تجمع صدها کارگر و خانواده‌هایشان مقابل فرمانداری شوش و استانداری خوزستان

کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه در اقدامی اعتراضی مقابل فرمانداری شوش تجمع کردند و با سر دادن شعار خواستار رفع مشکلات‌شان از جمله پرداخت سه ماه حقوق معوقه و رفع سوءمدیریت در ادامه کارخانه شدند.

صدها کارگر به همراه خانواده‌هایشان در سیزدهمین روز تحص و اعتصاب در حالی شعار « گرسنه‌ایم، گرسنه» را سر می‌دادند که ده‌ها مامور ضدشورش مقابل فرمانداری شوش را محاصره کرده بودند.

‘گرسنه ايم، گرسنه'#نيشكر_هفت_تپه pic.twitter.com/Rt55gXJ7ax — Pouria Zeraati (@pouriazeraati) November 15, 2018

اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه که بارها به دلیل مدیریت نادرست کارفرمای بخش خصوصی صورت گرفته است، نشان از عدم مدیریت بخش خصوصی بر این کارخانه مهم دارد و در این راستا نیز بارها شورای کارگری خواستار در اختیار گرفتن مدیریت کارخانه شدند تا از این طریق مشکلات کارگران رفع و مدیریت این مجتمع بزرگ نیشکر رفع شود.

همزمان با اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه، صدها کارگر متعرض فولاد اهواز نیز در تجمعی اعتراضی مقابل استانداری خوزستان حضور پیدا کرده و در خواستار پرداخت چند ماه حقوق معوقه خود شدند. کارگران متعرض اهواز و شوش در شعارهای از همدیگر حمایت کردند.

در دو اعتصاب و تحصن مقابل فرمانداری و استانداری کارگران با شعارهای مسئولان را «بی‌لیاقت» خواندند.

در تحصن کارگران مقابل استانداری خوزستان و فرمانداری شوش علاوه بر کارگران، افرادی از فشرهای مختلف جامعه نیز در این تحصن شرکت کرده و از کارگران محروم از حقوق حقه آنانِ حمایت کردند.

غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان، پس از این تجمع که مردم شعارهای علیه مسئولان سر داده بودند، تجمع کارگران را مسالمت‌آمیز توصیف کرده و وعده داد « با کمک مسئولان کشوری» پیگیر خواسته‌های کارگران خواهد بود با این وجود کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌گویند « بارها مقامات استانی وعده‌ پیگیری و رفع مشکل را داده بودند و تاکنون مشکل کارگران رفع نشده است».

کارگران طی سیزده روز گذشته بارها شعارهای همچون «تورم، گرانی، پاسخ بده روحانی»، «خاشقجی رو رها کن، فکری به حال ما کن» را سر داده‌اند و روز گذشته نیز کارگران نیشکر هفت‌تپه در نمازجمعه، هنگام صحبت‌های محمد امام، امام جماعت شوش از وی انتقاد کرده و شعار «دروغگو، دروغگو» را سر دادند و با شعار معروف « رو به میهن، پشت به دشمن» سخنان او را بارها قطع کردند.

کارگران بارها شعارهای همچون « این همه لشگر آمده به عشق کارگران آمده» نیز سر دادند.

«این همه لشگر آمده به عشق کارگر آمده» در داخل مصلی نماز جمعه توسط کارگران معترض #نيشكر_هفت_تپه. ٢۵ آبان ٩٧ pic.twitter.com/KGOqSctGRg — 🏳️زُرْوانْ🏳️ (@Z0RVAAN) November 16, 2018

اسماعیل بخشی نماینده کارگران هفت‌تپه بارها در سخنرانی و شعارهایشان تیم روحانی بخصوص اسحاق جهانگیری را متهم به « رانت‌خواری و رانت‌دهی» کرده و معتقد هستند مشکلات کارگران ناشی از عدم مدیریت صحیح شرکت کارفرما بوده که ارتباط با دولت داشته و نام یکی از مسئولان فعلی مجتمع نیشکر هفت‌تپه در لیست متخلفین ارزی است که توسط دولت ارز دولتی دریافت کرده بودند. اسماعیل بخشی پیشتر اعلام کرده بود «مالکان جدید از نام شرکت سواستفاده کرده و اقدام به دریافت تسهیلات ارزی می‌کنند».

