ترندهای ایرانی: از تولد میرحسین موسوی تا درگذشت واعظ طبسی

رفسنجانی بر بالین مرحوم طبسی / تصویر از ایسنا


در هفته ای که گذشت شبکه های اجتماعی بیتشر تحت تاثیر نتایج انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان بود. ناکامی تمام نامزدهای لیست اصولگریان تهران از راهیابی به مجلس و حذف آقایان یزدی و مصباح از مجلس خبرگان بارها دستمایه طنز مردم قرار گرفت.

درگذشت فرج الله سلحشور کارگردان سینما و تلویزیون که بیشتر بخاطر اظهارات جنجالی و توهین هایش به زنان سینمای ایران و فاسد خواندن سینما شهرت یافته بود نیز از دیگر اتفاقاتی بود که کاربران ایرانی شبکه های اجتماعی به آن واکنش نشان دادند و به بازنشر نظرات کارگردان سریال یوسف پیامبر درباره سیتمای ایران پرداختند.

مراسم اسکار و نتایج آن خصوصا برنده شدن دی کاپریو به عنوان بهترین بازیگر نقش اول مرد مورد توجه قرار گرفت . بعضی از طرفداران محیط زیست سخنان وی درباره محیط زیست و گرمایش زمین را بازنشر کردند و به تمجید از تسلط وی بر معضل زیست محیطی کره زمین پرداختند.

حضور رسمی حداد عادل در شبکه اجتماعی توئیتر باعث واکنش کاربران شد. وی پس از ناکامی در راه یافتن به مجلس چنین توئیت کرد “ظرف چند روز گذشته در فضای مجازی مطالب جالب و قابل توجهی درباره خودم خواندم. از ذوق و خوشحالی همشهریان طرفدار جریان رقیب خرسندم. از اینکه بخش قابل توجهی از شوخی های شما به شخصیت و خانواده من نمی پردازد ممنونم.” کاربران با اشاره به حضور مسئولان ایران در عین فیلتر بودن این شبکه اجتماعی بازهم بحث فیلترینگ و تبعیض بین شهروندان و مسئولین را مورد توجه قرار دادند.

حضور فقط یک زن در مهمانی پیشکسوتان روزنامه نگاری که توسط معاونت وزیر ارشاد برگزار شده بود نیز خبر ساز شد و کاربران به تبعیض جنسیتی در این حرفه اعتراض کردند و این اتفاق را نمادی از آن خواندند.

پروانه سلحشوری نماینده منتخب مردم تهران که گفتگوی وی با یک رسانه کره ای درباره حجاب اختیاری خبرساز شده بود این سخنان را تکذیب کرد و گفت “ازجملات من برداشت اشتباه صورت گرفته و من گفته ام که حجاب برتر ازنظر من چادرهست ولی روسری و مانتو نیز پوشش مناسب است”

واکنش حسن روحانی به نتایج انتخابات و جمله ی وی که گفته بود “مردم ایران با رای خود نشان دادند که کدام سلیقه به نظر آنها نزدیک‌تر است” را کاربران شبکه های اجتماعی کنایه به آقای خامنه ای و نزدیکی نظرش به احمدی نژاد دانستند.

تولد میرحسین موسوی در یازدهم اسفند مورد توجه کاربران شبکه های اجتماعی خصوصا فیس بوک قرار گرفت و تصویر شناسنامه وی به همراه جمله معروف “تولد من روز آشنایی با شماست” بارها بازنشر شد.

حذف احمد توکلی از مجلس و سپاسنامه وی خطاب به مردم تهران تا حدودی مورد توجه قرار گرفت و بعضی از حذف توکلی ابراز تاسف کردند و وی را بیشتر نماینده ای مستقل از جریان اصولگرا دانستند که به ضدیت با فساد شهرت داشت.

حضور علی مطهری در صدا و سیما و اشاره وی به مسئله ممنوع التصویری خاتمی نیز از ترندهای دیگر هفته دوم اسفند ماه در بین ایرانیان بود.

خبرساز ترین اتفاق هفته گذشته سخنان جنجالی و اهانت بار نماینده مردم ارومیه در مجلس درباره زنان و قومیت ها بود. نادر قاضی پور در صحبت هایی که از وی منتشر شده است میگوید ” جلس جای کره الاغ نیست! … مجلس جای زنان نیست؛ جای مرد‌ان است. بفرستید‌ سرشان بلا بیاورند‌ تا آبرویتان برود‌؟” وی همچنین به “قدرت الله علیخانی” نماینده مجلس اشاره میکند و اینکه وی را در دستشویی مجلس مورد تعرض قرار داده است در حالی که وی چون قزوینی است برای وی تله گذاشته بود! این اظهارات باعث شکایت علیخانی از قاضی پور شد. قاضی پور در پاسخ به انتقادات حرفهای خود را تکذیب نکرد و گفت بیدی نیست که با این بادها بلرزد و صرفا از زنان ارومیه عذرخواهی کرد.

راه اندازی رسمی برنامه توشه توسط مبتکر و کارآفرین ایرانی “مهدی یحیی نژاد” موسس سایت بالاترین نیز از اتفاقات برجسته هفته بود. کاربران اینترنت در ایران از طریق ریسورهای ماهواره خود قادر خواهند بود تا محتوای انتخاب شده اینترنت را بدون سانسور دریافت کنند. این حرکت قدم مهمی در جهت دور زدن سانسور و انتقال اطلاعات با سرعت بالا برای کاربران خواهد بود.

آیسان دانش آموز ۱۵ ساله علوم انسانی خودکشی کرد و خبرساز شد. پدر این دانش آموز با شکایت از مدرسه و معلم دخترش عنوان کرد که خواندن کتاب دنیای سوفی اثر یوستین گردر باعث خودکشی دخترش شده است. دنیای سوفی یکی از کتاب های مرجع در آموزش فلسفه به زبان تازه است.

مرگ واعظ طبسی تولیت آستان قدس رضوی و نماینده ولی فقیه در مشهد آخرین ترند هفته بود که واکنش ایرانیان را برانگیخت. بسیاری وی را فردی فاسد خواندند که ثروت بی حساب آستان قدس را بدون هیچ نظارتی سالها تحت کنترل داشت. هاشمی رفسنجانی در پیامی وی را رفیق روزهای تنهایی خودش خواند.

#واعظطبسی #حدادعادل #ترندهایاجتماعی #خامنهای #میرحسینموسوی #پروانهسلحشوری