تاریخ‌نگاری پنجاه‌وهفتی و افسانه مظلومیت جنگ‌طلبان ژاپنی

اگر شما هم متولد اواخر دهه پنجاه یا دهه شصت باشید، حتما به خاطر دارید که نام ژاپن در جنگ دوم با هاله‌ای از مظلومیت و حتی حقانیت در اذهان کودک و نوجوان ما حک شده‌ بود. جریان ملی-اسلامی که آفریننده ۵۷ بود، از جنگ بزرگ و طولانی اقیانوس آرام، تنها همین جمله را روایت می‌کرد که آمریکای امپریالیست ژاپن را با بمب اتمی ویران کرد.” وقتی سراغ تاریخ می‌روید، حیرت زده می شوید که چگونه می‌توان با روایتی ایدئولوژیک، حقیقت تاریخ را تا این اندازه تحریف و وارونه کرد. ژاپنی‌ها بدون هیچ تردیدی آغازگر جنگ بوده و کشورهای چین، فیلیپین، مالزی، سنگاپور، تایلند و… را اشغال کردند. جنایاتی که ژاپنی‌ها پس از تسلیم و اعلام آتش بس در این کشورها مرتکب شدند، از لحاظ کمیت و کیفیت در سراسر تاریخ بشر نظایر بسیار معدودی دارد.

در تلگرام بخوانید

به طور ویژه بر قید “پس از تسلیم و اعلام آتش بس” تاکید دارم چرا که تنها معیار را برای مقایسه و قضاوت اخلاقی طرف‌های درگیر در جنگ جهانی دوم در اختیار ما قرار می‌دهد. این جنگ جنگی بر سر مرگ و زندگی کشورهای درگیر بود. جنگی تمام عیار که در آن از تمام امکانات برای نابودی یا تسلیم دشمن استفاده می‌شد. ماهیت این جنگ را آلمانی‌ها و ژاپنی‌ها تعیین کرده بودند. جنگ دوم در مرحله مشخصی از پیشرفت فناوری نظامی بشر رخ داد که درگیر شدن گسترده غیرنظامیان و بمباران شهرها را ناگزیر می‌کرد. این جنگ اوج تکامل جنگاوری عصر صنعتی بود. جنگ آتش انبوه با میلیون‌ها گلوله و موتور احتراقی که با نفت کار می‌کردند. نبض اصلی نبرد در پشت جبهه و در انبوه کارکاخانه‌ها و پالایشگاه‌ها می‌تپید و بیش از هرچیز این مسابقه نفس‌گیر در تولید صنعتی و منابع بود که حیات و ممات طرف‌های درگیر را تعیین می‌کرد.

جنگ دوم در مرحله‌ای از تکامل فن‌آوری نظامی رخ می‌داد که قدرت ویرانگری سلاح‌ها به بالاترین میزان افزایش پیدا کرده اما دقت اصابت آنها پایین بود. بنابراین صدها یا هزاران بمب و گلوله شلیک می‌شد تا یک یا دو هدف منهدم شوند. در این میان ویرانی مناطق پیرامونی اهداف تا شعاعی نسبتا گسترده ناگزیر بود. بنابراین استفاده از ویرانگرترین سلاح‌ها برای نابودی دشمن تا پیش از تسلیم او، قواعد ناگزیر درگیری در آن عصر بود. اما پس از تسلیم دشمن طرف‌های درگیر چگونه رفتار می‌کردند؟ گزارش و سندی مبنی بر کشتار و شکنجه غیرنظامیان یا به بردگی گرفتن آنها توسط نیروهای آمریکایی و انگلیسی در کشورهای شکست خورده یا تسلیم شده وجود ندارد. در عوض به طور مثال تمامی نظامیان و غیرنظامیان آلمانی تلاش می‌کردند حتی به قیمت به خطر انداختن جانشان و صدها کیلومتر راه‌پیمایی خود را تسلیم نیروهای آمریکایی-انگلیسی نموده و به دست نیروهای شوروی نیفتند. این در حالی بود که رفتار نیروهای شوروی قطعا بهتر و انسانی‌تر از ژاپنی‌ها بود.

