استیضاح حسن روحانی و چند نکته در باب استیضاح‌کنندگان!


یکم؛ طرح استیضاح تاکنون به امضای ۹ نماینده رسیده است و به علاوه خود مجتبی ذوالنور تهیه کننده طرح ۱۰ نماینده امضا کرده‌اند. این طرح در حالی در مسیر جمع کردن امضا است که هئیت رئیسه خود کمیسیون ولایی که ذوالنور در آن است نیز با این طرح مخالف است. رسما این طرح در نهایت خود به تیتر اخبار رسانه‌ها تبدیل خواهد شد.

در تلگرام بخوانید


دوم؛ مجتبی ذوالنور نماینده سپاه در مجلس است و فعالیت اخیر وی همزمان با خواست فرماندهان سپاه جهت «باز بودن دست‌شان» بوده است. این همراهی و همزمانی نشان از قوت گرفتن اختلاف سپاه و دولت است. اختلافی که هر بار با امتیازگیری و رشوه از سوی دولت تمام می شود.


سوم؛ این رویکرد بیشتر تداعی‌گر « توپ در میدان حریف انداختن» است. با توجه به اوج‌گیری فشار اقتصادی در ایران، مقامات جمهوری اسلامی تلاش می‌کنند بار اشتباه خود را به گردن دیگری بخصوص جریان دولت بیاندازند. ذوالنور و دارودسته سپاهی‌ها در مجلس تلاش دارند اشتباهات رهبر جمهوری اسلامی در امروز ایران را کم‌رنگ نشان دهند و به همین دلیل در این طرح ۱۴ محوری تمرکز بر بحث اقتصادی کردند تا بگویند عامل این اتفاقات «دولت» است. صدالبته دولت نقش مهمی داشته است اما نظام حکومت جمهوری‌اسلامی بر پایه ریاست‌جمهوری نیست و در اصل در پایه ولایت‌مطلقه‌فقیه است و در نتیجه آنچه امروز این را تجربه می‌شود نتیجه خواست شخص اول مملکت یعنی سیدعلی خامنه‌ای است. تلاش این گروه نزدیک به جریان امنیتی‌ها صرفا جدا کردن این بحران عمیق اقتصادی از تصمیمات رهبر جمهوری اسلامی است. نباید از یاد برد که عدم مشروعیت علی خامنه‌ای به معنای ضعیف شدن دست همین گروه در مجلس شورای اسلامی‌ است.


چهارم؛ علی خامنه‌ای به تازگی سخن از «وحدت و زودودن اختلافات» در مراسم ۲۲ بهمن زده است. عدم توجه به این امر به معنای هماهنگی با خود سیدعلی خامنه‌ای است وگرنه این طرح از سوی فردی همچون ذوالنور نماینده سپاه و می‌توان گفت نماینده بیت رهبری در مجلس آغاز نمی‌شد. علی خامنه‌ای در مجامع عمومی سخن از وحدت زده است ، با این حال بارها تلاش خود را جهت نقد دولت از سوی سربازان خود اجرایی کرده است. نمی توان از کودتا علیه حسن روحانی در این زمان سخن گفت اما می توان از سست کردن جایگاه دولت و مقصر دانستن آن در برابر مشکلات اقتصادی اشاره کرد.


پنجم؛ مقصر دانستن حسن روحانی و سخن گفتن از مشکلات اقتصادی در بین مقامات جمهوری اسلامی همواره با هدف تخریب حریف سیاسی و آغاز کمپین انتخاباتی بوده است. جناح اصولگرا پس از هشت سال خود را آماده حضور در سمت های دولتی در سطح ارشد می‌کند و تصور دارد در انتخابات بعدی ریاست‌جمهوری این بار سهم آنان از قدرت، در رسیدن به این پست است و در نتیجه این طرح‌ها صرفا یک جریان انتخاباتی است.

#استیضاححسنروحانی #مجلس #مرتضیاسماعیلپور #حسنروحانی #دیدگاهنو