الگوی خیکی در ” علم سرا ” ی خامنه ای

 

مجتبی واحدی- در یکی از سفرهای احمدی نژاد به خراسان ، پیرمردی خود را به او رساند و نامه ای را تحویل داد. احمدی نژاد خطاب به پیرمرد گفت : ” جواب نامه ات را از این «خیکی » -اشاره به استاندار – بگیر”. کسی که احمدی نژاد ،او را ” خیکی ” نامید محمد زاده استاندار لرستان در دولت هاشمی رفسنجانی بود که شیرین کاری او در انتخابات دوم خرداد هفتاد و شش، دردسر های فراوان برایش ایجاد کرد.یکی ار داستان های معروف که در مورد او می گویند اینست که روز دوم خرداد سال هفتاد وشش ، در یکی از مساجد خرم آباد عده زیادی قبل از آغاز رأی گیری در بیرون مسجد صف کشیده و منتظر باز شدن درب مسجد بودند. نفر اول در صف ، یکی از جانبازان جنگ تحمیلی بوده که به محض باز شدن درب ، عصا زنان خود را به محل رأی گیری می رساند و با نوشتن نام خاتمی بر روی برگه رأی ، به طرف صندوق می رود تا رأِی خود را به صندوق بیندازد. اما با کمال تعجب می بیند که رأی از شیار ایجاد شده رد نمی شود گویی صندوق ، از قبل “پر” است. با عصبانیت و با تمام قدرت عصای خود را بر صندوق می کوبد و ….. براساس داستانی که آن روزها به تواتر شنیده می شد صندوق ، در برابر چشمان متعجب همگان باز می شود و آرای از پیش نوشته شده به نام آقای ناطق نوری بر کف مسجد پخش می شود. خبر به سرعت منتشر و عده ای ار مردم عصبانی به طرف استانداری می روند. استاندار متقلب – که موضع گیری های قبلی ، او را در مظان اتهام برنامه ریزی برای تقلب قرار داده بود – فرار می کند ومردم به درب منزل او می روند . همسر بیچاره استاندار ، فرزند خردسال را بر روی دست می گیرد و از مردم می خواهد به آن خردسال رحم کنند. بعدها وقتی از استاندار می پرسند ” این چه کاری بود که کردی؟” او پاسخ می دهد : “من گناهی ندارم . قرار بود همه استانداران این کار را انجام دهند اما آنها خیانت کردند.”

در اصل داستان ، تردیدی وجود ندارد البته ممکن است هنر داستان سازی که گریبانگیر سیاستمداران ایرانی هم هست زوائدی به آن افزوده باشد. آنچه بعد از هجده سال مرا به یاد این داستان انداخت ، مخالفت حضرت نمیرالمؤمنین احمد جنتی با استفاده از ” صندوق های شفاف ” برای رأی گیری در انتخابات آینده بود. اکنون می توان با اطمینان گفت که در انتخاباتی با همه حذفیات قبل از رأی گیری ،شفافیت نیم بند هم نگرانی بازیگردان های انتخابات را به دنبال دارد؛ حتی برای انتخاب از میان “تأیید صلاحیت شدگانِ ملتزم به ولایت فقیه” ! کسانی که مواضع شورای نگهبان به صورت عام و احمد جنتی به صورت خاص را پیگیری می نمایند به خوبی می دانند که تنها نقش آن شورا و این شیخ ، بازگویی چیزهایی است که خامنه ای می خواهد و بر اجرای آنها پافشاری دارد.پس باید در این مورد همه چیز را از چشم رهبر جمهوری اسلامی دید و با او سخن گفت. سخنان اخیر احمد جنتی نشان می دهد رهبر جمهوری اسلامی نه تنها با استفاده از ” صندوق های شفاف ” در انتخابات مخالف است بلکه با هر توع شفافیت و تضمین سلامت انتخابات با روش های علمی نیز سر ناسازگاری دارد. سابقه مخالفت رسمی شورای نگهبان با کامپیوتری شدن همه مراحل انتخابات به بیش از یازده سال قبل بازمی گردد که مجلس ششم به دنبال مکانیزه کردن انتخابات بود اما شورای نگهبان با آن مخالفت کرد . در آن زمان دولت خاتمی هم تلاشی برای کاهش دخالت دست ها و اشخاص در روند رأی گیری، تجمیع و شمارش آرا و نهایتا، اعلام نتایج صورت نداد. یک سال پس از انتخابات مفتضح مجلس هفتم ، دولت خاتمی همچنان بر سر کار بود و باز هم هیچ تلاش مؤثری برای ایجاد شفافیت در انتخابات از طریق مکانیزه شدن آن صورت نگرفت. پس از آن هم ، شورای نگهبان همواره با این استدلال که زیرساخت ها برای این کارفراهم نیست دربرابر هر اقدامی که “امپراطوری رأی سازی نهاد رهبری “را تضعیف کند ایستاده است.درواقع ، نیاز نظام مقدس جمهوری اسلامی به “تقلب سازمان یافته در انتخابات ” در حدی است که سران نظام رسوایی را به جان می خرند و به مدت یازده سال فریاد می زنند ” بلد نیستیم انتخابات را مکانیزه کنیم ” .

