از خسارت زدن مردم به نظام تا آزمایش موشک برای نابودی اسرائیل

تصویر از خبرگزاری ایلنا


در ابتدای هفته گذشته ‏ممانعت از حضور محمد خاتمی در مراسم عروسی دختر میرحسین موسوی با حکم دادستانی سبب شد تا شایعات زیادی درباره احتمال حصر وی شکل بگیرد. عدم حضور خاتمی در مراسم سالگرد درگذشت خواهرش نیز به این شایعات دامن زد هرچند وی این عدم حضور را گرفتاری شخصی عنوان کرد. در سفر حسن روحانی به یزد که با همراهی محمدرضا عارف انجام شد، وی اعلام داشت که هیچ گونه دلیل قانونی برای ممنوعیت رسانه ای سید محمد خاتمی وجود ندارد هرچند محسنی اژه ای سخنان روحانی را شوخی دانست و عنوان کرد که این محدودیت کاملا قانونی است و توسط دادستانی اعمال شده است.

در پی درگذشت واعظ طبسی حواشی مربوط به تلاش برای تصاحب وی و دعوا بر سر اینکه مواضع او به چه کسی متمایل بوده است بین هوادارن هاشمی رفسنجانی و علی خامنه ای به بحث پر رنگی تبدیل شد. در این میان توئیت هاشمی رفسنجانی که واعظ طبسی را رفیق روزهای تنهایی خود عنوان کرده بود توجهات زیادی را به خود جلب کرد. انتصاب ابراهیم رئیسی داماد احمد علم الهدی به تولیت آستان قدس رضوی نیز از دیگر موارد مورد بحث کاربران در شبکه های اجتماعی بود. برخی به سابقه وی در کمیته سه نفره اعدام زندانیان در دهه شصت اشاره کرده بودند و برخی دیگر به فساد اقتصادی بزرگترین نهاد موقوفه کشور اعتراض کرده بودند. در این میان ویدئویی که نشان میداد مردم به دستبوسی احمد علم الهدی مشغول اند نیز خبر ساز شد.

گزارش روزنامه وقایع التفاقیه درباره فروش اسپرم با قیمت های میلیونی در مراکز ناباروری مورد توجه کاربران قرار گرفت. بعضی از این کلینیک های لوکس درمان ناباروری به فروش اسپرم افرادی که خوش تیپ و باهوش و ورزشکار هستند با مبالغ میلیونی میپردازند.

سفر احمد داوود اغلو نخست وزیر ترکیه به تهران در شرایط پیچیده منطقه ای نیز مورد توجه کاربران بود. مطرح شدن مسائل منطقه ای از جمله جنگ داخلی در سوریه و روابط اقتصادی پس از توافق هسته ای و رفع تحریم ها از گمانه زنی ها در شبکه های مجازی بود.

صدور حکم اعدام برای بابک زنجانی متهم به فساد اقتصادی، واکنش ها و توجهات زیادی را در پی داشت. حتی حسن روحانی نیز این حکم اعدام را بیهوده دانست و مسئله اصلی را گم شدن  پول بیت المال عنوان کرد. فعالان حقوق بشری نیز نسبت به مردود بودن حکم اعدام به بحث پرداختند.

حامد عطایی خبرنگاری که فیلم مربوط به سخنان جنجالی و اهانت آمیز قاضی پور را منتشر کرده بود در هفته گذشته توسط افرادی با هویت نامشخص مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفت و راهی بیمارستان شد. کاربران این ضرب و شتم را اتفاقی ندانسته و آنرا به اراذل و اوباش تحت امر قاضی پور نسبت دادند. علی لاریجانی نیز در پی اعتراض قاضی پور به نامربوط دانستن حرفهای نماینده ای دیگر در جلسه علنی مجلس خطاب به وی گفت “شما که حرفهای خیلی مهمی میزنید دیگر چرا اعتراض میکنید” . این کنایه لاریجانی به قاضی پور نیز بارها در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شد.

درگذشت ری تاملینسون، مخترع ایمیل و کسی که سمبل @ را از ناشناخته ماندن نجات داد، نیز از دیگر ترندهای هفته سوم اسفند ماه بود.

اهل کوفه نامیده شدن مردم تهران توسط اصولگرایان شکست خورده در انتخابات و سخنان آقای خامنه ای مبنی بر اینکه عدم راهیابی آقایان یزدی و مصباح خسارت به مجلس خبرگان است از برجسته ترین ترندهای هفته بود. این در حالی است که محمد یزدی از عدم راهیابی به مجلس خبرگان ابراز خوشحالی کرده بود!

هشتم مارچ روز جهانی زن با بحث ها و مطالب داغی درباره زنان و حقوقشان همراه بود. همزمانی این اتفاق با سالگرد اجباری شدن حجاب این بحث ها را دوچندان کرد. برخی از کاربران به تبدیل شدن روز جهانی زن به چیزی شبیه ولنتاین و روز مادر اعتراض کردند

حضور فاتحانه هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی در جلسه مجلس خبرگان و عکسی که رفسنجانی و جنتی را در یک کادر نشان میداد در حالی که نگاه وحشت زده جنتی به هاشمی دوخته شده بود بارها بازنشر شد و دستمایه طنز قرار گرفت

مرخصی ضیا نبوی دانشجوی ستاره دار زندانی که به یازده سال زندان محکوم شده است و اعتصاب غذای عیسی سحرخیز در حالی مورد توجه قرار گرفت که گزارش جدیدی از احمد شهید درباره وضعیت حقوق بشر در ایران منتشر شد که در آن به موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران اشاره شده است

در خطر بودن جان زهرا رهنورد و بمیاری گوارشی و مشکل جدی بلع وی که در نامه ای توسط دختران او مطرح شد سبب نگرانی هواداران این رهبران جنبش سبز شد و موجب شد تا مسئله سلامتی موسوی و رهنورد بار دیگر به صدر اخبار بیاید

آزمایش موشکی سپاه بدون شک بیشترین توجه خارجی را به خود جلب کرد. سپاه پاسداران موشک هایی با برد ۲۰۰۰ کیلومتر را آزمایش کرد که روی آنها به زبان عبری پیام آیت الله خمینی نوشته شده بود که “اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود” هرچند واکنش ها به این خبر در داخل ایران متفاوت بود و برخی به دفاع از آن پرداختند اما اکثرا این عمل تحریک آمیز سپاه را در این مقطع به ضرر منافع ملی ایران دانستند

آخرین ترند هفته به سخنرانی احمدی نژاد در ورامین و گفتن اینکه ۱۰ پیامبر در زمان عباسیان کشته شدند اختصاص دارد. احمدی نژاد که مدتی از ترندها خارج شده بود اینبار با سخنانی جالب بازگشت شکوهمندی به فضای طنز مجازی داشت. هرچند خبرگزاری فارس تلاش کرد تا حرفهای وی را تغییر دهد اما احمدی نژاد همچنان ثابت کرد که تغییر نخواهد کرد.

#ترندهایایرانی #ریتاملیسون #هشتممارس #فروشاسپرم #حامدعطایی #دیدگاهنو #احمدینژاد #ترند #هاشمیرفسنجانی #حکماعدامبابکزنجانی