بسیج ایران درصدد گسترش فعالیت در منطقه و داخل ایران است

در تلگرام بخوانید

فرزین ندیمی – بسیج علاوه بر نیل به سمت و سوی حرفه ای تر شدن و گسترش نقش قدیمی اش در داخل ایران،  آماده می شود تا  به عنوان نیروی شبه نظامی در کنار متحدان نظامی خارجی ایران، سهم بیشتری در جنگ سوریه برعهده بگیرد. علی خامنه ای رهبر ایران در تاریخ ۷ دسامبر سردار «غلامحسین غیب پرور» را به فرماندهی کل بسیج منصوب کرد. او  جایگزین «محمدرضا نقدی» شد، که به مدت هفت سال در همین پست فعالیت داشت. بیش از هر چیز دیگری این انتصاب حاکی از اشتیاق جمهوری اسلامی ایران به پیوستن بسیج، به جنگ سوریه است. نیرویی که نقش امنیتی و سرکوبگر در داخل ایران دارد، از سوریه به عنوان آزمایشی عملی و زمین تمرینی واقعی استفاده کند و در خلال آن، نسل بعدی فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز مشخص شوند.

مقابله با تهدید داخلی

نیروی شبه نظامی بسیج بلافاصله پس از انقلاب ۱۹۷۹ با جضور نیروهای داوطلب تشکیل شد. در طول جنگ ایران و عراق نقش اصلی آن تعریف شد؛ با ارسال نیروهای داوطلبِ موقت به تقویت سپاه در جنگ کمک می کرد. از این رو اعضای آن، خیلی زود به فداییان شهادت طلب، نیروهایی که به خوبی آموزش ندیده اند و به اصطلاح «گوشت دم توپ» هستند، معروف شدند. در اواخر سال ۲۰۰۹  که جنبش سبز  در اعتراض به نتیجه  انتخابات در خیابان ها شکل گرفت، بسیج به ساختار امنیت استانی سپاه پاسداران – «دفاع موزاییکی» –  پیوست و زیر سایه سپاه پاسداران، کادر حرفه ای خود را تشکیل داد.

غیب پرور که به آمادگی امنیتی دقیق در دو حوزه نرم و سخت جنگ، بسیار گرایش دارد، به درهم شکستن و سرکوب ناآرامی های تهران و دیگر شهرهای بزرگ، به عنوان بخشی از فرماندهی سپاه پاسداران، کمک کرده بود. پیش از این، او فرماندهی «قرارگاه امام حسین» را برعهده داشت و با موفقیت زیر نظر «حسین همدانی» آموزش دید. بنا بر گزارش ها این قرارگاه بر حدود ۵۰۰ گردان بسیج در سی و یک استان ایران نظارت می کند. گفته شده که گردان های مستقل «امام حسین»- که به واحدهای استانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی متصل هستند- به تدریج در حال گسترش آموزش تخصصی از جمله جنگ شهری، هسته ای، بیولوژیکی و شیمیایی هستند. وظیفه آنها سرکوب اغتشاشات داخلی و حمایت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در برابر تهاجمات خارجی است. «سپاه محمد رسول الله» نیز که متشکل از تعداد قابل توجهی بسیجی است، به طور خاص وظیفه تامین امنیت پایتخت را برعهده دارد. بنا بر گزارش ها، سازمان بسیج، تعداد زیادی از گردان های ذخیره – به نام بیت المقدس – را سازماندهی کرده است که در مواقع اضطراری به سرعت به گردان های امام حسین بپیوندند و آن را تقویت و حمایت کنند.

با توجه به اظهارات اخیر غیب پرور به نقل از «فارس نیوز» و دیگر رسانه های داخلی، او بر این باور است که حفاظت از انقلاب اسلامی همچنان باید بر صلح، رفاه و پیشرفت مقدم باشد. او همچنین نسبت به صداهای خودخواهانه داخلی هشدار داد و در این هشدار خود به ویژه به رئیس تشخیص مصلحت نظام – «اکبر هاشمی رفسنجانی» – را مد نظر داشت. شخصیتی که که به تازگی رویکردی آشتی جویانه نسبت به امور بین المللی پیدا کرده بود. (توضیح وبسایت: در زمان انتشار این مقاله هاشمی رفسنجانی هنوز فوت نکرده بود) این مواضع تند غیب پرور در امنیت داخلی منعکس کننده مواضع سلف اوست. سردار نقدی که قبل از فرماندهی بسیج، فرماندهی حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی را برعهده داست. نقدی به عنوان کسی که مسئول شکنجه مخالفان بود، مشهور شد، اما این اتهام موجب نشود که روانه زندان شود یا دادگاهی برای او برپا شود.

