تمجید خامنه‌ای از اعدام محمدثلاث

علی خامنه‌ای، رهبرجمهوری اسلامی، در دیدار با صادق آملی لاریجانی رئیس قوه‌قضائیه و تعدادی دیگر از مدیران ارشد قوه‌قضائیه نسبت به اعدام یکی از دراویش گنابادی ایران به نام محمدثلاث، ابراز خرسندی کرد و از اقدام مسئولان قوه قضائیه، دفاع و تمجید نمود. مقامات امنیتی و قضایی جمهوری‌اسلامی، محمد ثلاث شهروند درویش متهم به زیر گرفتن سه مامور نیروی سرکوب پلیس انتظامی را که بارها این اتهام را، وی و وکیل او تکذیب کرده بود، در تاریخ دوشنبه ۲۸ خرداد در زندان رجایی‌شهر اعدام کرد. اعدام محمدثلاث در حالی صورت گرفت که ادله‌ متعددی مبنی بر غیرقانونی بودن حکم و اجرای اعدام وجود داشت.

در تلگرام بخوانید

اعتراض به حکم محمدثلاث در رسانه‌ و شبکه‌های اجتماعی ایرانی و غیرایرانی بازتاب گسترده‌ای پیدا کرد که روز گذشته علی خامنه‌ای در دیدار با صادق لاریجانی و دیگر مدیران قوه قضائیه، گفت « تبلیغات علیه قوه قضائیه به‌گونه‌ای است که یک قاتل بی‌رحم که چند جوان حافظ امنیت را به قتل رسانده و در یک فرآیند قانونی و منصفانه چند ماهه به جرم وی رسیدگی و محکوم شده است، مظلوم جلوه داده می شود و قوه قضائیه دلسوز و پیگیر حقوق مظلومین، ظالم و متجاوز معرفی می‌شود».

در جریان حوادث گلستان‌هفتم در خیابان پاسداران تهران، سه مامور نیروی انتظامی و دو بسیجی کشته شدند که اتهام رانندگی اتوبوس که عامل کشته شدن سه مامور نیروی سرکوب در خیابان گلستان هفتم بود، به محمدثلاث مطرح شد. در جریان این اتفاقات یک بسیجی سرکوبگر نیز توسط یک خودرو سمند کشته شد. با کشته شدن این فرد مقامات جمهوری اسلامی مانور تبلیغاتی بیشتری را آغاز کردند و علی خامنه‌ای، شخصا به دیدار خانواده بسیجی کشته شده رفت. در حالی محمد ثلاث راننده اتوبوس معرفی شد که هیچ‌گاه راننده خودرو سمند معرفی نشد و بسیاری از منتقدان جمهوری‌اسلامی معتقدند، راننده سمند همچون راننده اتوبوس یکی از عوامل بسیج و سپاه بوده است اما برای این خودرو نتوانستند بیگناه دیگری را پیدا کنند.

تشویق خامنه‌ای درخصوص اعدام یکی از شهروندان دراویش گنابادی در حالی از سوی وی، مطرح می شود که هیچگونه پیگیری جهت استیفای حقوق دراویش و افرادی همچون محمدراجی که به دلیل شکنجه نیروهای سرکوبگر جانش را از دست داده است، نداشته و با تایید احکام ناعادلانه قوه قضائیه، پیام خود مبنی بر دگراندیش‌ستیزی حکومت جمهوری‌اسلامی را به جامعه ایرانی اعلام می‌کند.

حمایت رهبر ایران از دگراندیش‌ستیزی بخصوص درویش‌ستیزی مربوط به حوادث اخیر نبوده است. فشار بر دراویش را می‌توان عمدتا از جانب روحانیت تندروی شیعه حکومتی دانست. طی یک دهه گذشته بسیاری از امکان متعلق به دراویش گنابادی تخریب و یا مصادره شده است. اوایل بهمن ماه ۱۳۸۴ جمعی از مقلدان علی خامنه‌ای در شهر قم، نامه‌ای سرگشاده به دفتر علی خامنه ای ارسال کرده و در متن آن نامه چنین نوشتند«ما به عنوان مقلدین مخلص شما اولا حمایت بی چون و چرا از نظام و قوانین جمهوری اسلامی و کشور پربرکت ایران را اعلام،‌ ثانیا از آن مرجع عظیم الشأن استدعای استمداد و کوتاه نمودن دست افرادی که قصد آزار و اذیت و ایجاد نفاق بین مسلمین و شیعیان را دارند، داریم» اشاره این گروه به دراویش ساکن شهر قم بود.

