم همسرش با انتشار یک ویدیو خواستار دفاع فعالان حقوق بشری از همسرش که در مقابل فرزندانشان مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود، شد. طی سال‌های اخیر سپاه پاسداران با بازداشت فعالان فضای مجازی و انتساب اتهامات بی‌اساس به دنبال ایجاد ترس و نگرانی در میان کاربران فضای‌مجازی بوده است.

در تلگرام بخوانید