برای فشار به ایران نیازی به لغو برجام نیست

دونالد ترامپ احتمالا بزودی آمریکا را از توافق هسته‌ای با ایران خارج خواهد کرد، مگر اینکه متحدان اروپایی به رفع معایب مورد نظر بپردازند. رئیس جمهور آمریکا در حال حاضر مشغول آماده کردن سیاست های جدیدی است؛ او یکی از سخت ترین منتقدان برجام ،مایک پومپئو  – رئیس سابق سیا – را جانشین رکس تیلرسون کرده است. جان بولتون، مشاور جدید امنیتی ملی، که شش ماه پیش استراتژی ای را برای خروج کامل ایالات متحده از توافقنامه را طراحی کرد نیز در کنار او قرار گرفته است.

در تلگرام بخوانید

به گفته بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با شرایط کنونی توافق هسته ای، ایران می تواند همچنان تبدیل به یک قدرت هسته ای شود چرا که محدودیت های اعمالی درباره اورانیوم غنی شده و ممنوعیت سانتریفیوژهای پیشرفته در بین سال های ۲۰۲۶ تا ۲۰۳۱ منقضی می شود. علاوه بر این، توافق هسته ای امکان سرمایه گذاری در ایران و پیشرفت اقتصادی این کشور را فراهم می کند. هر چند که اکنون با کارشکنی آمریکا این هدف را محقق نشده است، اما هدف اصلی برجام همین بوده و اسرائیلی ها از این بابت احساس خطر می کنند.

با این حال با توجه به شرایط فعلی خروج از برجام اشتباه است. آمریکا و متحدان آن در حال حاضر به بهترین شکل در حال بهره برداری از برجام هستند به طوری که ایران به آن پایبند است اما خودشان آن را اجرا نمی کنند. بانک های اروپایی به کسب و کار در بازار ایران اطمینان ندارند. مقامات ایالات متحده گفته اند که اروپا از اداره خزانه داری توضیح بیشتری خواهد خواست که چه نوعی از سرمایه گذاری تحریم های موجود را نقض نمی کند. تخفیف هایی مانند فروش هواپیمای چند میلیارد دلاری بوئینگ به ایران که به نظر می رسید در پایان دولت باراک اوباما اجرا شود در حال حاضر با شک و تردید مواجه شده است. ریال ایران در سقوطی آزاد در شش ماه گذشته یک سوم ارزش خود را از دست داده است.

دلایل زیادی وجود دارد که نشان می دهد چرا در سال ۲۰۱۸ اقتصاد ایران برای سرمایه گذاری قابل توجه خارجی جذاب نیست. مثلا اخیرا تعدادی اتباع خارجی و دو تابعیتی دستگیر شدند. شبه نظامیان وابسته به ایران در سوریه و یمن در حال جنگ هستند و بانک های ایرانی منابع مالی حزب الله لبنان را فراهم می کنند. علاوه بر این ها سعودی ها نیز بر علیه ایران لابی می کنند. در چنین شرایطی که هیچ کشور و گروهی مایل به سرمایه گذاری در ایران نیست و عملا برجام از اعتبار افتاده  لغو و خارج شدن از آن اشتباه است. اکنون که به این شکل می توان به هدف دست پیدا کرد چرا باید با خروج از برجام تولید هزینه کرد.

منبع: بلومبرگ

در تلگرام بخوانید

#ایلایلیک #برجام #ترامپ #سیاستخارجی