در نامه انتصاب غیب پرور به پست جدید، خامنه ای به او دستور داد بر هر گونه تنش داخلی نظارت کند و به همکاری با سازمان های اجرایی دیگر بپردازد و پشتیبان آن ها باشد. بر این اساس، در ۱۳ دسامبر فرمانده سپاه پاسداران، سرلشگر «محمدعلی جعفری» در سخنانی در حمایت از بسیج، هشدار داد که دشمن به شدت بسیج را هدف قرار داده است. او توصیه کرد که برای این مشکل باید یک «چاره اساسی» اندیشیده شود. دیگر فرماندهان عالی رتبه سپاه پاسداران نیز ابراز نگرانی های مشابهی کرده اند. در ۶ دسامبر سرتیب سردار «امیرعلی حاجی زاده» با تاکید مجدد بر اینکه مسئولیت سپاه دفاع از انقلاب اسلامی نسبت به هر گونه تهدید است، اعلام کرد، که مدیران اقتصادی، فرهنگی و سیاسی ایران در گوش سپاری به حرف های رهبر و اجرای آن ناکام بوده اند. در ۳۰ نوامبر نیز «رمضان شریف» – مسئول روابط عمومی کل سپاه پاسداران- گفت: «درحالی که ما در صنایع دفاعی دستاوردهای قابل توجهی داشته ایم، اما جامعه ما هنوز گرفتار بیکاری، نرخ ازدواج پایین، فقر، تبعیض و فساد است…، سپاه باید این مشکلات را حل کند…صبر ما نسبت به کسانی که  به حکومت اسلامی خیانت می کنند به سر آمده است.» چنین اظهار نظرهایی به گسترش احتمالی نقش بسیج و سپاه پاسداران در شکل دادن به آینده سیاست داخلی ایران مهر تایید می نهد و همه این ها نشانه هایی از حضور روزافزون و رو به رشد این نیروها در معادلات منطقه ای نیز است.

نقش بسیج در خارج از کشور

بسیج در اصل زاییده افکار آیت الله روح الله خمینی بود، که می خواست «توده های تحت ستم» ایران را تحت یک ارتش قوی بیست میلیونی سازمان دهی کند. وقتی این ایده به طور کامل محقق نشد اما به تدریج تبدیل به یک سپاه بین المللی از جوانان مذهبی شیعه شد که از طریق حوزه و دانشگاه، با هدف ایجاد تمدن جدید اسلامی، جذب می شدند. ( شبیه تعبیر جهادی سنی از احیای خلافت، ولی با تاکید کمتر بر مرزهای زمینی)

همین اواخر بود که تهران با شروع فعالیت در سوریه و عراق، فعالیت های بسیج را در مقیاسی بزرگتر در خارج از کشور نیز پیاده کرد. برای مثال، واحد بسیج مردمی (حشدالشعبی) که سپاه قدسِ سپاه پاسداران آن را هدایت می کند و از چند گروه شبه نظامی تشکیل شده است، در حال حاضر در عراق فعالیت دارد. این گروه در کنار دیگر متحدان ایران در سوریه می جنگد. (در کنار ارتش بشار اسد، حزب الله لبنان، و گروه های مختلف افغانستانی و پاکستانی)

پیشینه سردار نقدی برای اشاعه تاکتیک بسیج در این کشورها بسیار مناسب است. او در دهه ۸۰ میلادی افسر اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود که در راه اندازی جنگ های نامنظم سپاه نقش داشت و مبارزات چریکی در شمال عراق را راه انداخت که بعدها تبدیل به نیروهای سپاه قدس شدند. او همچنین فرماندهی مخالفان عراقی و زندانیان سابق جنگ در قالب گردان بدر ( در حال حاضر سازمان بدر) را برعهده داشت و همچنین به سردار همدانی برای سازماندهی نیروهای شبه نظامی بسیج در سوریه کمک کرد. (در اکتبر ۲۰۱۵ همدانی در حالیکه بر تشکیل این نیروها نظارت داشت، در تصادفی در جاده حلب کشته شد)

غیب پرور نیز به نوبه خود، قبلا فرماندهی سپاه های استانی «فجر» و «کربلا» را برعهده داشت. واحدی که به نمایندگی از نیروی سپاه قدس با حضور موفق در عراق و سوریه، نمایش خوبی از خود نشان داد. بیش از این نیز، نظرات اخیر او در رسانه ها، به خوبی روشن ساخت که او همچنان در راستای ایده خمینی مبنی بر ارتش بین المللی اسلامی حرکت می کند.

