تحریم های ناکارآمد آمریکا علیه حزب الله لبنان

در تلگرام بخوانید

امانوئل اتولنگی – در زرادخانه جنگ اقتصادی آمریکا این باور وجود دارد که، یکی از موثرترین ابزارهای دولت ایالت متحده تحریم های حامیان مالی تروریسم است. اما در عمل این تاثیر بسیار محدود است، تحریم ایالات متحده علیه حزب الله در آمریکای لاتین نمونه بارز آن است. از سال ۲۰۰۴ وزارت خزانه داری ایالات متحده متناوباً حامیان مالی حزب الله در آمریکای لاتین را تحریم کرده است. با این حال تجارت غیر قانونی و امور مالی آنها بسیار فعال است، سفرهای خارجی دارند و به احتمال زیاد از دسترسی خوبی به سیستم مالی جهانی نیز بهره مند هستند. این بی اعتنایی آنها به تحریم ها، نیاز به اقدامات فوری را بیشتر می کند. می توان از «صبحی محمود فیاض» مثال زد. وزارت خرانه داری آمریکا او را به عنوان رابط سفارت ایران و حزب الله در منطقه مرزی سه گانه شناسایی کرد. این منطقه مرزی بین سه کشور برزیل آرژانتین و پاراگوئه قرار گرفته است. وزارت خزانه داری اعلام کرد، او در قاچاق مواد مخدر و ارز تقلبی ایالات متحده دست داشته است.

خب بارز است که بر اساس چنین شواهدی، وزارت خزانه داری باید او را از دور تجارت جهانی خارج کند. اما با گذشت ده سال از این شناسایی، او همچنان مکررا به مرکز حزب الله در جنوب لبنان سفر می کند و به نظر می رسد در این سفرهای بین المللی هیچ مشکلی در انجام تراکنش های مالی، حتی هزاران مایل دورتر از خانه اش در پاراگوئه، نداشته باشد. او به تازگی در ماه سپتامبر پس از دوماه اقامت در لبنان به حج رفت. او از پاراگوئه با بلیت فرست کلس به لبنان رفت و به محض ورود نیز در یک هتل زنجیره ای بین المللی ۵ ستاره اقامت کرد. در دسامبر سال گذشته نیز او به زیارت اماکن مقدس در عراق رفت. زمانی که در لبنان بود ویزای عراق گرفت و با هواپیما به آنجا رفت.

او یک استثنا نیست. دیگر افراد حزب الله و اشخاص دیگری که وزارت خزانه داری آمریکا آنها را شناسایی کرده است نیز از همین حد و درجه از مصونیت برخوردار هستند. یکی دیگر از این افراد، شیخ «بلال محسنی وهبی» است، او از سال ۲۰۱۶ به عنوان نماینده ارشد حزب الله در آمریکای جنوبی تحت تحریم است. او یکی از روحانیون برجسته در مرکز اسلامی سائوپائولو در بزریل است و دائماً در انظار عمومی با دیگر شخصیت های مذهبی و سیاسی ظاهر می شود. می توان از دیدار او با حسن خمینی در سال ۲۰۱۵ مثال زد. زمانی که حسن خمینی به برزیل سفر کرده بود. «حاتم احمد برکات» یکی دیگر از این افراد است. وزارت خرانه داری او را نیز در دسامبر ۲۰۱۶ شناسایی کرد. حساب های او در فضای مجازی از سفرهای آزادانه او بین پاراگوئه و بزریل خبر می دهد و او را به عنوان یک تاجر در حوزه تجارت الکترونیک و اسباب بازی کودکان معرفی می کند.

همچنین برادرش «حمزه احمد برکات» نیز در سال ۲۰۰۶ در لیست تحریم ها قرار گرفت. او تجارتی شبیه به تجارت برادرش – همراه با کمی نگرانی درباره تحریم های وزارت خزانه داری –  دنبال می کند. هفت سال طول کشید تا مقام های برزیلی بالاخره او را در می ۲۰۱۳ دستگیر کنند. اما او به اتهام جعل در صنعت پوشاک دستگیر شد نه به خاطر فعالیت های تروریستی. حمزه پس از مدت کوتاهی از زندان آزاد شد و محاکمه اش همچنان ادامه دارد. اما ردپای او در رسانه های اجتماعی و نیز اطلاعات دردسترس تجاری او در برزیل، حاکی از آن است که مشکلات او با دادگستری برزیل مانع بزرگی برای فعالیت های در حال انجام او نیست.

وقتی این افراد این چنین آزادانه فعالیت کنند، پس شرکت ها هم می توانند. Galeria Pagé مرکز خریدی در Ciudad Del Este در پاراگوئه است که در سال ۲۰۰۶ ایالات متحده آن را تحریم کرد. اما صرفا با تغییر نام به Uniamericana به فعالیت های خود ادامه می دهد.  به نظر می رسد کاملا روشن شده باشد که که تحریم های وزارت خزانه داری برای جلوگیری از این فعالیت ها کافی نیست. پس چه می توان کرد؟ همکار من دیوید واینبرگ اخیرا چنین توضیح داده است؛ فرمان اجرایی ۱۳۲۲۴، ابزاری برای شناسایی اعضای حزب الله در آمریکای لاتین، برای اولین بار پس از حملات تروریستی ۱۱سپتامبر معرفی شد، به منظور ایجاد اختلال در فعالیت های حامیان مالی تروریسم و خنتی کردن تلاش های آنها برای بهره مندی از سیستم مالی. براساس این تئوری، شناسایی اهداف و قطع کردن دسترسی آن ها به سیستم مالی ایالات متحده باید اجرایی شود که به آمریکا این قدرت رو خواهد داد که در هرجای دنیا آن هایی که از تروریست ها حمایت های مادی و مالی به عمل می آورند را گیر بیاندازد. اما در خارج از آمریکا این اقدامات حوزه عمل چندانی نخواهد داشت مگر اینکه وزارت خزانه داری، شناسایی اولیه از اهداف را حفظ کند و داده های مالی و اطلاعاتی مربوط به آن ها را بروز نگاه دارد و آن هایی را که برای اهداف شناسایی شده، خدمات مالی و مادی به عمل می آورند را هدف بگیرد.

قانونی که در حال حاضر در کنگره تحت بررسی است می تواند در حوزه قضایی مجازات مشخصی را بر کسانی که تحریم ها را دور می زنند و یا از تحریم ها فرار می کنند، اعمال و یا تحمیل کند. افرادی مانند فیاض، وهبی، برادران برکات، یا مراکز خرید و دیگر موجودیت هایی که وابسته به حزب الله هستند و در امریکای لاتین به عنوان حامیان مالی تروریسم شناخته شده اند و عمدتا در برزیل و پاراگوئه فعالیت دارند. درواقع این دو کشور مجبور هستند بین اجرای تحریم های مالی ضد تروریسم ایالات متحده  یا به خطر افتادن روابط- مالی و دیپلماتیک- با واشنگتن یکی را انتخاب کنند. توانایی امریکا برای مبارزه با تروریسم از طریق جنگ اقتصادی یکی از بزرگترین میراث های جهانی ۱۱سپتامبر است. در جنگ با دشمنان، سلاح ها زمانی موثر خواهند بود که مدام مورد بازبینی قرار بگیرند و حسابی صیقل داده شوند و این مساله در جنگ علیه حامیان مالی حزب الله در امریکای لاتین بسیار ضروری است.

#امانوئلاتولنگی #تحریمهایآمریکا #حزباللهلبنان #دیدگاهنو