افشای دروغ خامنه ای در تریبون های رهبر

 
12

تصویر از سایت رهبر ایران


مجتبی واحدی

تحلیلگر سیاسی

روز یکشنبه هفته گذشته و در حالی که از حضور محمد جواد ظریف   وزیر خارجه جمهوری اسلامی در “مذاکرات چند جانبه در مورد سوریه ” فقط دو روز می گذشت  ظریف و همکارانش  به دیدار سید علی خامنه ای رفتند تا از مبانی  سیاست خارجی وی در یکسال آینده ،مطلع شوند. رهبر جمهوری اسلامی ، بخشی از سخنرانی خود را به موضوع سوریه اختصاص داد و گفت :”   حرف ما در این زمینه، مستحکم‌ترین حرف‌ها است؛ ما معتقدیم معنی ندارد کشورهای دیگر دور هم جمع شوند و راجع به یک نظام حکومتی و رئیس آن حکومت تصمیم بگیرند.” ظاهرا  معنای این سخن ، چیزی نبود جز مخالفت خامنه ای  با تشکیل نشست وین در مورد سوریه که حضور جواد ظریف در آن با تبلیغات وسیع قبلی صورت گرفت.  صبح روز پنجشنبه هفته قبل از آن  -دو روز قبل از حضور ظریف در کنفرانس وین –  بسیاری از روزنامه های ایران ، خبر حضور وزیر خارجه جمهوری اسلامی در کنفرانس وین را منعکس و به صورت ویژه از  گفتگوی ظریف با وزیر خارجه آمریکا  در مورد سوریه خبر دادند.

تقریبا تمام روزنامه های اصلاح طلب که ریز  مطالب آنها به صورت ویژه در بخش رسانه ای دفتر رهبر رصد می شود با شعف فراوان ،عکس ظریف و جان کری را در صفحه اول منتشر و از مذاکرات قریب الوقوع این دو  در وین بر سر مسئله سوریه خبر دادند.پس خامنه ای نمی تواند ادعا کند از حضور زیر دستان خود در کنفرانس مورد نظر بی اطلاع بوده است. همچنین با روحیه دیکتاتوری که در خامنه ای وجود دارد هیچکس باور نمی کند که او علیرغم مخالفت با برگزاری یک نشست ، در برابر  حضور وزیر خود در همان نشست ،سکوت پیشه سازد. اما خامنه ای  برای فریب ساده لوحان که  همچنان به رهبر ایمان دارند ناچار شد  نوعی از مقاومت در برابر آمریکا به نمایش بگذارد و این بار نمایش او ،نیازمند یک دروغ بزرگ بود.

همان روز در تلویزیون بی بی سی گفتم که خامنه ای در این مورد دروغ می گوید  واین اظهارات تنها جنبه نمایشی دارد.  گروهی به من خرده گرفتند که چرا با این صراحت ،از دروغ‌گویی خامنه ای سخن گفته ام. اما ظاهرا رسوایی خامنه ای بالاتر از آنست که حتی رسانه های رسمی حکومتی در ایران ، برای مخفی نگهداشتن دروغ او تلاشی صورت دهند. روز سیزدهم آبان ماه ،  خبر گزاری رسمی جمهوری اسلامی -ایرنا – مقاله اخیر حسین موسویان در یک پایگاه اینترنتی غربی را بازنشر کرد که در بخشی از آن آمده بود :” خامنه ای قبل از دستیابی به توافق هسته ای ، در ژوئیه (تیر) تاکید کرد که اگر آمریکا رویکرد عادلانه ای در قبال حل و فصل مساله هسته ای داشته باشد، مسیر همکاری درباره سایر مسائل باز خواهد بود.  ایشان به قول خود عمل کرده به ظریف اجازه داد در مذاکرات چند جانبه وین درباره بحران سوریه شرکت کند. ”  خبرگزاری دولتی ایرنا ،تنها رسانه داخلی نبود که سخنان این لابیست سرشناس جمهوری اسلامی را منتشر کرد. وبسایت خبرآنلاین که به علی لاریجانی بسیار نزدیک می باشد نیز ادعای موسویان را عینا منتشر کرد .