اما کسانی که ناتوانی در علمی کردن انتخابات را با صدای بلند فریاد می زنند همان کسانی هستد که ادعای ایشان در خصوص پیشرفته سازی علمی کشور ، گوش فلک را کر کرده است. سید علی خامنه ای البته اخیراً برای تخطئه دولت روحانی، از کاهش سرعت تولید علم در کشور انتقاد کرد اما در سالهای اخیر ادعاهای گزافی در مورد میزان تولید علم در کشور مطرح کرده است . علاوه بر ادعاهای عمومی در خصوص تولید و پیشرفت ها ی علمی ، نهادهای وابسته به رهبر در رأس مدعیان پیشرفت های تکنو لوژیک در کشور هستند. خامنه ای در همین مدت دستور العمل ” الگوی ایرانی – اسلامی پیشرفت ” را صادر کرده است. او همچنین ضمن طرح این ادعا که ایران هم اکنون از اغلب کشورهای منطقه به لحاظ علمی پیشرفته تر است دستوری صادر نموده که به موجب آن ، ایران باید در آینده ، رتبه نخست علمی در منطقه را دارا باشد. البته خامنه ای نخستین رهبر سیاسی نیست که گمان می کند با دستور می تواند به هرچه دلخواه اوست برسد اما قطعاً نخستین حاکم یک کشور است که به شدت تحت تأثیر بلند پروازی های فریب کارانه خویش قرار گرفته وظاهراً از تحقق دستور خویش برای تبدیل فوری ایران به قدرت اول علمی منطقه ، مطمئن است. همچنین به نظر می رسد خامنه ای خود را در رأس فعالان علمی و فعالیت های علمی می بیند و برای سازماندهی این فعالیت ها و نظارت بر آن فعالان ، شوراها و سازمان های خرج تراش ، درست کرده است.یکی از مهم ترین تشکیلاتی که خامنه ای برای تحقق دستور ” تبدیل ایران به قدرت اول علمی منطقه “تا سال هزار و چهارصد ایجاد کرد و ریاست آن را به پسر خاله خود صادق واعظ زاده سپرد” شورای عالی مرکز طراحی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ” است. اما اخیراً عجله او برای رسیدن به مرتبه نخست علمی منطقه افزایش یافته است. لذا ضمن ابلاغ سیاست های کلی پنج ساله کشور به حسن روحانی رئیس جمهوراسلامی ، به او اطمینان داده که ” سیاست ها به گونه ای تنظیم شده تا در یک برنامه پنج ساله ، قابل تحقق باشد”. بند هفتاد و چهارم سیاست های ابلاغی به روحانی که قرار است طی یک دوره پنج ساله محقق شود ” دستیابی به رتبه‌ی اول منطقه در علم و فناوری و تثبیت آن با اهتمام به تحقق سیاست‌های کلی علم و فناوری” است . یا للعجب ! خامنه ای ، خود ابله است یا همه مخاطبان را ابله می داند؟ حکومتی که نتوانسته در یک دوره دوازده ساله ، مراحل انتخابات را مکانیزه نماید و با افتخار به عجز خود در این زمینه اعتراف می کند قرار است در یک دوره پنج ساله ، به قدرت اول علمی منطقه ای تبدیل شود . البته خامنه ای در سالهای اخیر چند بار ادعا کرده که ایران هم اکنون هم در بسیاری از عرصه ها ، قدرت اول علمی منطقه است.

