اکبر هاشمی رفسنجانی درگذشت

اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، در سن ۸۲ سالگی درگذشت. عصر امروز یکشنبه نوزدهم دی ماه اعلام شد که آقای هاشمی به دلیل عارضه قلبی به بیمارستان شهدای تجریش منتقل شده است. کم‌تر از یک ساعت بعد، خبر درگذشت او تایید شد. محمد حاجی آقاجانی، معاون درمان وزیر بهداشت، در گفت‌وگو با تلویزیون ایران، دلیل مرگ را “ایست قلبی” اعلام کرده است. او می‌گوید آقای هاشمی ساعت شش بعداز ظهر “به طور ناگهانی دچار ایست کامل قلبی” شد و به یک بیمارستان دولتی انتقال یافت. به گفته معاون وزیر بهداشت، تیم متخصص بر بالین آقای هاشمی حاضر شد و عملیات احیای قلب “یک ساعت و ۳۰ دقیقه” ادامه یافت اما او در نهایت ساعت هفت و نیم شب درگذشت. ایسنا گزارش کرده که با اعلام خبر درگذشت او، شماری مقابل بیمارستان تجریش جمع شده‌اند. شبکه‎‌های مختلف تلویزیون ایران این خبر را اعلام کرده و به نشانه عزاداری نوار مشکی در گوشه تصاویر برنامه‌ها گذاشته‌اند. به گفته آقای مرعشی، پیکر آقای هاشمی به جماران منتقل شده و مراسم تشییع و خاکسپاری او روز سه‌شنبه برگزار خواهد شد. خبرگزاری ایرنا گزارش داده که حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، به بیمارستان شهدای تجریش رفته بود.

در تلگرام بخوانید

اولین رییس مجلس شورای اسلامی و چهارمین رییس‌جمهور ایران متولد ۱۳۱۳ در رفسنجان کرمان بود. او از موسسان “جامعه روحانیت مبارز” در سال ۱۳۵۶ بود که بعد از پیروزی انقلاب، به موثرترین تشکل سیاسی روحانیون محافظه کار ایران تبدیل شد و تا هنگام مرگ در آن عضویت داشت. آقای هاشمی رفسنجانی در آستانه پیروزی انقلاب از طرف آیت الله خمینی به عضویت در “شورای انقلاب” برگزیده شد و تا زمان انحلال این شورا در ۱۳۵۹، از موثرترین اعضای آن بود. هاشمی رفسنجانی در خرداد ۱۳۶۷، از سوی رهبر وقت به سمت “جانشین فرمانده کل قوا” منصوب شد که در این سمت، فرماندهان ارشد ارتش و سپاه، به طور مستقیم زیر نظر او فعالیت می‌کردند. یک ماه و نیم بعد از انتصاب خود به این سمت، رهبر وقت را به پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت متقاعد کرد که به پایان جنگ هشت ساله ایران و عراق منجر شد.

او بعد از درگذشت آیت الله خمینی در خرداد ۱۳۶۸ و در جلسه مجلس خبرگان رهبری، در انتخاب علی خامنه‌ای به سمت رهبر جایگزین نقش اصلی را ایفا کرد. وی در انتخابات ۱۳۶۸ به سمت ریاست جمهوری رسید و بعد از آن از سوی رهبر وقت به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد. آقای هاشمی رفسنجانی، با وجود تمام اختلافاتی که در سال‌های بعد با آیت الله خامنه‌ای پیدا کرد، تا زمان در گذشت خود ریاست این مجمع را بر عهده داشت. در دوران ریاست جمهوری او بازسازی اقتصاد ایران پس از جنگ با عراق را به عنوان اولویت اصلی دولت خود اعلام کرد. اکبر هاشمی رفسنجانی، در سال ۱۳۷۲ برای دومین بار به مقام ریاست جمهوری رسید. در دوره دوم ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی، اختلاف میان او و جناح محافظه کار ایران به تدریج افزایش یافت که نشانه آن، افزایش انتقادات رسانه‌های نشریات این جناح علیه دولت وقت و اعتراضات خیابانی گروه‌های لباس شخصی مورد حمایت سپاه پاسداران علیه سیاست‌های فرهنگی دولت بود.

در ادامه اختلافات هاشمی رفسنجانی و جناح محافظه کار، او در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۷۶ از محمد خاتمی کاندیدای اصلاح طلبان حمایت کرد که در خرداد ماه همان سال در انتخابات پیروز شد. دورانی که به اصلاحات شهرت یافت هرچند آغازی بود بر فشارها بر او، فشارهایی که از دو جناج حاکمیت وارد میشد. هاشمی پس از احراز رتبه سی ام در تهران از انتخابات مجلس انصراف داد و در پرونده قتل های زنجیره ای افکار عمومی از او بعنوان یکی از افراد پشت پرده قتل ها یاد کردند. پس از پایان دو دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی وی مجددا نامزد ریاست جمهوری شد که رقابت را به محمود احمدی نژاد واگذار کرد.

در انتخابات جنجالی ۸۸ هاشمی از حامیان میرحسین موسوی نامزد معترض بود و آخرین نماز جمعه به امامت او صحنه اعتراضات شدید خیابانی شد. اتفاقات سال ۸۸ و مواضع هاشمی سبب شد تا شکاف او و خامنه ای بیش از پیش پررنگ شود و خامنه‌ای در همان سال در جمله معروفی گفت که هرچند هاشمی دوست دیرین اوست اما نظرش به احمدی نژاد نزدیک تر است. هاشمی در انتخابات ۹۲ نیز شرکت کرد که بدلیل کهولت سن ردصلاحیت شد. هرچند این ردصلاحیت با توجه به میانگین سنی سران قوا و نهادهای تصمیم گیر نظام بوضوح سیاسی و بدلیل دستور خامنه ای عنوان شد. پس از اتحاد اصلاح طلبان و هاشمی در پشت حسن روحانی وی توانست در انتخابات پیروز شود و بارها هاشمی از نقش پررنگ خود در رسیدن روحانی به این مقام گفت.

#دیدگاهنو #هاشمیرفسنجانی #هاشمیرفسنجانیدرگذشت