ایران بودجه حماس را به ۳۰ میلیون دلار در ماه افزایش میدهد

شبکه تلویزیونی کانال ۱۲ اسرائیل گزارش کرده است که ایران پرداختهای ماهانه به گروه تروریستی حماس را در ازای دریافت اطلاعات محرمانه از توانایی های موشکی اسرائیل به ۳۰ میلیون دلار افزایش میدهد. در دیداری که اخیرا در تهران میان مقامات ارشد حماس و علی خامنه‌ای صورت گرفته‌ است رهبر ایران تمایل خود به افزایش کمک های مالی به این گروه اظهار کرده است.

در تلگرام بخوانید

این خبر درحالی منتشر میشود که در پی تحریم های آمریکا اقتصاد ایران در وضعیت دشواری بسر میبرد اما اولویت برای رهبر ایران همچنان مبارزه با اسرائیل است. حماس البته رفتارهای عجیب و متناقضی با تهران دارد از جمله ارتباطش با نیروهای حکومت اسلامی (داعش) و النصره در سوریه و در مواردی هم با عربستان و امارات و قطر مراودات صمیمی و مالی دارد اما هر ازگاهی هم سران این گروه به تهران می آیند و ظاهرا بر اساس آنچه از درون این سازمان انتشار یافته جمهوری اسلامی حتی در اوج تحریم ها و فشارهای اقتصادی حاضر نیست کمکهای مالی خود را به این سازمان قطع کند.

گزارشی که در اوت ۲۰۱۸ در وبسایت خبری «ینت» با استناد به منابع فلسطینی منتشر شد، حاکی بود پرداختی‌های ایران به حماس در آن زمان به ۷۰ میلیون دلار در سال (کمتر از ۶ میلیون دلار در ماه) میرسیده است. حالا پس از این توافق مبلغ این کمک ها بیش از پنچ برابر افزایش خواهد یافت. همچنین، بنا به گزارشی، حماس از ایران خواسته است در پی قطع روابط در طول جنگ داخلی سوریه، به عنوان میانجی گروه تروریستی با رژیم بشار اسد در سوریه عمل کند. «دانی دانون»، سفیر اسرائیل در سازمان ملل، در رویکردی به این گزارش اشاره کرد که «علیرغم کمبود غذا و دارو برای مردم ایران، پیداست ایران برای مصارف تروریستی پولهای هنگفتی دارد».

#حماس #خامنهای #کمکبهحماس