جب بوش وارد کارزار انتخابات آمریکا شد

جب بوش رسما کاندیداتوری خود را برای رقابت‌های ریاست جمهوری سال آینده در آمریکا اعلام کرد.  او که فرماندار سابق ایالت فلوریدا و برادر جرج بوش رئیس جمهور پیشین آمریکاست، از حزب جمهوری‌خواه نامزد می‌شود. او در سخنان خود تلاش کرد تا چهره‌ای مصمم از خود را معرفی کند.  بسیاری از ناظران او را مهمترین نامزد جمهوری‌خواهان قلمداد می‌کنند.  با این حال او از بعضی شعارهای سنتی این حزب فاصله گرفته، و همین نکته می‌تواند باعث محبوبیت او میان بخشی از جامعه‌ی آمریکا شود که الزاما با سیاست‌های جمهوری‌خواهان همراه نیستند، اما از عملکرد حزب دموکرات نیز در دوران اوباما رضایتی ندارند.

جب بوش نسبت به دیگر رقبای درون حزبی خود که کاندیداتوری خود را زودتر اعلام کردند پیشتاز نیست، اما ظرفیت‌های زیادی دارد تا به نامزد اصلی این حزب تبدیل شود. از جمله این ویژگی‌ها آشنایی او به زبان اسپانیولی مهاجران آمریکای لاتین و مطالبات آنان است.  رای این مهاجران که بزرگترین اقلیت در آمریکا محسوب می‌شوند نقشی حیاتی در انتخاب رئیس جمهور دارد.  معمولا رای آنان به سبد دموکرات‌ها ریخته می‌شود، اما نظرسنجی‌ها از ناخشنودی آن‌ها از دولت اوباما خبر می‌دهند.

جب بوش در سخنرانی خود تاکید کرد که محافظ آسیب پذیرترین افراد جامعه خواهد بود.  پیداست که این سیاست همراه با “برچیدن موانع رشد اجتماعی” یکی از محورهای مبارزه‌ی انتخاباتی او خواهد بود. نکته‌ای که در ویدیوی انتخاباتی او نیز تاکید شده بود.  این موضوع میان او و محافظه‌کاران سنتی فاصله می‌اندازد، اما می‌تواند بسیاری از مردم را با او همراه کند.  او با اشاره به نیاز به رهبری تازه در اصول محافظه‌کاری، افزود:‌ «اعتقاد ذاتی من با این فرض شروع می شود که آسیب پذیرترین افراد جامعه ما باید در خط مقدم باشند و نه آخر».

‘حرکت به سمت مرکز’ شیوه‌ای ست که بسیاری از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بکار می‌گیرند تا بتوانند “رای مرددها” را هم جلب کنند. ولی معمولا این کار را زمانی انجام می‌دهند که به عنوان تنها کاندید حزب خود اعلام شده باشند و مطمئن باشند که رای مردم طرفدار حزب خود را خواهند داشت. جب بوش این حرکت را از ابتدای ورود آغاز کرده و باید دید نتایج آن در رقابت‌های درون حزبی چه خواهد بود.

یکی از مشکلات بزرگ بر سر راه هیلاری کلینتون و جب بوش در این انتخابات، عضویت آنان در دو خانواده‌ای‌ست که روی هم برای بیست سال سکان رهبری آمریکا را در دست داشته‌اند، و انتخاب آنان چرخش قدرت در این دو خانواده را استمرار می‌بخشد. این مشکل البته احتمالا در دوران رقابت‌های درون حزبی و از جانب کاندیداهای هم حزب آن‌ها طرح خواهد شد.  اگر این دو بتوانند هرکدام به نامزدی حزب خود برسند، این مسئله حساسیت خود را از دست خواهد داد.  اگرچه هرکدام باید جوابگوی عملکرد گذشته‌ی خانواده‌ی خود نیز باشند.  جب بوش از دیرباز سیاست‌مداری خوش‌نام محسوب می‌شد، و بسیاری حساب او را از برادر و پدرش جدا می‌دانند.  در عین حال عدم رضایت از سیاست‌های اوباما و نیاز به تغییر در مسیر سیاسی این کشور، به جب بوش این فرصت را می‌دهد تا در مقابل هیلاری کلینتون از قدرت مانور بیشتری برخوردار گردد، و بخشی از کمپین خود را روی انتقاد از سیاست‌های کنونی دولت اوباما متمرکز کند.

#جببوش #دیدگاهنو #ریاستجمهوریآمریکا