تحقیر در جمهوری حقارت

 

مجتبی واحدی- محسن رفیق دوست که رانندگی اتومبیل آیت اله خمینی در بدو ورود به ایران، برای او موقعیت ساز شد اخیراً با خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران گفتگویی انجام داده که به نظر می رسد بخشی از مأموریت تعیین شده توسط سید علی خامنه ای باشد . به موجب این مأموریت ، گروهی از نزدیکان رهبر موظف شده اند به مخالف خوانی نمایشی با توافق اخیر هسته ای بپردازند و امریکا را به صورت کنترل شده مورد حمله قرار دهند. این مأموریت، دو هدف اصلی دارد.نخستین هدف ، آرام سازی روانی پیاده نظام ” دلواپسان ” است . این گروه ، از پشت پرده توافقات و عقب نشینی های ذلیلانه رهبر بی اطلاع هستند و اعتماد آنها به برخی ظاهر سازی ها ، آنان را در جمع پیاده نظام دلواپسان قرار داده است. اما این مأموریت هدف بلند مدت نیز دارد. خامنه ای که فاقد جربزه کافی برای تصمیم گیری قاطع و تغییر تصمیم در صورت لزوم می باشد همواره تلاش می کند از زبان برخی سخن گویان رسمی و غیر رسمی خویش ، سخنانی را منتشر نماید که در روز ” دبه ” به کار او بیاید. توافق هسته ای که تن دادن رهبر به آن ، از سر الزام و اجبار بوده ، از عرصه هایی است که خامنه ای در صورت یافتن فرصت و امکان ، به ” دبه ” متوسل خواهد شد. او در روز دبه ، به نشانه هایی برای اثبات مخالفت خود با توافق اخیر نیاز دارد. سرمقاله های تهوع آور حسین شریعتمداری، فحاشی های احمد علم الهدی و اظهارات اخیر رفیق دوست ، نشانه های خامنه ای برای روز ” دبه ” است.

محسن رفیق دوست در این گفتگو ،با اشاره به اظهارات وزیر خارحه امریکا در خصوص ” شعار مرگ بر امریکا ” اظهار داشته است : ” کسی از حزب «خرهای» آمریکا به ما می‌گوید این شعار احمقانه است، اگر این شعار احمقانه است باید از آنها پرسید شما چرا ناراحت هستید؟ اشاره رفیق دوست به نماد حزب دموکرات امریکاست اما او با لحنی تحقیر آمیز و ادبیات چاله میدانی در مقام پاسخ گویی به مقام امریکایی بر آمده است .این سخن ، نشان می دهد هیچ مخلوق و پدیده ای از نگاه تحقیر آمیز دست پروردگان جمهور اسلامی و پرورش دهندگان آن ، مصون نیست.

البته نباید گمان کرد ادبیات سیاسی محسن رفیق دوست ناشی از کم سوادی اوست. ادبیات تحقیر آمیز بخشی از فرهنگ سران جمهوری اسلامی است ، چه محسن رفیق دوست که با تحصیلات ابتدایی ، سالها ریاست بزرگترین بنگاه اقتصادی جمهوری اسلامی را به عهده داشت چه رئیس دولت های نهم و دهم که به خاطر دردست داشتن مدرک دکترا، خود را دانشمند و نخبه می نامید. این خصلت همه کسانی است که حقارت آنان ، آوازه کوی و برزن است و خود نیز آن را حس می کنند. هشت سال پیش با برنامه ریزی گروهی از اپوزیسیون نمایان مقیم امریکا، محمود احمدی نژاد برای سخنرانی به دانشگاه کلمبیا دعوت شد. رئیس دانشگاه که گویی از مدت ها قبل منتظر چنان فرصتی بود به جای خوش آمد گویی به میهمان، او را به محاکمه کشاند و به او لقب ” دیکتاتور حقیر ” داد . لقبی که آن روز در دانشگاه کلمبیا به احمدی نژاد داده شد بهترین توصیف برای همه سران جمهوری اسلامی است. آنها بارها نشان داده اند که در برابر ضعیفان ، احساس گردن کلفتی می کنند و در برابر قدرتمندان، زبون و تسلیم هستند و این خصلت همه دیکتاتور های حقیر است.

