ایران شفافیت مالی را نپذیرفت
مایکل رابین

تحلیلگر مسائل خاورمیانه


اخیراً جان کری در سفرهایش به سراسر دنیا تلاش داشته است که شرکت ها و بانک های غربی را برای تجارت با ایران متقاعد کند. با اینکه ایران مرتباً از سیستم های بانکی خود برای پولشویی و حمایت از تروریسم استفاده می کند، و با این وجود، جان کری به کرات بانک های ایرانی را «مورد اعتماد» خوانده است. در ۸ سپتامبر کمیته خدمات مالی کنگره گزارش کرد که ایالات متحده به ایران «باج» داده است. اما کریستوفر بکمیر، مدیر بخش ایران در وزارت امور خارجه بارها گفت: «دولت ایران این وجه نقد بادآورده را صرف ترمیم اقتصاد خود کرده است و در امور تروریستی به کار نبرده است.» اگرچه هیچ مدرکی برای رد چنین ادعایی وجود ندارد، اما با این حال دولت اوباما نمی تواند قاطعانه ثابت کند که ایران این پول را در امور سازنده صرف کرده است. هیچ یک از ارزیابی هایی که ارتش ایالات متحده، سازمان اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا و  همسایگان ایران منتشر کرده اند، چنین ادعایی را ثابت نمی کند.

به نظر می رسد جان کری  «آرمان» را با «واقعیت» اشتباه گرفته است.  برای مثال، در هفته های اخیر، مقامات و جناح های مختلف ایرانی درباره بحث شفافیت مالی به شدت مشاجره کردند. بخصوص در مورد این مسئله که تهران باید استانداردهای تعیین شدۀ گروه ویژه اقدام مالی (FATF) تن بدهد یا خیر. FATF  نهادی بین دولتی است که هدف اصلی آن تنظیم استانداردها و ترویج اجرای موثر اقدامات حقوقی، نظارتی و عملیایی به منظور مبارزه با پولشویی، تامین مالی تروریسم و دیگر تهدیداتی است که پکپارچگی سیستم مالی بین‌المللی را تهدید می‌کند. ۹ سپتامبر، امام جمعه تهران ( روحانی که به نمایندگی از علی خامنه ای صحبت می کند) به شدت در برابر استاندارندهای FATF و احتمال پذیرش آن موضع گرفت. همچنین حسین شریعتمداری- سردبیر روزنامه کیهان که مستقیماً از سوی علی خامنه‌ای منصوب می‌شود- در سرمقاله ای اعلام کرد: «اگر FATF را بپذیرید اقتدار خودتان را نفی می کنید، و هنگامی که کشور خالی از اقتدار شد، تبدیل به لقمه‌ای می‌شویم که برای بلعیده شدن توسط دشمن آماده است.»

اما با این حال و با وجود اینکه ایران شفافیت مالی را قاطعانه رد کرد، حسن روحانی در دفاع از FATF اظهاراتی بیان نمود. تنها ساده لوحانی مانند جان کری فریب این ظاهرسازی ها را می خورند. واقعیت آن است که پذیرش FATF پولشویی و فعالیت های تروریستی را برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سخت تر می کرد. این قابل فهم است که جان کری از توافقی که با ایران صورت داده است دفاع کند، و از آن به عنوان موفقیتی بزرگ یاد کند، اما باید به این نکته نیز توجه کرد که، نظامی که با تنش آفرینی بسیار، هنجارهای بین المللی را رد می کند، و اتباع آمریکایی را در معرض تهدید و خطر قرار می دهد و از تروریسم حمایت می کند، واقعا برای انجام امور تجاری امن است؟

این مقاله به زبان انگلیسی توسط موسسه کامنتری منتشر شده است

#FATF #مایکلرابین #پولشویی #برجام #دیدگاهنو #شفافیتمالی #کامنتری