ترامپ و آینده سیاست تجاری آمریکا

در تلگرام بخوانید

ادوارد الدن – در دو دهه گذشته، پرسش اساسی در سیاست تجاری ایالات متحده این بود که آیا دولت می تواند به پیشرفت در آزادسازی تجارت مانند گذشته ادامه دهد؟ پاسخ این پرسش معمولا “بله اما به آرامی” بود. با توجه به انتخاب دانلد ترامپ به ریاست جمهوری، سوال اصلی در چهار سال آینده تغییر خواهد کرد: آیا آمریکا می تواند به جایگاه تجاری سابق برگردد؟ اگر بله، با چه سرعتی و پیامدهای آن چیست؟

اگر بخواهیم صادقانه پاسخ دهیم – چندین ماه و شاید بیشتر از آن طول خواهد کشید تا بتوانیم پیامدهای این انتخابات را بررسی کنیم – باید بگوییم که مجهولات ما بیشتر از دانسته هایمان است (غیرقابل انکار است که چندین ماه و شاید بیشتر طول خواهد کشید تا بتوانیم پیامدهای این انتخابات را بررسی کنیم).

با “دانسته ها” شروع کنیم:

  1. مخالفت با توافق نامه های تجاری که برای دهه ها اجرا می شدند، بخش اصلی پلتفرم انتخاباتی ترامپ بود. او در رویکردش به تجارت نسبت به هر موضوع دیگری دقیقتر و صریح تر بود و این موضوع عامل پیروزی او در انتخابات بود. ایالات هایی مانند پنسیلوانیا، میشیگان، اوهایو، ویسکانسین و کارولینای شمالی که او را در صدر قرار دادند ایالت هایی هستند که به شدت از رقابت های تجاری ضربه خورده اند و با توجه به نظرسنجی های اخیر، رای دهندگان این ایالت ها معتقد بودند نوع سیاست های تجاری به شکل گسترده ای برای آن ها هزینه بردار بوده است و مشاغل آنها را از بین برده است.

  2. پیمان همکاری ترانس پاسیفیک ( TPP) در معرض خطرات جدی قرار دارد. این مذاکرات مگامنطقه ای شامل ایالات متحده، ژاپن و ده کشور حاشیه اقیانوس آرام می شود که هم جورج بوش و هم اوباما آن را پذیرفتند. اما ترامپ در مبارزات انتخاباتی ش این همکاری را محکوم کرد، و از آن به عنوان فاجعه ای یاد کرد که کسانی که قصد تجاوز به آمریکا را دارند، به منظور منافع شخصی خود از آن حمایت می کنند. قبل از این نیز محالفان این پیمان همکاری در کنگره رو به افزایش بود. “جف سشن”- سناتور متحد ترامپ – درباره این پیمان همکاری هشدار داده بود.

  3. دست کم در آینده فشار نمادینی برای مذاکره مجدد بر سر “توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی” ( نفتا) با مکزیک و کانادا وجود خواهد داشت، توافق نامه ای که ترامپ بارها در مبارزات انتخاباتی از آن به عنوان “بدترین قرارداد تجاری که تا به حال منعقد شده است” یاد کرد.

درباره مجهولات

دانلد ترامپ به دنبال چه چیزی در تجارت است؟ او پاسخ این پرسش را در  طول مبارزات انتخاباتی روشن کرده است. او می خواهد از تهدید تجاری – مثلا بالا بردن تعرفه های واردات از چین و مکزیک- به عنوان برگ برنده استفاده کند تا به معاملات بهتری دست یابد. اما او تاکنون مشخص نکرده است که چه توقعی از چین و مکزیک در تجارت دارد؟

برای مثال وقتی پرزیدنت ریگان تعرفه واردات یک سری کالاهای الکترونیکی را در سال ۱۹۸۶ بالا برد، هدف از این کار مشخص بود -اجبار ژاپن به خرید میکروچیت های آمریکایی- اما تا زمانی که ما به خوبی ندانیم ترامپ از شرکای تجاری آمریکا چه چیزی می خواهد، ارزیابی تاثیر نتایج انتخابات بر سیاست های تجاری بسیار دشوار خواهد بود.