جنایات ژاپنی‌ها علیه مردم بی دفاع و تسلیم شده، به قدری هولناک بوده که حتی نوشتن یا خواندن خلاصه‌ای کوچک از آن بسیار دشوار است. ژاپنی تنها در یک فقره ده‌ها هزار نفر چینی و کره‌ای شامل هزاران کودک را برای استفاده آزمایشگاهی زنده و بدون بیهوشی جراحی و مثله کردند. ۲۷۰۰ اسیر جنگی از جمله ۱۷ خلبان آمریکایی هم قربانی این جنایت فجیع و بی مانند شدند. صدها هزار نفر دیگر از غیرنظامیان را در اردوگاه‌های کار اجباری و راه‌پیمایی‌های مرگ به قتل رساندند. مسابقه قطع سر اسیران جنگی تفریحی متداول در ارتش ژاپن بود. هرکس که می‌توانست در مدت زمان کوتاهتری تعداد بیشتری اسیر را گردن بزند برنده می‌شد و جایزه دریافت می‌کرد. ده‌ها هزار چینی زنده به گور شدند و هزاران زن کره‌ای مورد بدترین شکنجه‌های جنسی قرار گرفتند.

از طرف دیگر سربازان ژاپنی در میدان جنگ به قدری متعصب، شجاع و آماده جان‌بازی بودند که نظیرش را در هیچیک از ارتش‌های درگیر در جنگ دوم نمی‌توان نمی توان یافت. ده‌ها هزار نفر از سربازان و خلبانان ژاپنی آماده عملیات انتحاری بودند. اگر می خواهید تصوری نسبی از ارتش ژاپن در جنگ دوم بدست بیاورید، داعش را به توان سه یا چهار برسانید. حمله به خاک اصلی ژاپن برای ارتش آمریکا یک کابوس بود که می توانست ده‌ها هزار نفر تلفات به دنبال ژاپنی‌ها را می بایست وجب به وجب و خانه به خانه شکست داد. دولت آمریکا می‌بایست بین از دست رفتن جان ۵۰ تا ۱۰۰ هزار سرباز آمریکایی و استفاده از بمب اتمی یکی را انتخاب می‌کرد.

بارها شرایط جنگ و شکست محتوم ژاپن برای سران این کشور تشریح شد و از آنها خواسته شد تا تسلیم شوند. حتی در مورد آخر، تهدید شد که در صورت نپذیرفتن تسلیم و آتش بس آنها با سلاحی جدید و فوق مخرب روبرو خواهند شد اما ژنرال‌های جنگ‌طلب و فوق متعصب ژاپنی گوششان به این حرف‌ها بدهکار نبود. برای آنکه بدانید با چه نوع آدم‌هایی سر و کار داریم ذکر این نکته کفایت می‌کند که بیش از هزار نفر از آنها پس از شنیدن پذیرش تسلیم توسط امپراطور ژاپن، با شمشیر شکم خود را پاره کرده و به زندگی خود خاتمه دادند. پیش از آن برخی از آنها تلاش کرده بودند تا امپراطور را به قتل رسانده و به جنگ ادامه دهند.

در تلگرام بخوانید

بمباران اتمی ژاپن تلفات زیادی داشت، اما مواردی از بمباران با سلاح متعارف در طول جنگ رخ داد که تلفات بیشتری به جا گذاشت. تنها مسئله استثنایی در مورد این بمباران اثراتی است که بر روی بازماندگان و نسل بعد از آنها به جا گذاشت. این موضوع می‌تواند محل نقد و مناقشات بسیار باشد. اما مسلما نمی توان مسئولیت جامعه ژاپن را در مورد اعمال جنایتکارانه و بی‌سابقه حکومشان علیه شهروندان معمولی کشورهای مغلوب در شرایط غیر جنگی، نادیده گرفت. جامعه ژاپن در طول جنگ وفادار و مطیع پشت سر حکومت ایستاده بود. حتی اگر به این تنیجه برسیم که شکست دادن ژاپن بهتر بود بدون استفاده از بمب اتمی و بوسیله سلاح متعارف صورت می‌گرفت، باز هم در این واقعیت تغییری ایجاد نمی‌کند که بدون هیچ تردیدی جانب شر در این جنگ جنایتکاران جنگی ژاپنی بودند. با نگاه به رفتار ژاپن و آلمان نازی با مردم کشورهای مغلوب در شرایط غیر جنگی، کار دشواری نیست تصور این که در صورت پیروزی آنها با چگونه جهانی روبرو بودیم.

#آمریکا #ژاپن #طوسطهماسبی #دیدگاهنو #جنگطلبی #جمهوریاسلامی