انقلاب در ونزوئلا

رهبر اپوزیسیون ونزوئلا در میان ده‌هزار مخالف نیکلاس مادور، به‌عنوان رئیس جمهور موقت سوگند یاد کرد. خوآن گوآیدو که رئیس پارلمان ونزوئلا نیز است در میان ده‌ها هزار نفری که در اعتراض به رئیس جمهوری این کشور به خیابان‌های کاراکاس آمده بودند، خود را به‌عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا معرفی کرد. این تصمیم بلافاصله واکنش دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را در پی داشت و او در بیانیه‌ای، ریاست جمهوری موقت گوآیدو را به رسمیت شناخت. گوآیدو پیش از گفته بود که تمایل دارد به عنوان رئیس جمهور موقت و تا زمان برگزاری انتخابات جدید اداره کشور را بر عهده بگیرد.

در تلگرام بخوانید

در تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده می‌توان دید که نیروهای گارد ملی برای متفرق کردن مردم از گاز اشک آور استفاده کرده‌اند. اما این تنها کاراکاس نیست که شاهد قدرت‌نمایی مخالفان است. مطبوعات و رسانه‌های ونزوئلا از برگزاری تظاهرات در سایر شهرهای بزرگ از جمله والنسیا و ماراکایبو خبر داده‌اند. پیش‌بینی می‌شود که صدها هزار نفر در سراسر کشور در این تظاهرات شرکت کنند. همزمان حزب سوسیالیست حاکم نیز قرار است به مناسبت سالگرد سقوط دیکتاتوری نظامی هواداران خود را در تظاهرات دیگری بسیج کند. خبرگزاری رویترز می‌نویسد اپوزیسیون تحت تاثیر فعالیت‌های خوان گوایدو، رییس جدید مجلس ملی، و انتقادهای گسترده جامعه بین المللی از دور دوم ریاست جمهوری آقای مادورو نیرو گرفته است.

بسیاری معتقدند که تغییر حکومت در ونزوئلا به موضع‌گیری نیروهای مسلح این کشور بستگی دارد. در سال‌های اخیر ارتش در قبال اقدامات نیکلاس مادورو برای تضعیف نهادهای دمکراتیک و دو موج گسترده تظاهرات مخالفان از او حمایت کرده است. خوان گوایدو در شبکه توئیتر نوشت:«پیام ما به تمامی بخش‌های نیروهای مسلح کاملا روشن است: از پارلمان به سوی آنها دست اتحاد دراز کرده و از آنها می‌خواهیم که به قانون اساسی و ملت بپیوندند.» آقای گوایدو اعلام کرده که مقامات دولتی و نیروهای مسلح که در ساقط کردن دولت فعلی مشارکت کنند مورد عفو قرار خواهند گرفت. اما با این حال تضمینی وجود ندارد که فرماندهان نیروهای مسلح به صف مخالفان دولت نیکلاس مادورو بپیوندند. مایک پنس معاون رییس جمهور آمریکا در یک پیام ویدئویی رهبر ونزوئلا را «دیکتاتوری بدون مشروعیت» توصیف کرد و از مردم خواست «صدای اعتراض خود را به گوش همه برسانند.»

انقلاب در #ونزوئلا خوآن گوآیدو که رئیس پارلمان ونزوئلا نیز است در میان ده‌ها هزار نفری که در اعتراض به رئیس جمهوری این کشور به خیابان‌های کاراکاس آمده بودند، خود را به‌عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا معرفی کرد. pic.twitter.com/wTDtLKbPd2 — دیدگاه نو (@didgahenow) January 23, 2019

#دیدگاهنو #رهبراپوزیسیونونزوئلا #کاراکاس #ونزوئلا