جایگاه زنان در سیاست جهان کجاست ؟

 

2015-10-14-1444840606-5960362-ellemorewomen6_3470428b
 

راشل جرج – ال یو کی ، در یکی از کارهای معروف فتوشاپی اش همه ی مردان را از تصویر سیاست جهان حذف کرده بود . این کار بخشی از کمپین “زنان بیشتر در سیاست” در صدر اخبار ماه  گذشته قرار گرفت . این تصاویر، آنجلا مرکل صدر اعظم آلمان را در حالی نشان می داد که تنها در یک اتاق ایستاده بود در حالی که تمامی همکاران مرد سیاستمدارش از عکس حذف شده بودند. در عکسی دیگر هیلاری کلینتون تنها در اتاق هیئت رئیسه نشسته بود اتاقی که قبلا پر از مردان سیاست بود . گرچه زنان به طور کامل از صحنه ها در عکس ها محو نشده اند ، اما این عکس ها مشخصا بیانگر این واقعیت است که در دنیای سیاست و امور مربوط به آن نابرابری عظیم جنسیتی وجود دارد.  سوال اینجاست چرا تعداد زنان در عرصه ی سیاست کم است ؟

همیشه زنان رهبر وجود داشته اند . مطابق تحقیقات  تاریخ شناسان ،  ملکه های مصری از تاریخ ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد فرمانروایی می کرده اند . اما در عین حا ل تا قرن بیستم بود که رهبری زنان در دولتهای مدرن به چشم آمد.  تعدادبسیاری از زنان سمتهایی را در دولت های انقلابی از جمله اوکراین ، مجارستان و ایرلند بعد از جنگ جهانی اول به عهده گرفتند . در سال ۱۹۶۰ سیروامو بندرنایک به سمت اولین نخست وزیر زن در جهان در انتخابات اندوزی در آمد در حالی که ایزابل پرون در سال ۱۹۷۴ در آرژانتین به عنوان اولین رئیس جمهور زن انتخاب شد. خوشبختانه امروزه تعداد بیشتری از رهبران جهان زن هستند ، به بیان دقیقتر در کل ۲۷ زن در کل  دنیا به سمت های رهبری انتخاب شده اند ، که از میان آنها میتوان  صدر اعظم آلمان آنجلا مرکل، رئیس جمهور الن سیرلف جاسن در لیبریا ، رئیس جمهور برزیل دیلما روسف ، کریستینا فرناندز رئیس جمهور آرژانتین ، دالیا گریباسکیت رئیس جمهور لیتوانی و غیره را نام برد.

اما هنوز این میزان از رهبران زن کافی نیستند . در حالی که تنها ده درصد از کشورهای کل دنیا به دست زنان اداره می شوند، همچنان سیاستهای مردانه جمعیت جهانی را در بیشتر موارد در دنیا تحت تاثیر قرارداده است . در مسائلی از قبیل جنگ و صلح تا کار و سلامت ، زنان همچنان در سمت های ریاستی و تصمیم گیری هایی که آنها را تحت تاثیر قرار می دهند ، جایی ندارند . یافتن دلایل عدم حضور زنان در سیاست جهانی و همچنین مشخص کردن چالش های   افزایش رهبری زنان در سطح رهبری جهانی ،  بسیار دشوار است . چرا که این دلایل عموما در بافت های سیاسی مختلف دستخوش تغییرات بسیاری شده اند . برخی  بر این باورند که برنامه های سخت سفری رهبران سیاسی برای نگاه داشتن تعادل خانواده بسیار دشوار است،  اما بعضی دیگر براین عقیده پا فشاری می کنند که همچنان سدهای بزرگ جنسیتی در این زمینه بر سر راه زنان در حوزه ی سیاست جهانی وجود دارد.