کسانی که با فضای حاکم بر رسانه های ایران آشنا  هستند می دانند اخبار مربوط به رهبر  بدون اجازه دفتر او اجازه انتشار نمی یابد . پس با اطمینان می توان گفت که دفتر رهبر با خبر رسانی -یا خبر سازی – حسین موسویان مخالفتی نداشته است.  تکرار متن یکسان از این خبر در پایگاه خبری وابسته به علی لاریجانی نشان می دهد که دفتر  خامنه ای برای جبران پرگویی و پهلوان نمایی  او ، نه تنها در برابر  انتشار اظهارات لابیست  های جمهوری اسلامی در خصوص همراهی نظام با مذاکرات وین واکنش منفی نشان نداده بلکه  بازنشر همین خبر در رسانه های نزدیک تر به خود را توصیه کرده است .

البته ظاهرا این حد از “جبران “نیز نگرانی خامنه ای را برطرف نکرد و لذا در روز پایانی هفته ، امام جمعه موقت تهران هم  ماموریت یافت  به نوعی “اشتلم  گویی ” رهبر را جبران نماید. محمد امامی کاشانی که یکی از غیر سیاسی ترین امامان جمعه تهران است در خصوص کنفرانس وین ،چنین گفت :  ” دعوت از ایران برای حضور در این نشست نشان از اقتدار کشورمان است،  همگان در این نشست مشاهده کردیم که تیم ایرانی و وزارت امور خارجه کشورمان چگونه توانستند در آن‌جا اظهارنظر کنند و نظرات آن‌ها در آن‌جا حاکم شود. این اتفاق بیانگر اقتدار و عزتی است که امروز جمهوری اسلامی ایران کسب کرده است و دشمنان اسلام نمی‌خواهند این عزت و عظمت باقی بماند.” روال حاکم بر نماز جمعه ها در ایران آنست که چند ساعت قبل از بر گزاری ،دفتر مرکزی ائمه جمعه موضوعات مدنظر را برای همه ائمه جمعه در سراسر کشور ارسال می نماید.  لذا مطالب اصلی که توسط ائمه جمعه سراسر کشور بیان می شود یکسان است.  ریاست دفتر مرکزی ائمه جمعه به عهده” تقوی” است که با حکم رهبر به این سمت منصوب شده است.

اظهارات امام جمعه موقت تهران نشان  داد مخالفت تریبونی خامنه ای  با برقراری  کنفرانس وین ،دروغی ناشیانه بوده و او ناچار شده برای جبران آن، در خارج به لابیست های خود و در داخل به خطبا و رسانه ها متوسل شود. البته این عقب نشینی مفتضحانه ،پیام دیگری هم داشت و نشان داد  خامنه ای همان‌قدر که در داخل زور می گوید در برابر زورمندان  خارجی ،ضعیف و مرعوب است. البته او همچنان می تواند با هزینه کردن در متدهایی نفتی ،حنجره ها و تریبون هایی را به خدمت بگیرد تا او را مردی قدرتمند نشان دهند اما توهم قدرت ،گاه موجب اظهارات و اقداماتی از جانب او می شود که نتیجه نهایی او چیزی جز رسوایی نیست.

سید مجتبی واحدی سیاست‌مدار، روزنامه نگار و مشاور ارشد مهدی کروبی است که از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۶ رئیس دفتر مهدی کروبی بوده‌است و از سال ۱۳۷۹ تا دی ۱۳۸۸، سردبیری روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد را بر عهده داشته‌است. از دیگر سوابق او، معاونت وزارت دارایی از سال ۱۳۶۷ و مشاور رسانه‌ای و مطبوعاتی مهدی کروبی در مجلس ششم و انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۸۴) می‌باشد. مجتبی واحدی پس از حصر خانگی مهدی کروبی در بهمن ماه ۱۳۸۹، به عنوان سخنگو و مشاور ارشد مهدی کروبی در خارج از ایران در حمایت از جنبش سبز فعالیت می‌کند.

#حسینموسویان #خامنهای #دیدگاهنو #مجتبیواحدی