تاثیر ایران بر روابط عربستان و اسرائیل

یک موسسه افکار سنجی در اسرائیل اقدام به نظرسنجی تلفنی از مردم عربستان سعودی کرده است. نتایج این نظرسنجی نشان میدهد که ۵۳ درصد سعودی ها ایران را بعنوان دشمن اصلی عربستان میدانند در حالی که ۲۲ درصد معتقدند دولت اسلامی (داعش) دشمن آنهاست و تنها ۱۸ درصد اسرائیل را مهمترین دشمن خود میدانند. ۸۵ درصد مردم از مذاکرات صلح اعراب با اسرائیل به رهبری عربستان حمایت میکنند. مذاکراتی که خواسته اش بازگشت اسرائیل به مرزهای پیش از ۱۹۶۷ است.

این نتایج را نباید بیش از اندازه بزرگ کرد، اگرچه ۱۸ درصد، اسرائیل را بعنوان دشمن اصلی عربستان قلمداد میکنند، اما تعداد بیشتری از اسرائیل و یهودیان متنفر هستند. در هرحال حمایت از ابتکار صلح اعراب که توسط ملک عبدالله در ۲۰۰۲ آغاز شد، نشان میدهد که صلح با یک کشور یهودی و داشتن ارتباطات عادی دیپلماتیک قابل تصور است.

تحول دیگری که میتوان در زمینه روابط عربستان و اسرائیل به آن اشاره کرد، حضور ژنرال سعودی انوار اشکی و دیپلمات اسرائیلی دور گولد در نشست شورای روابط خارجی(CFR)  در چهارم ژوئن بود. هر دو نفر گفتند که برای یکسال مشغول مذاکرات محرمانه ای بوده اند که حالا علنی شده است. صحبت های هر دو نفر بر یک موضوع متمرکز بود: خطر ایران که هر دو کشور را تهدید میکند.

این نشست پوشش رسانه ای خوبی داشت (گزارش نیویورک تایمز). با اینکه هیچ کدام سمت رسمی در دولت کشورشان نداشتند اما دور گولد هفته آینده مدیرکل نخست وزیر اسرائیل خواهد شد و هر دو نفر نیز سابقه طولانی سیاسی دارند. در عین واقع بینی و پرهیز از بزرگنمایی باید گفت که این اتفاق نادری بوده است و تحول مثبتی به حساب می آید.

ایران در کانون توجهات قرار دارد و اعتبار اصلی را باید به ایران داد، چراکه زنگ ها برای برنامه سلاح هسته‌ای این کشور و فعالیت های جاه طلبانۀ آنها در منطقه، بصدا درآمده است. اما بخشی از این تحولات مدیون مماشات رئیس جمهور اوباما با آیت الله ها و عدم مواجه با آنهاست که سعودی ها، اسرائیلی و دیگران در خاورمیانه را به فکر یافتن دوستان جدید انداخته است.

به این زودی ها دوستی و اتحادی بین اسرائیل و عربستان بوجود نخواهد آمد. اما یک سیاست هوشمندانه آمریکایی باید بدنبال کاشت اولین نهال های این ارتباط باشد. شک دارم که دولت اوباما بتواند چنین کاری انجام دهد، رئیس جمهور بعدی آمریکا اما باید اولویت را به شکستن یخ این روابط اختصاص بدهد.

الیوت آبرامز-سی‌اف‌آر

#اسرائیل #آمریکا #اسلام #اوباما #دیدگاهنو #ایران #یهود #عربستان