مطالعات زیادی برای نشان دادن موانع بر سرراه رهبری زنان  انجام شده است  . این موانع شامل راههایی می شود که جنسیت مرد با استاندارد های برتر در امنیت اجتماعی گره خورده است و از سوی دیگر نیز مشکلات عظیمی را که زنان در ایجاد تعادل میان زندگی و کار دارند را نیز شامل می شود . اما به هرحال،  دلیل آن چنان مهم نیست ، شکاف عمیق جنسیتی و کم بودن تعداد زنان  به خصوص در بازنمایی جنسیت در سیاست که ماهیت سیاست جهانی را آشکار می کند شگفت آور است و نیاز به بررسی و توجه جدی تری دارد. این ویژگی ها البته هم جهت  با ساختارهای دیگر بخش ها هم هست . در سال ۲۰۱۳ زنان تنها سهم ۱۴٫۶ درصدی از سمتهای ارشد اجرایی را در ۵۰۰ کمپانی فرچون داشتند ( یک چهارم از زنان هم در هیچ سمتی نبودند)

با این حال هنوزدر برگرفتن  تعداد زیادی از زنان در تصمیم گیریهای سیاسی می توانند امری پیشگامانه و بنیادین باشد . برخی بر این باورند که شرکت تعداد بیشتری از زنان در سیاست های جهانی می تواند منجر به کاهش خشونت وامور مربوط به جنگ شود. کارشناسان توسعه ی بین المللی در حال حاضر تمرکز بیشتری را متوجه مسائل زنان در سطح بین المللی کرده اند  ، چرا که قدرتمند تر کردن زنان را  به عنوان بخشی تفکیک ناپذیری از توسعه ی اقتصادی و اجتماعی و امنیت و رفاه  در نظر می گیرند. برای مثال بانک جهانی تا کنون  بر راه اندازی توسعه ی برابری جنسیتی کارکرده است . مجله سیاست خارجی هم در خصوص ارتباط اثبات شده ی قدرتمند کردن زنان و کاهش فقر و رشد اقتصادی گزارشهای متعددی را منتشر کرده است . بسیاری از ان جی او های بین المللی چون Oxfam  و  Mercycrops و انجمن care  علی رغم اینکه توسط مردان هدایت می شوند،  اما برنامه های توانمند سازی زنان ر به عنوان اهداف اصلی ماموریتشان در برنامه های خود قرار داده اند . مسأله ی جنسیت ، آن گونه که واضح است همچنان نیاز به توجه مستمر و همه جانبه در نهادهای کاری در سراسر جهان دارد، اما این تنها کافی نیست بلکه نیاز به توجه بیشتر و دخالت بیشترزنان  در تصمیم گیریهای سیاسی است .

از بسیاری از جهات ، مشخصا جهان ازدخیل کردن بیشترزنان  در رهبری سیاسی جهان بهره خواهد برد . اقدامات اولیه مختلفی همچون زنان در سیاست خارجی در سایت Womeninforeighnpolicy.com  و  همچنین شورای سیاست های خارجی ، زنان در برنامه های سیاست های خارجی در حال پیشرفت و پیش بردن این هدف هستند . ما باید با نگاه به جلو منتظر روزی باشیم که این تصاویر فتوشاپ شده ای که مردان را از تصویر حذف می کند،  ما را با اتاقی خالی مواجه نکند اما در عوض نشان دهنده ی فضاهای کلی تر و شلوغ تری باشد که سیاست زنان و مردان  را مانند هم نشان دهد به چالش بکشد و رو به جلو براند.

این مقاله در هافینگتن پست منتشر شده است

ترجمه از آزاده دواچی مترجم، شاعر و فعال حوزه زنان، کارشناس ارشد زبان و ادبیات انگلیسی، گرایش ادبیات تطبیقی ایران و فلسفه‌ی غرب است. وی هم‌اکنون مشغول به تحصیل در مقطع دکترای جامعه شناسی در حوزه زنان مهاجر در دانشگاه دیکن استرالیا است. آزاده دواچی مولف کتاب «فمنیسم؛ جنبش های زنان و چالش پیش رو» است

#سیاستوزنان #هافینگتنپست #دیدگاهنو #آزادهدواچی #زنان