جنگ در توییتر، لابی‌گری یا براندازی!

تلاش حکومت جمهوری‌اسلامی جهت بقا و تلاش اپوزیسیون جهت براندازی، این روزها فضای بیشتری را در فضای مجازی از جمله توییتر اشغال کرده است. توییتر برخلاف اینستاگرام عکس‌محور، عمدتا محلی جهت نوشتار مختصر در مسیر بیان دیدگاه‌ها و شرایط موجود است که عمدتا به تنش‌ و نزاع‌های سیاسی دامن می زند. هر چند نمی‌توان کاربران توییتر را صرفا سیاسی دانست اما بسیاری از فعالان سیاسی را می‌توان به عنوان کنشگران فعال در توییتر معرفی کرد. با وجود تفاوت‌های جزئی میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان، این دو گروه عمدتا در تقابل با براندازان در کنار یکدیگر قرار گرفته و سعی در حفظ وضعیت موجود دارند با این حال براندازان نیز عمدتا در نقد هر دو آنان از یک عنوانی همچون «مدافعان رژیم» به صورت همزمان استفاده می‌کنند.

در تلگرام بخوانید

فضای توییتر به دلیل ابزاری همچون هشتگ، محیطی جهت شرکت گسترده کاربران تحت عنوان « طوفان توییتری» را داراست و به همین دلیل هر چند روز یکبار میدان زورآزمایی هر کدام از دو جریان مدافعان حکومت و براندازان قرار گرفته است. شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ جمعی از کاربران توییتری در یک هماهنگی گسترده توانستند هشتگ #NIACLobbies4Mullahs را ترند جهانی توییتر کنند. انتشار بیش از ۲۹۰ هزار توییت طی یک روز آن هم در فضای توییتر فارسی که اعضای ایرانی آن به گستردگی اینستاگرام نیستند نشان از قوت گرفتن گروه براندازان دارد. البته نباید نادیده گرفت که پیشتر نیز در طوفان‌های توییتری کاربران در این شبکه‌اجتماعی از خواست تغییر رژیم حمایت کرده و مخالفت خود را با بقای جمهوری اسلامی مطرح کرده بودند. با وجود قرار گرفتن این هشتگ «نایاک برای ملاها لابی می‌کند»آن هم در لیست بیشترین توییت در جهان بسیاری از رسانه‌های فارسی‌زبان به آن پرداختند و با بی‌مهری نسبت به خواست بخش بزرگی از کاربران ایرانی در توییتر با آن برخورد کردند این در حالی‌ست که هشتگ اعتراضی در مورد گروه لابی‌گر جمهوری اسلامی از سوی بخش فارسی بی‌بی‌سی برعکس خوانده شده و مورد حمایت این شبکه قرار گرفت و در یک برنامه ۲۰ دقیقه‌ای تنها ۱۰ ثانیه را به اعتراض کاربران نسبت به این گروه مدافع جمهوری اسلامی اختصاص داد و مابقی به تمجید و یا توصیف گروه‌های لابی‌گر پیش رفت که همین امر منجر به اعتراض کاربران توییتر شد.

برخلاف رسانه‌های فارسی‌زبان، هشتگ «نایاک برای ملاها لابی می‌کند» از سوی بسیاری از کاربران غیرایرانی مورد حمایت قرار گرفت و صدای کاربران توییتر فارسی‌زبان نیز به آنان انتقال داده شد. اما از سویی دیگر تعدادی از اعضای نایاک و حامیان این گروه مدافع جمهوری‌اسلامی حرکت پیوسته کاربران توییتر را دست‌نشانده کشورهای دیگر و ربات‌های توییتری دانستند. هر چند اتهام ربات را جریان مخالف براندازان بارها تکرار کرده است اما این اتهام هرگز اثبات نشده و در مقابل این اتهام اثبات نشده، بسیاری از کاربران فضای مجازی با تمسخر این اتهام بارها به طنز تحت عنوان «من نیز ربات هستم» این اتهام را به سخره گرفته‌اند. آنچه امروز در توییتر رخ می‌دهد بیش از آنکه محل تنش مختصر کلامی باشد به میدان جنگ تبدیل شده است. یارکشی و همچنین شکل‌گیری هسته‌های اتاق فکر جهت ضربه زدن و همچنین شکل‌گیری موج حمایتی بخش بزرگ رسانه‌های فارسی‌زبان حامی حکومت از مدافعان رژیم و بی‌توجهی به بخش براندازان که منجر به سانسور صدای آنان شده این جنگ را، شعله‌ورتر کرده است. مدافعان رژیم، براندازان را شیپورچیان جنگ علیه «ایران» دانسته و براندازان نیز جمهوری اسلامی را عامل «ایران‌ویران‌کن» اعلام کرده‌اند و هر دو نیز به گفته خود اصرار دارند و به همین دلیل گاه شاهد شکل‌گیری باندهای مجازی نیز هستیم.

در تلگرام بخوانید

شکل‌گیری تیم‌های ریپورت از سوی ارتش سایبری جمهوری‌اسلامی و یا نیروهایی که اطلاعی از عضویت خود در تفکر ارتش سایبری ندارند و از سویی دیگر فعالیت مخالفان رژیم و اعلام گزارش آنان به کمپانی توییتر و نمایان ساختن اکانت‌های توییتری به عنوان کاربران حامی خشونت و یا تبعیض جنسیتی و نژادپرستی منجر به کشیده شدن این جنگ توییتری به فضای حذف اکانت‌ها شده است. کمپانی توییتر نیز در کنار اعلام گزارشات طی ماه‌های اخیر بخصوص در یک ماه اخیر با رصد کامل توییتر فارسی تعداد زیادی از اکانت‌های کاربری رادیکال را حذف و در کنار آن به سراغ اکانت توییتر حامیان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رفته و آنان را برخلاف مقررات این کمپانی دانسته و در نتیجه آن اکانت‌‌ها را مسدود کرده است. به دلیل محدود بودن کارکترهای نوشتاری در توییتر، این شبکه‌اجتماعی عمدتا فضا را برای تندنویسی و یا حفظ جملات کامل تبدیل کرده است و به همین دلیل کاربران توییتر معتقدند اینجا به محل «رک گویی» و «بدون حاشیه نویسی» تبدیل شده است.

#توییترفارسی #براندازان #توییتر #مرتضیاسماعیلپور #دیدگاهنو #جمهوریاسلامی