اسرائیل به دو تن از اعضای کنگره ایالات متحده اجازه ورود به کشور نداد

در پی آنکه دو تن از اعضای کنگره ایالات متحده، «الهان عمر» و «رشیده طالب» اخیرا اعلام کردند برای بازدید به اسرائیل سفر خواهند کرد، در ابتدا دولت اسرائیل به ایشان اجازه ورود داد، و سپس این اجازه را لغو کرد. «آریه دری» وزیر کشور اسرائیل روز پنجشنبه تصمیم دولت مبنی بر عدم اجازه ورود به دو عضو کنگره آمریکا را تایید کرد. شماری از احزاب چپ و عرب اسرائیلی و برخی از دموکرات‌های ایالات متحده و چندین گروه یهودی آمریکایی این تصمیم را شایسته ندانسته‌اند.

کنگره یهودیان آمریکا در بیانیه‌ای نوشت، اگرچه این تصمیمی عاقلانه نبوده است، اما «ما متوجه این امر شدیم که دو عضو کنگره هیچگونه درخواستی مبنی بر ملاقات با مقامات اسرائیلی، اعضای کنست، هیچیک از احزاب اصلی، و حتی جلسه‌ای توجیهی پیرامون هیچ موضوعی با هیچیک از کارشناسان اول اسرائیل نداده‌اند. کوتاهی این قانونگزاران به شمول هیچیک از چشم‌اندازهای اسرائیل این واقعیت را آشکار می‌کند که سفر مزبور به منظور حقیقت‌یابی نبوده بلکه برای پروپاگاندا بوده است. حتی تا آنجا پیش رفته‌اند که سفر خود را «نمایندگی فلسطین» بنامند و کاملا مسلم سازند که نه برای شنیدن نقطه نظرات گوناگون، که دقیقا برای زیرپاگذشتن مشروعیت کشور اسرائیل به این سفر می‌روند».

در روزهای اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده در چندین توئیت نوشته بود «اگر اسرائیل به نماینده مجلس، عمر، و نماینده مجلس، طالب، اجازه ورود به کشور بدهد، ضعف شدیدی از خود نشان داده است». وی افزوده بود این دو نفرت می‌پراکندند و هیچ چیزی قادر به تغییر ذهنیت آنها نیست. ترامپ همچنین به این دو، و دو زن دیگر از اعضای کنگره در توئیتی گفته است «برگردید» به کشورهای ویران خودتان. تصیبی خوتوبلی در مصاحبه پنجشنبه با «کان» رادیو اسرائیل گفت «به کسانی که حق موجودیت ما در این جهان را انکار می‌کنند اجازه ورود به اسرائیل نمی‌دهیم. بنا به أصول، این تصمیمی است بسیار منصفانه»./ صدای اسرائیل

#رشیدهطالب #اسرائیل #آمریکا #دولتاسرائیل #دیدگاهنو #کنگره #فلسطین #الهانعمر