گسترش فعالیت در سوریه

رهبران ایران و فرماندهان نظامی می خواهند سوریه را به عنوان مهمترین عنصر عمق استراتژیک خود معرفی کنند، حتی مهم تر از لبنان، عراق و یمن. به همین دلیل است که حسین همدانی نیروهای «دفاع ملی» سوریه را راه اندازی کرد. نیروهای مردمی طرفدار اسد که همدانی مدعی است این نیروها دمشق را در تابستان ۲۰۱۲ از سقوط به دست شورشیان نجات دادند. بنابر گزارش ها او همچنین، از تجربه نیروی انتظامی ایران در حوزه امنیت سایبری و ضدشورش در سوریه نیز استفاده کرد تا نمونه ای سوری از آن فراهم آورد. همدانی معتقد بود، عدم وجود واحد های تخصصی در سوریه موجب شده بود کنترل شورش بسیار سخت شود. به نظر می آید نیروی انتظامی سوریه هنوز در مراحل تکوین است، اگرچه پیشرفت آن کندتر از حد انتظار بوده است.

با گسترش فعالیت سپاه در سوریه، بسیج نیز نقش خود را در آنجا گسترش داد. شاید برای ازبین بردن ردپای سپاه در سوریه و یا پاسخ به افزایش تقاضای جوانان حزب اللهی ایران که مشتاقِ پیوستن به جنگ سوریه هستند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حال حاضر دو ماموریت مجزا در سوریه دارد. اول؛ برنامه های مشورتی و همکاری که از سوی سپاه قدس اجرا می شود و اعضا حرفه ای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و برخی از پرسنل ارتش ملی ایران که ارتباط نزدیکی با حزب الله دارند، این امور را اداره می کنند. دوم؛ برنامه ای شامل نظارت بر واحدهای رزمی کوچک است که قرارگاه امام حسین، بسیج و نیروی قدس به طور مشترک بر آن نظارت می کنند.

سال گذشته بسیج تعداد زیادی از  جوانان داوطلب ایرانی را با عنوان «مدافعان حرم» جذب کرد تا در سوریه بجنگند، و ادعا می شود تا حد زیادی این عملیات ها توسط کمک های غیردولتی تامین می شوند. داوطلبان گردان سازمان یافته «فاتحین»، قبل از اینکه در لیست انتظار اعزام قرار بگیرند آموزش می بینند و بعد با هواپیماهای نظامی و پروازهای تجاری به سوریه می روند. به محض ورود به سوریه، آنها در کنار گزدان «فاطمیون» افعان و «زینبیون» پاکستان فعالیت می کنند، که هر دوی آنها نیز زیر نظر نیروی قدس هستند. در ۶ می ۲۰۱۶  زمانی که یکی از واحدهای آنها  کمین گرفته بود، ۱۲ تن از آنها کشته شدند، و این بیشترین تلفاتی بود که تا آن زمان داده بودند.

میدان های جنگ سوریه برای نظامیان و شبه نظامیان ایرانی فرصتی است تا در کوران این مبارزات آبدیده شوند و مهارت هایشان را در شرایط سخت و منحصر به فرد تقویت کنند. علاوه بر اینها، مداخلات تهران در سوریه موجب می شود آتش تعصب و غیرت انقلابی جوانان مذهبی که به خانه برمی گردند نیز بیش از پیش شعله ور شود. بسیج تحت رهبری غیب پرور، بدون شک از این موقعیت ها برای شناسایی و آموزش نسل بعدی فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استفاده می کند، اشاعه مفهومِ ایران از «نیروهای شبه نظامی مردمی» در سراسر جهان اسلامی، و گسترش «جبهه مقاومت» می تواند بینش و دیدگاه سپاه را در دیگر کشورهای منطقه نشان دهد.

از آنجایی که جنگ در سوریه دارد به مناطق بیشتری کشیده می شود، ایران نه تنها نیروهای نخبه نظامی برای آموزش، پشتیبانی و مشاوره می فرستند، بلکه نیروهای مبتدی که انگیزه بالایی دارند را نیز اعزام می کند که تا پای جان خود نیز حاضر به نبرد هستند. به نظر می آید که نبرد اصلی از حلب دور می شود و (به احتمال زیاد به سمت استان ادلب می رود)، انتظار می رود تعداد نیروهای بسیجی ایرانی در ماه های آینده افزایش یابد، و باید انتظار تلفات بیشتری را نیز داشت.

#فرزینندیمی #دیدگاهنو #سوریهوایران #خامنهای #موسسهواشنگتن #بسیج