اعتراض فعالان سیاسی آلمان به دعوت شهردار برلین از شهردار تهران

آذین ساداتی– اوایل ماه سپتامبر ٢٠١٩ در برلین در حالی به اتمام رسید، که شاهد واکنش اعتراض‌آمیز دکتر کاظم موسوی از اعضای حزب سبز آلمان نسبت به دعوت مایکل مولر شهردار برلین از پیروز حناچی، شهردار تهران بوده ایم. ایشان با جملاتی نظیر “شرم بر تو” “شرم بر شما که با یک یهودی ستیز ملاقات داشته‌اید” اعتراض خود را اعلام کرده است. فعالان مجازی، با انتشار این ویدئو چند دقیقه‌ای انزجار خود را از آلوده بودن دست‌های مقامات آلمانی که میزبان سران “جمهوری اسلامی در ایران” هستند، اعلام کردند.

همچنین انجمن دوستی آلمان–اسرائیل این دعوت را تهدیدی برای اسرائیل دانسته است و با تاکید بر این نکته که شهردار برلین با همتای خود از جمهوری اسلامی که عضو سپاه پاسداران است دیدار کرده، که او نماینده رژیمی‌ست که آشکارا نابودی اسرائیل را روزشماری می‌کند، و به انکار هولوکاست پرداخته به حمایت از سازمان تروریستی حماس، حزب‌الله و جهاد اسلامی فلسطین می‌پردازد.

انجمن دوستی آلمان–اسرائیل با تذکر به مولر شهردار برلین، که حناچی در ماه ژوئن، در راهپیمایی روز قدس شرکت نموده بود، و حال در Rotes Rathaus سالن شهر /شهرداری برلین، مورد استقبال قرار گرفته است، را اثری نابجا برای برلین و آلمان دانست و با تاکید بر اینکه در رژیم اسلامی، وضعیت حقوق بشر، اسف بار، و تهدید برای یهودیان و مخالفان سراسر جهان غیرقابل انکار است، به نقش رژیم در ایران در بی ثباتی خاورمیانه اشاره کرده است. در آخر ضمن عدم درک از این قرار ملاقات، که بین آلمان و یکی از سران کشوری که هولوکاست را رد می‌کند، صورت پذیرفته، به ترس و سردرگمی در مسائل خاورمیانه اشاره کرده است. چنانچه تردید در این دست وقایع موجب ترس می‌شود، که نتیجتا در مورد مسائل خاورمیانه، چهارچوب و موازین اخلاقی–قطب نمای اخلاقی– سیاستمداران پیشرو در این کشور (آلمان) سردرگم و گیج خواهد شد.


#اسرائيل #مايكلمولر #حزبسبزآلمان #آذینساداتی #دیدگاهنو #كاظمموسوي