نیروهای تندرو با حمایت نیروهای ضدشورش و انتظامی حسینیه دراویش شهر قم را با خاک یکسان کردند و بسیاری از دراویش گنابادی توسط ماموران مورد ضرب و شتم قرار گرفته و تعداد زیادی از آنان بازداشت شدند.خانه دو درویش توسط لباس شخصی‌ها به آتش کشیده و پس از آن تخریب شد. در جریان این حادثه بیش از هزار نفر بازداشت شدند و تعداد زیادی از دراویش نیز به شدت زخمی شدند. حادثه قم در شهر بروجرد و پس از آن فولاد اصفهان نیز تکرار شد. دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی در نامه‌ای سرگشاده به علی خامنه‌ای نسبت به برخوردهای صورت گرفته با پیروان این سلسله انتقاد کردند اما نه تنها پاسخی به این نامه داده نشد بلکه علی خامنه‌ای با سیاست سرکوب، ادامه روند محدودسازی دراویش را در دستور کار حکومت قرار داد. بازداشت دراویش در شهرهای مختلفی از جمله تهران، بندرعباس و شیراز شدت گرفته شد.

حال پس از گذشت بیش از یک دهه شدت گرفتن سرکوب دراویش، یکم اسفند ۱۳۹۶ اوج فشار بر دراویش گنابادی و شخص دکترنورعلی تابنده، قطب دراویش گنابادی صورت گرفت. ماموران امنیتی پس از موضع‌گیری دکتر تابنده در یکی از سخنرانی‌ها خود مبنی بر اینکه « این حکومت نه اسلامی است و نه به سیره پیامبر شبیه است» جهت آزار و اذیت وی به محل زندگی وی که به دولتسرا شناخته می شود، مراجعه می کند تا وی را بازداشت و مورد بازجویی قرار دهد.

تلاش نیروهای امنیتی و لباس شخصی جهت بازداشت دکترنورعلی تابنده منجر به حضور تعدادی از دراویش گنابادی مقابل دفتر و محل زندگی وی می‌شود. با حضور دراویش نیروهای امنیتی به همراه نیروهای لباس شخصی اقدام به درگیری و بازداشت سه تن از دراویش می‌کند که این حادثه منجر به تحصن تعدادی از دراویش مقابل کلانتری منطقه پاسداران می‌شود. پس از تحصن نیروهای امنیتی با شدت بیشتری اقدام به سرکوب می‌کنند و در نتیجه فضای اعتراض مسالمت‌آمیز دراویش با برخورد خشونت آمیز نیروهای امنیتی به بحران بزرگی تبدیل می‌گردد.در میان بازداشت شدگان دراویش گنابادی، محمدثلاث حضور داشت که خیر را محمدشریفی مقدم در حوالی ساعت ۱۴ اعلام می‌کند و بعدها نیز محمدثلاث بازداشت خود در روز، عنوان می‌کند. ثلاث پیش از اعدام خود در دو فایل صوتی خبر از شکنجه به میزان غیرقابل توصیفی می‌دهد. ماموران او را مجبور می‌کنند تا خود را راننده اتوبوس که سه مامور را زیرگرفت معرفی کند.

محمدثلاث در سه دادگاه متهم به قتل سه مامور نیروی انتظامی می شود، اتهامی او بارها آن را تکذیب می‌کند، و در نهایت نیز زینب طاهری وکیل محمدثلاث که بارها مدعی بیگناهی موکلش شده بود و اعلام کرده بود که مدارک بیگناهی او را منتشر میکند، توسط نیروهای امنیتی بازداشت می‌شود. با وجود مدارک و شاهدان عینی دستگاه قضائیه در اقدامی فوری و به دور از ملاحظات قانونی، محمدثلاث را اعدام می‌کند و حال علی خامنه‌ای یکی دیگر از رویکردهای متناقض با حقوق بشر و قوانین را، به نشاندهِ خود در دستگاه قضایی را تبریک می‌گوید. خامنه‌ای نه تنها با دراویش، اهل سنت، بهائیان، مندائیان، مسیحیان، یهودیان و نوکیشان مشکل و خصومت شدیدی دارد بلکه با شیعیان نیز سرستیز داشته و بسیاری از مخالفین خود را متهم به اتهامات واهی می‌کند. هم اکنون تعداد زیادی از روحانیون منتقد و شیعیان مخالف رهبر ایران که معترض به قرائت ضددینی وی از اسلام شده‌اند، در زندان به سر می‌برند.

در تلگرام بخوانید

#اعدامدراویش #دراویش #دیدگاهنو #محمدثلاث