برنامه ترامپ برای ثبت اطلاعات مسلمانان در آمریکا

در تلگرام بخوانید

کریس کوباچ که از اعضای کلیدی تیم انتقالی دونالد ترامپ محسوب می شود، اعلام کرده است که مشاوران سیاسی رییس جمهور منتخب در حال ارائه برنامه هایی برای ثبت اطلاعات مهاجران مسلمان به ایالات متحده هستند. کوباچ میگوید که مشاوران رییس جمهور منتخب در پی پیاده سازی طرح پیشنهادی ترامپ هستند که بر اساس آن مهاجرانی که از کشورهای مسلمان آمدند، مجبور باشند، نامشان را در یک پایگاه اطلاعاتی ثبت کنند. آقای کوباچ که در وضع قوانین سخت مهاجرتی در ایالت های مختلف دست داشته است و در کنفرانس های مرتبط به طور منظم شرکت کرده است، با مشاوران مهاجرتی ترامپ در تماس است. او همچنین اظهار داشت، دولت ترامپ می تواند به سرعت و بدون نیاز به تصویب فوری کنگره ساخت و ساز دیوار مرزی آمریکا و مکزیک را شروع کند.

این مقام تندرو در امور مهاجرتی، که احتمال می رود به دادستانی کل منصوب شود، متذکر شده است که گروه امور مهاجرتی، پیش نویس فرمان های اجرایی را تهیه کرده اند تا به بازبینی رییس حمهور منتخب برسد؛ “ترامپ و وزارت امنیت داخلی اشتیاق زیادی برای اجرای آن دارند.” براساس این طرح که بنا بر اطلاعات موجود، مسلمانان باید فرمی را پر کنند و در آن به دین خود اشاره کنند، بازتاب سیاست هایی است که آقای ترامپ در طول کمپین انتخاباتی اش از آنها صحبت کرده بود. سیاستی که برای تامین بیشتر و بهتر امنیت داخلی، مسلمانان را مورد بررسی اطلاعاتی بیشتر و سخت تری قرار می دهد.

این برنامه یادآور سیستم مشابهی است که در دوران ریاست جمهوری بوش ایجاد شده بود، و آقای کوباچ در طراحی آن نقش داشت. بر اساس آن طرح هزاران عرب و مسلمان در مقام گردشگر و دارندگان اقامت موقت، ملزم بودند نامشان را ثبت کنند. اما بعدا از این طرح انتقاد شد که به شکل ناعادلانه ای، صرفا مهاجرانی را هدف قرار داده است که از کشورهایی با اکثریت مسلمان می آیند. بر اثر این انتقادها بود که این طرح در سال ۲۰۱۱ رها شد. این طرح که به سیستم ثبت نام ورود و خروج امنیت ملی (NSEER) مشهور بود، پس از حملات ۱۱سپتامبر ایجاد شد و بر اساس آن مسلمانان کشورهایی که سازمان های افراطی در آنها فعال بودند، ملزم به ارائه اطلاعات خود بودند، آنها باید با مقامات دولتی مصاحبه می کردند و به صورت منظم محل زندگی خود را اطلاع می دادند.

این برنامه ثبت اطلاعات، که برای گردشگران و غیرشهروندان بالای ۱۶ سال از بیش از ۲۴ کشور مسلمان تعیین شده بود، موجب جنجال گسترده ای شد و به دلیل شکایت های مدنی، در سال ۲۰۱۱ لغو شد. ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی اش مواضع تندی نسبت به مسلمان ها داشت. او در بحث بر سر ورود پناهجویان سوری به کشور،  از فراخوانی حرف زد که بر آن اساس به طور موقت از ورود همه مسلمانان به کشور جلوگیری به عمل آید، و پیشنهاد داد برای مسلمانان آمریکا یک کارت هویت مخصوص طراحی شود. در حالیکه به نظر می رسید، ترامپ پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری از مواضع ضد اسلامی خود عقب نشینی کند، اما به نظر می رسد او همچنان مُصر است که برنامه های خود را دنبال کند.

رییس جمهور منتخب در مصاحبه با شبکه تلویزیونی CBS تاکید کرد به محض آغاز به کار در مقام ریاست جمهوری، دو تا سه میلیون مهاجر غیرقانونی را اخراج خواهد کرد، و تصدیق کرد، که همچنان برای ساخت دیوار مرزی بین آمریکا و مکزیک برنامه ریزی می کند، اما خاطرنشان ساخت، که بخشی از این دیوار درواقع حصار خواهد بود. همچنین رییس جمهور منتخب درصدد انتصاب فردی به عنوان معاون مشاور امنیت ملی ست که قبلا هشدار داده بود مسلمانان در حال نفوذ در دولت آمریکا هستند. بنا به گزارش ها، آقای کوباچ بر این باور است که در مواردی که مهاجران به جرم های خشونت آمیز متهم هستند،  قبل از اخراج باید محاکمه نیز صورت گیرد. این موضع در واکنش به سخنان آقای ترامپ است که قول داده بود مهاجرین غیرقانونی که سوابق جنایی دارند را صرفا اخراج خواهد کرد.

این مقام تندرو در امور مهاجرت افزوده است مشاوران رییس جمهور منتخب در امور مهاجرتی، همچنین به دنبال بررسی این موضوع هستند که اقدامات اجرایی باراک اوباما را برای اعطای اقامت موقت و اجازه کار به بیش از ۷۰۰هزار نفر (که مدرک شناسایی ندارند و به عنوان فرزندان مهاجران غیرقانونی اقامت دارند) را خنثی کنند.

#ثبتمسلماناندرآمریکا #کوباچ #سیاستهایضدمهاجران #دیدگاهنو #ترامپ