اعتماد بنفس شکننده حزب الله لبنان

سخنان حسن نصرالله در همایش اخیر حزب‌الله تخمین خوبی از وضعیت این گروه در شرایط کنونی منطقه بدست میدهد. نصرالله در حالی با لحنی محکم و شورانگیز صحبت میکند که وضعیت فعلی نیروهای نظامی حزب‌الله از هر زمان دیگری شکننده‌تر است. آن‌ها هم در سوریه و هم در لبنان می‌جنگند. داعش و القاعده الان داخل لبنان هستند! یکی از محورهای سخن نصرالله وضعیت “عرسال” ـ شهرک مرزی نزدیک به سوریه و در ارتفاعات القلمون ـ بود. این شهر در طول چند ماه گذشته مورد تهاجم نیروهای جبهه النصره و داعش واقع شده است. حضور این دو گروه در خاک لبنان یک تهدید جدی محسوب می‌شود و اغلب تحلیل گران، سیاست‌های فرقه‌گرای حزب‌الله و حمایت نظامی آنان از اسد را دلیل این امر می‌دانند.

حضور حزب‌الله در سوریه محدود به دو نقطه‌ است.  یکی منطقه‌ی زینبیه در دمشق، و دیگری ارتفاعات القلمون در مرز جنوبی سوریه که این گروه در کنار ارتش بشار اسد در آن جا علیه داعش و جبهه‌النصره می‌جنگد.  با این حال، حسن نصرالله می گوید “حزب‌الله به لبنان محدود نمی‌ماند و آماده‌است در همه جای منطقه بجنگد”. اگرچه گفته می‌شود حزب‌الله در عراق نیز حضور دارد، اما بعید به نظر می‌رسد این گروه بتواند دامنه عملیات خود را در منطقه گسترش دهد. به ویژه آنکه اسد از جانب شمال سوریه در معرض تهدید جدی است.

عربستان و ترکیه و قطر توانسته‌اند اختلافات خود را در حمایت از گروه‌های مختلف معارض در سوریه کنار بگذارند و بر سر تقویت یک جبهه‌ی واحد جدید از اسلام‌گرایان تندرو ائتلاف کنند.  گفته می‌شود این گروه جدید می‌خواهند بندر لازقیه، مهمترین بندر سوریه را تصرف کنند.  تصرف لازقیه می‌تواند به اشغال شهر دمشق منجر شود.  دلیلی که بسیاری از تحلیلگران، روزهای آخر حکومت اسد را خبر می‌دهند. وضعیتی که حزب‌الله را به شدت نگران کرده است.

رهبر حزب‌الله لبنان همچنین با نام بردن از اغلب کشور‌های عربی، تلاش کرد تا بر هویت عربی تاکید کند و خود را از مظان اتهام فرقه‌گرایی خارج کند.  این روزها  رسانه‌های عرب حملات زیادی را علیه حزب‌الله در لبنان و حوثی‌ها در یمن آغاز کرده‌اند.  افکار عمومی کشورهای عرب حزب‌الله را یکی از عوامل جنگ‌افروزی در منطقه می‌بیند. گروه‌هایی که درگذشته با حزب‌الله نزدیک بودند و یا مانند حماس در یک اتحاد استراتژیک با حزب‌الله قرار داشتند، حالا از حزب الله بیشتر فاصله میگیرند.

در داخل لبنان نیز جریان “المستقبل” به رهبری سعد حریری فعالیت‌های نظامی حزب‌الله از جمله حمایت از اسد را باعث بیشتر شعله‌ور شدن جنگ خاورمیانه و تهدیدی برای امنیت ملی لبنان می‌داند. بعد از قدرت‌نمایی‌های داعش و جبهه النصره و ورود آنان به شمال لبنان، جنگ لفظی این دو گروه به خصوص در مورد وضعیت عرسال بالا گرفته‌است.  داعش و النصره چتد ماه پیش تعدادی از نیروهای لبنانی را در این شهرک ربودند. مدتی‌ است این مناطق بین جبهه النصره و داعش دست بدست میشود و آنان تعدادی از همدیگر را نیز اعدام کردند.

#داعش #حزبالله #حسننصرالله #دیدگاهنو #جبههالنصره