ترامپ از چه مکانیسمی استفاده خواهد کرد؟ اگر او بر اساس روح قوانین حاکم بر نفتا و یا سازمان تجارت جهانی عمل کند، اقدامات او آهسته، نامشخص و وقت گیر خواهند شد. او می تواند پروندۀ جدیدی علیه چین در سازمان تجارت جهانی باز کند، برای مثال در مورد یارانه های دولتی تولیدکنندگان فولاد، و یا تبعیضی که برای شرکت های تکنولوژی ایالات متحده وجود دارد. اما نکته آن است که به ثمر نشستن این اقدامات سال ها زمان می برد. روش دیگری نیز وجود دارد. او می تواند از قدرت اجرایی گسترده اش استفاده کند، – و همان طور که “گری هاف بائر” از موسسه پترسون گفته است – می شود مجازات های تجاری علیه کشورهای دیگر اعمال کرد، و یا می توان اقدامات آنها را در سازمان تجارت جهانی و یا در دادگاه های ایالات متحده به چالش کشید. همان طور که هاف بائر نوشته است، هیچ شکی نیست که پرزیدنت ترامپ قدرت اجرایی انجام هر آنچه را که در تجارت گفته است، دارد، از جمله افزایش تعرفه واردات از چین و مکزیک.

شرکای تجاری آمریکا چه واکنشی نشان خواهند داد؟ آیا آنها زمانی که با تهدیدات تجاری غیرقانونی – سازمان تجارت جهانی و نفتا- مواجه شوند با رییس جمهور ترامپ مذاکره خواهند کرد؟ مکزیک ممکن است اما چین به احتمال زیاد نخواهد پذیرفت. چین سابقه طولانی در اعمال تلافی جویانه “این به آن در” در پاسخ به هر محدودیت تجاری دارد.  اگرچه رسانه ها در ساخت ” شبح جنگ تجاری” با کشورهایی که متقابلاً تعرفه های تجاری شان را افزایش دهند اغراق می کنند، اما اگر ترامپ به تمامی تهدیدهای تجاری خود عمل کند،  احتمال جنگ تجاری واقعی خواهند بود.

با وجود تغییرات تجاری پیشرو در آمریکا، آیا کشورهای دیگر از ایالات متحده دور خواهند شد؟ با از بین رفتن TPP بسیاری از کشورهای آسیایی به توافق نامه مشارکت اقتصادی جامع منطقه ای (RCEP) به رهبری چین روی خواهند آورد. چین این قدرت را دارد که قوانین نهایی تجارت در آسیا را تعیین کند. اوباما نیز نگران همین مسئله بود. از طرف دیگر، تقریبا هر شریک تجاری جدید- به استتثنا انگلستان- برای ورود به معامله تجاری با ایالات متحده به شدت محتاط خواهد بود.

سازمان تجارت جهانی همچنان باقی خواهد ماند؟ سیستم تجارت جهانی- که سازمان تجارت جهانی تکیه گاه آن است- در حال حاضر تحت فشار زیادی است.  شکست مذاکرات دور دوحه شکاف رو به رشدی را بین نظام لازم الاجرای حل اختلاف سازمان تجارت جهانی با قوانین تجارت پایه ( که بیش از دو دهه است که به روز رسانی نشده است) به وجود آورده است. ترامپ تهدید کرده است که آمریکا را از سازمان تجارت جهانی خارج خواهد کرد. اگر حتی او چنین اقدامی نکند، سازمان تجارت جهانی دیگر همیاری و همکاری آمریکا – به قدرتمندترین عضو خود – را نخواهد داشت.

این گونه اقدامات تاثیر خود بر سیاست خارجی ایالات متحده را نیز خواهد گذارد. تجارت ابزار قدرتمندی در دیپلماسی ایالات متحده است و راهی برای ترغیب به اصلاحات اقتصادی در سراسر جهان. فرصت های اقتصادی در حال رشد، کمک کرده اند صدها میلیونن نفر از مردم جهان در چند دهه گذشته که در فقر به سر می بردند نجات یابند. بدون هویج ( اشاره به سیاست چماق و هویج) در بازار ایالات متحده، سیاست خارجی دولت ترامپ ناقص و ناکارآمد خواهند بود. برای رییس جمهور منتخب – که بیش از هر رییس جمهور دیگری در دوران مدرن – روی ایده های ناسیونالیستی مانور می دهد، رویکردهای انزواگرایانه ممکن است مشکلی ایجاد نکند اما این رویکرد قطعا برای ثبات و کامیابی جهان، مشکل ساز خواهد بود.

#نفتا #جنگتجاریامریکاوشرکایتجاریاش #توافقاتتجاری #دیدگاهنو #اقتصاد #ترامپ