در دیکتاتوری حقیر جمهوری اسلامی ، برای جبران حقارت ها ، دیگران تحقیر می شوند و کسی اجازه نمی یابد به حقیران تحقیر کننده ، پاسخ دهد . از دیگر نشانه های حقارت در نظام ولایت فقیه اینکه هرگاه سران نظام از فشارهای خارجی رهایی می یابند برای جبران حقارت دوره فشار خارجی ،آزار و اذیت در داخل کشور را افزایش می دهند و بر درشت گویی تریبونی می افزایند.این ویژگی بیش از هر کس در رهبر جمهوری اسلامی قابل مشاهده است. مثلاً او از حدود سه سال قبل به صورت مخفیانه تن به مذاکره با امریکایی ها داده و نهایتاً خواسته های قدرت های جهانی در موضوع هسته ای را پذیرفته است. اما در عین حال چند وقت یکبار برای قدرت نمایی مصنوعی ، به درشت گویی همراه با تحقیر روی می آورد. او سال گذشته درروز مرخصی از بیمارستان عباراتی تحقیر آمیز نسبت به امریکایی ها به کار برد درحالی که در همان ایام با اجازه خود او مذاکرات مخفی و علنی با امریکایی ها ادامه داشت.نکته مهم در اظهارات خامنه ای نگاه تحقیر آمیز او به زنان بود . خامنه ای به بهانه پاسخگویی به سخنگوی وزارت خارجه امریکا اظهار داشت : ” هم وزیر خارجه امریکا، هم ، اون دختره سخنگوشون که میاد اون جا حرف می زنه این ها صریحا گفتند که ما از ایران برای ائتلاف علیه داعش دعوت نمی کنیم ” البته در نگاه تحقیر آمیز خامنه ای و زیر دستان او نسبت به ” جنس زن ” تردیدی وجود ندارد اما این اظهارات ، سخیف ترین عبارت تحقیرآمیز بود که خامنه ای در مورد یک مقام خارجی به کار می برد و دلیل آن هم چیزی نبود جزتلاش برای جبران تحقیر ناشی از تن دادن اجباری به مذاکره با امریکایی ها. در عین حال ، این نخستین بار نبود که خامنه ای در واکنش به اظهاراتی که نمی پسندد از عبارات تحقیر آمیز استفاده می کرد.

او از نخستین سالهای رهبری خود همین شیوه را در پیش گرفته و همچنان ادامه می دهد. مرحوم مهندس بازرگان در ابتدای دهه هفتاد ، انتقاداتی را نسبت به شرایط کشور ابراز کرد. آقای خامنه ای در واکنش به آن انتقادات ، به مرحوم بازرگان لقب ” خسر الدنیا و الاخره ” داد. نگاه تحقیر آمیز خامنه ای به دیگران، به قشر خاصی محدود نبوده و نیست. پس از فوت آیت اله اراکی ، در بسیاری ازمحافل، نام آیت اله سیستانی به عنوان پر طرفدارترین مرجع تقلید مطرح بود.خامنه ای در دیدار با گروهی از روحانیون ، آیت اله سیستانی را ” آن آقای بیچاره که بی بی سی برای او تبلیغ می کند” نامید. البته همانطور که سخنان خامنه ای در خصوص سخنگوی وزارت خارجه امریکا از همه سایت های رسمی جمهوری اسلامی حذف گردیده است از سخنان تحقیر آمیزوآلوده به حس حقارت او نسبت به آیت اله سیستانی نیز نشانه ای در سایت های رسمی موجود نیست اما آن سخنرانی مشهور تر از آنست که قابل تکذیب و مخفی سازی باشد.