در این میان وظیفه حسن روحانی چیست ؟ طرفداران افراطی او، مرتباً به مقایسه سطح علمی همکاران او با اعضای دولت احمدی نژاد می پردازندو از تفاوت عمده دو دولت در این عرصه ، سخن می گویند.از سوی دیگر سخنگویان بی مواجب ، تاکنون همه کوتاه آمدن های اودر مسائل داخلی را به بهانه ” جلوگیری از اخلال گری نهاد های قدرت در روند مذاکرات هسته ای ” توجیه کرده اند. اکنون او اولاً برای دفاع از حیثیت علمی دولت خود و ثانیاً برای تحقق وعده ها ی سیاسی خویش بایستی در برابر اظهارنظر ابلهانه شیخ احمد جنتی بایستد و آمادگی دولت خود برای مکانیزه کردن انتخابات را اعلام نماید. او با این کار ، خامنه ای را بر سر دوراهی قرار خواهد داد. او قطعا ً به راه منطقی یعنی شفافیت انتخابات تن نخواهد داد پس ناچار خواهد شد نقش انکار نا پذیر خود در طراحی و اجرای تقلبات انتخاباتی را افشا نماید . البته روحانی می تواند به جای دغدغه اجرای وعده های انتخاباتی، همچنان در اندیشه حفظ روابط حسنه خود با رهبر و به دست آوردن دل او باشد. در این صورت ، در انتخابات مجلس ، دولت روحانی اعلام کننده نتایجی خواهد بود که مخالفان صندوق شیشه ای و دشمنان انتخابات مکانیزه طراحی و کسانی مانند خیکی داستان، اجرا کننده آن خواهند بود. ضمن آنکه نام او درکنار فریب کارانی ثبت خواهد شد که ادعای تبدیل ایران به ” علم سرا” را دارند اما در عمل ، پیرو الگوی خیکی هستند که البته این بار قطعاً به لرستان محدود نخواهد بود. همچنان که پیامد آن در نمایش انتخاباتی سال نود و شش ، دامنگیر روحانی هم خواهد شد.

سید مجتبی واحدی سیاست‌مدار، روزنامه نگار و مشاور ارشد مهدی کروبی است که از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۶ رئیس دفتر مهدی کروبی بوده‌است و از سال ۱۳۷۹ تا دی ۱۳۸۸، سردبیری روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد را بر عهده داشته‌است. از دیگر سوابق او، معاونت وزارت دارایی از سال ۱۳۶۷ و مشاور رسانه‌ای و مطبوعاتی مهدی کروبی در مجلس ششم و انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۸۴) می‌باشد. مجتبی واحدی پس از حصر خانگی مهدی کروبی در بهمن ماه ۱۳۸۹، به عنوان سخنگو و مشاور ارشد مهدی کروبی در خارج از ایران در حمایت از جنبش سبز فعالیت می‌کند.

#سیرمجتبیواحدی #حنتی #صندوقرایشیشهای #دیدگاهنو #خامنهای