اگر میخوای پولدار بشی برو پشت پرده! زنده باد اختلاس‌گر!!! تو این مملکت راهی جز اختلاس و رانت گرفتن برای پولدار شدن وجود نداره آقا! 😂✊🏽💸💸💵#اسماعیل_بخشی#نیشکر_هفت_تپه pic.twitter.com/iHIkrPu1Pg — Roham Yeganeh (@RohamYeganeh) November 15, 2018

کارگران نیشکر هفت‌تپه معتقداند از سال ۱۳۹۴ تاکنون که این مجتمع در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته، مشکلات آنان از جمله تعویق حقوق، سوءمدیریت و تبدیل شدن قراردادهای کار به قراردادهای روزانه به وجود آمده است.

کارگران این مجتمع خواهان برگرداندن نیشکر هفت‌تپه به بخش دولتی هستند و خواهان روند مدیریت شورایی در این مجتمع شده‌اند. ابهاماتی در زمان واگذاری هفت‌تپه وجود دارد که پیشتر راضی نوری، نماینده مردم شوش دانیال درباره واگذاری شرکت به دود جوان ۲۸ و ۳۱ ساله، سوال کرده بود که پاسخی بر آن پیدا نکرد و در مقابل این سوال جعفر سبحانی، مشاور سازمان خصوصی‌سازی واگذاری این مجتمع را قانونی دانسته بود.

حال کارگران نیشکر هفت‌تپه به دنبال عدم دریافت حقوقشان اعتراض کرده و خواهان رفع مشکلات مدیریت شده‌اند و به گفته کارگران معترض تا زمان پرداخت حقوق معوقه خود به این تحصن ادامه خواهند داد.

واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی که به مشکلات کارگران نیشکرهفت‌تپه پرداخته‌اند، نشان از شناخت دقیق جامعه از معضلات اجتماعی و اقتصادی دارد که نقش حکومت جمهوری اسلامی را در شکل‌گیری

بزرگترين مانع اقتصادمقاومتي، كارگران گرسنه و مسئولان درشت دانه است. ۳ماه حقوق معوقه كارگران گرسنه #نیشکر_هفت_تپه در حساب چه كسانی تبديل به دلار و سكه شده؟ هستند كسانی که هزاران ميليارد پول برخی سهامداران رباخوار موسسات اعتباری را دادند، اما گرسنگی #كارگران رنج كشيده را ندیدند! — yashar soltani (@yasharsoltani) November 17, 2018

سخنرانی آقای بخشی نماینده کارگری نیشکر هفت‌تپه آقایون ما کارکنان شرکت هفت تپه حرفی به جزء پرداخت حقـوق و مطالبات نداشتیم. آخه چرا؟ چرا یگان ویژه را آورده‌اند؟! که با ما برخورد کنند؟! ما فقط برای مطالبات خودمان اعتراض داریم. شنبه ۲۶ آبان ماه ۹۷#نيشكر_هفت_تپه #کارگران_هفت_تپه pic.twitter.com/tR475NiwTL — Tavaana توانا (@Tavaana) November 17, 2018

بازهم گوشه ای از ایران، فریاد'رو به میهن، پشت به دشمن' داد و به محراب و روحانیش پشت کرد،هرچند، یحتمل آخوندها هم روشان را آنور میکنند تا مثلن نبینند. انقدر نمیبینند و نمیشنوند تا روز حساب، نابهنگام برسد که آنروز هم این مردم، التماسهایشان را نمیشنوند.#نيشكر_هفت_تپه — john luck🏳️ (@john_lucckk) November 16, 2018

#دعوت_به_تظاهرات « ۴ تا کارگر رفتند خودشان را آتش زدند . برای یک و دویست ، لعنت به این زندگی » …#نیشکر_هفت_تپه pic.twitter.com/hVJGqabk6S — Mahbobe (@Mahbobe6) November 16, 2018

#اعتصابکارگران #کارگر #نیشکرهفتتپه #فولاداهواز #دیدگاهنو #اقتصاد