اوباما، تمرکز بر موضوع هسته‌ای، ضعف در سیاست منطقه‌ای

پرزیدنت اوباما در گفتگو با آتلانتیک از سیاست های هسته ای در قبال ایران و سیاست های منطقه ای آمریکا میگوید. او در این گفتگو از توافق هسته‌ای با ایران دفاع می‌کند.  اوباما می‌گوید «بیست سال دیگر اگر ایران سلاح هسته‌ای داشته باشد، نام من روی آن خواهد بود.» اما او نمی‌تواند دفاع قانع‌کننده‌ای در مورد سیاست‌های منطقه‌ای خود ارایه دهد. خصوصا آنکه این گفتگو همزمان شده است با پیشروی های اخیر گروه دولت اسلامی. او  در پاسخ به علت پیروزی  داعش آن را یک «عقب‌نشینی تاکتیکی» نامید.  اما در این مورد توضیحی نداد که با چه توجیهی عقب‌نشینی از رمادی می‌تواند یک تاکتیک محسوب شود؟

این در حالی‌ست که داعش بطور همزمان در دو جبهه‌‌ی مهم و با فاصله‌ی جغرافیایی زیاد ـ شهر رمادی در عراق و شهر پالمیرا در سوریه ـ پیروز شده و هر دو شهر را به اشغال خود درآورده‌است.  گفته می‌شود اکنون داعش انبارهای مهمات شهر رمادی را در اختیار دارد، و این مهمات می‌توانند نیاز داعش را برای چندین ماه تامین کنند. اوباما تلویحا می‌پذیرد که آمریکا دارای یک سیاست‌خارجی منسجم و مطالعه شده در خاورمیانه نیست. او در مورد عراق می‌گوید «اگر عراقی نخواهند برای امنیت خود بجنگند، ما نمی‌توانیم این کار را برای آنان انجام دهیم.» واکنش‌های آمریکا چه در عراق، چه در سوریه، و چه در یمن نشان می‌دهد که این کشور قدرت پیش‌بینی وقایع منطقه را ندارد، و با هر رویدادی بطور واکنشی مواجه می‌شود.

به نظر می‌رسد آقای اوباما در هجده‌ماه باقی‌مانده از دوران ریاست جمهوری خود، نمی‌خواهد خود را به هیچ تعهد و یا قرارداد امنیتی در منطقه ملتزم کند. اما به رسیدن به یک توافق هسته‌ای با ایران اصرار دارد، و می‌خواهد آن را به برجسته‌ترین میراث سیاست خارجی دو سال آخر  تبدیل کند. بی‌اعتنایی آمریکا به رویداد منطقه البته به همین جا محدود نمی‌ماند.  بازیگران منطقه‌ای شامل طیفی از داعش و جبهه‌ی النصره گرفته تا ایران و گروه‌های شبه نظامی شیعه عراقی و حزب‌الله لبنان، بهترین استفاده‌ی ممکن را از این بی‌اعتنایی و خلأ قدرت به عمل می‌آورند.   اخیرا دولت‌های منطقه نیز ـ بخصوص بعد از نشست کمپ دیوید ـ از آمریکا ناامید شده و تصمیم گرفته‌اند بطور جدی‌ و فعال وارد میدان بشوند.

تغییر سیاست خارجی عربستان از همین منظر قابل فهم است.  همچنین در روزهای اخیر ائتلافی سه‌گانه ـ متشکل از عربستان، ترکیه، و قطر ـ شکل گرفته تا بتوانند حکومت بشار اسد را در سوریه  ساقط کنند.  آنان برای این کار به بندر استراتژیک «الرازقیه» در شمال غربی سوریه چشم دوخته‌اند.  اگر این بندر از دست بشار اسد گرفته شود، مهمترین مانع از سر راه اشغال دمشق برداشته خواهد شد.

#داعش #آتلانتیک #اوباما #خامنهای #هستهای