تلاش ناکام دیگری برای ترساندن پوتین

حتی زمانی که دولت اوباما میخواهد نشان دهد برای اطمینان خاطر متحدانش در همسایگی روسیه ارزش و اهمیت قائل است، چنین اتفاقی نمی افتد. بیانیۀ پنتاگون درباره تجهیز تسلیحاتی شش کشور شرق اروپا اگرچه بهتر از هیچ است اما فایدۀ چندانی ندارد.

تجهیزات نظامی در رومانی، لهستان و سه کشور بالتیک (استونی، لتونی و لیتوانی)، بلغارستان و آلمان، شامل دویست و پنجاه ماشین جنگی بردلی، کمتر از یکصد تانک ام-۱ و کمتر از دو جین هویتزر (ترکیب توپ و خمپاره انداز) است که میان این هفت کشور تقسیم شده است.

ارسال این ادوات جنگی به منطقه، بعید است باعث ترس نیروهای روسیه شود؛ نیروهایی که این روزها مشغول مانور نظامی با بیش از دهها هزار سرباز نیروزی زمینی، هوایی و دریایی به همراه چندین هزار تجهیزات نظامی هستند. سخنگوی پنتاگون تجهیزات ارسال شده را تلاشی برای کاهش هزینه های لجستیکی و اجرای تمرین های کوچکتر نامید “این به نفع مالیات دهندگان و به نفع سربازان است.” با در نظر گرفتن اینکه سخنگوی پنتاگون تائید کرد آمریکا هیچ برنامه ای برای تجهیز نیروی هوایی آمریکا در منطقه ندارد، نتیجه ای که میتوان گرفت این است که دولت کمترین کاری میتواند را انجام میدهد و همچنان مدعی است که در این زمینه قدمی برداشته است.

ترکیب این حرکت اندک با پاسخ مغبون ناتو به بحران اوکراین و تهدید مرزهای شرقی این کشور -ایجاد پنج هزار نیروی واکنش “بسیار” سریع؛ آیا هیچ دلیلی برای پوتین و کرملین وجود دارد که تصور کنند واشنگتن و متحدانش واقعا مصمم هستند تا با برنامه های به چالش کشیدن ساختار دفاعی غرب رودرو شوند؟

گری‌ جی.اسمیت-امریکن انترپرایز

*ترجمه این مطلب بطور خلاصه و مفهومی صورت گرفته است و ممکن است وفاداری کامل به متن اصلی نداشته باشد.

#اندیشکده #اوباما #پنتاگون #دیدگاهنو