متأسفانه خصلت حقارت و تحقیرکه در بیست وشش سال گذشته از بارزترین ویژگی های خامنه ای بوده است بر اطرافیان او و به طور کلی بر اغلب دست اندرکاران جمهوری اسلامی تأثیر گذاشته و تحقیر و حقارت را به سکه رایج در ادبیات سیاسی جمهوری اسلامی تبدیل نموده است. در سال هفتاد وسه و پس از اظهارات عقده گشایانه خامنه ای در خصوص آیت اله سیستانی ، برخی سخنگویان رهبر نیز همین رویه را در پیش گرفتند. اظهارات بسیار تحقیر آمیز شیخ احمد جنتی درخطبه های نماز جمعه در حدی از توهین و تحقیر بود که حتی اعتراض مرحوم مهدوی کنی را بر انگیخت و نهایتاً احمدجنتی وادار به عذرخواهی شد.احمد علم الهدی امام جمعه مشهد ، یکی دیگراز کسانی است که مورد توجه ویژه خامنه ای است. او بارها در خصوص اقشار گوناگون جامعه از عبارات تحقیر آمیز استفاده نموده و همچنان بر همان روش ، سخن می گوید. همین چند روز قبل او در واکنش به بر گزاری بعضی کنسرت ها ، شرکت کنندگان در کنسرت ها را ” اقلیتی هوس باز و شهوت ران ” توصیف کرد.

علم الهدی در سال هشتادو هشت ، معترضان انتخاباتی را ” گوساله و بز غاله ” نامید . پیش از او محمود احمدی نژاد ، به معترضان انتخاباتی ، لقب ” خس و خاشاک” ” داده بود. البته نباید تصور شود ادبیات تحقیر، مختص کسانی است که در سالهای اخیر از آنان با عناوین اقتدار گرا ، ولایت مدار یا تندرو یاد می شود. خود بزرگ بینی و تحقیر دیگران – والبته پذیرش حقارت و تحقیر از زورگویان – خصیصه مشترک همه کسانی است که از ارکان نظام ولایت فقیه تلقی می شوند.در دوره ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی ، عده ای از دانشجویان دست به برخی تحرکات اعتراضی زدند . رفسنجانی در واکنش به آن تحرکات ، دانشجویان معترض را ” ساواکی زاده های سوسول ” نامید.

نگارنده این سطور هیچیک از اظهارات اخیر مقامات جمهوری اسلامی علیه امریکا درتریبون های وعظ و خطابه را جدی نمی گیرد. امریکایی ها نیز اعلام کرده اند به مواضع جمهوری اسلامی در پشت میز مذاکره توجه می کنند نه اظهارات تربیونی آنان . اما همه اینها مانع یاد آوری این نکته نیست که هر روز تداوم نظام استبدادی ، اخلاق گریز و غیر پاسخگوی ولایت فقیه، بر ابعاد رفتار تحقیر آمیز در ابعاد مختلف زندگی ایرانیان می افزاید. ضمن آنکه بایدرفتار و گفتار سران حقیر نظام را مرتبا ً یاد آوری نمود تا حتی کسانی که از سر ناچاری جمهوری ولایت فقیه کنار می آیند بدانند امید اصلاح در این نظام ، به ویژه تا روزی که عده ای ساده لوحانه و گروهی دیگر کاسبکارانه به دنبال توجیه گفتار و رفتار سران نظام هستند امیدی دست نایافتنی است .

البته ناگفته پیداست تحقیر کنندگان ظاهراً گردن کلفت، آنگاه که با اربابان روسی و چینی خود یا رقبای اروپایی و امریکایی آنان می نشینند تن به هر حقارت و ذلتی می دهند و سپس برای جبران آن حقارت از انواع روش های تحقیر آمیز به ویژه در مواجهه با منتقدان در داخل کشور استفاده می نمایند. آیا برای توصیف چنین نظامی ، عنوانی بهتر از ” جمهوری حقارت و تحقیر ” سراغ دارید؟

سید مجتبی واحدی سیاست‌مدار، روزنامه نگار و مشاور ارشد مهدی کروبی است که از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۶ رئیس دفتر مهدی کروبی بوده‌است و از سال ۱۳۷۹ تا دی ۱۳۸۸، سردبیری روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد را بر عهده داشته‌است. از دیگر سوابق او، معاونت وزارت دارایی از سال ۱۳۶۷ و مشاور رسانه‌ای و مطبوعاتی مهدی کروبی در مجلس ششم و انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۸۴) می‌باشد. مجتبی واحدی پس از حصر خانگی مهدی کروبی در بهمن ماه ۱۳۸۹، به عنوان سخنگو و مشاور ارشد مهدی کروبی در خارج از ایران در حمایت از جنبش سبز فعالیت می‌کند.

#سپاهپاسداران #دلواپسان #توافقهستهای #علمالهدی #دیدگاهنو #خامنهای #سیدمجتبیواحدی #محسنرفیقدوست