حالا ما می پرسیم‌ بعدش چی؟

در سال های اخیر، هر وقت کسی گفت: “جمهوری اسلامی ، فاسد است و باید برود” بلافاصله عده ای ، قیافه حق به جانب گرفتند که “خوب، بعدش چی؟”. هر وقت کسی گفت: “شرکت در انتخابات، فایده ای ندارد” دوباره همان افراد، با نگاه عاقل اندر سفیه پرسیدند: “خوب، بعدش چی؟”. کسانی که ورد مقدس آنها، “بعدش چی” بود، طیف گسترده ای را شامل می شدند؛ هم از نظر جغرافیای محل زندگی هم جغرافیای سیاسی و فکری. همه آنها در روزهای اخیر به سندرم‌جدیدِ ” تکرار می کنم” مبتلا شده اند و پرچم مبارزه با جوانان معترض را در نقاط‌ مختلف دنیا از قم تا پاریس و از لندن تا نیویورک، به اهتزاز در آورده اند. حالا منِ یک‌لاقبا که به دلیل خوردن‌ میوه ممنوعه و مخالفت با رنگ‌ عبای خاتمی ، از دسترسی به اکثر رسانه ها محروم‌شده ام می خواهم سوال آن فرزانگان را ” تَکرار” کنم” بعدش چی “؟ البته پرسش من مقدماتی دارد.

در تلگرام بخوانید

فرض می کنیم‌ اصلاح طلبان حکومتی ، بتوانند فریب کاری خود را به سرکوب رهبر و وعده های دروغین روحانی ، پیوند بزنند و اوضاع را به چند ماه پیش برگردانند؛ به همان روزهایی که عده ای در کمال آرامش می گفتند: ” از رای خود پشیمانیم ” و سید اصلاحات از ” توطئه دسیسه گران برای ناامید کردن مردم ” خبر می داد، روزهایی که روحانی می گفت :” دست وزیر ارتباطات روی کلید فیلترینگ نخواهد رفت “. فرض کنیم مجموعه کسانی که از سفره انقلاب ، بهره مند هستند بتوانند آرامش را – ولو به صورت موقت – به کشور بر گردانند. بسیار خوب ! بعدش چی؟ آیا سپاه ، تسلط،اختاپوسی خود بر اقتصاد کشور را کاهش خواهد داد یا حد اقل ، از شتاب دست اندازی بر باقیمانده اقتصاد ، خواهد کاست ؟ آیا قضات مزدبگیر و بی سواد، فرمان بری از بازجویان‌سپاهی را کاهش خواهند داد؟ آیا فرماندهان سپاه ، دخالت روزافزون خود در همه عرصه های سیاسی -داخلی و خارجی – را کاهش خواهند داد ؟ آیا فرمانده سپاه قدس ، رسما خطاب به فلان شیخک خلیج فارس نخواهد کفت : ” اگر شیخ مزدبگیر جمهوری اسلامی را آزاد نکنی کشورت را به آشوب خواهیم کشید”؟ آیا فرماندهان نظامی ، اظهار نظرهای هزینه ساز خود را متوقف خواهند کرد ؟ اگر با کمک” اصلاح طلبان‌ِ منتظرالحکومه” اوضاع آرام‌شود آیا قوه قضائیه ، برای آرام‌نگهداشتن کشور، در روش های خود تجدید نظر خواهد کرد؟ آیا حساب های نجومی رئیس قوه قضائیه مسدود می شود و صدها میلیارد تومان وثیقه های شخصی ، به صاحبان آنها مسترد خواهد شد؟ به برخی زندانیان سیاسی غیر خودی همچون نرگس محمدی ، عبدالفتاح سلطانی ، محمد علی طاهری ، مهدی خزعلی ، رضا شهابی و دهها زندانی گمنام و مظلوم کاری ندارم‌. هم اکنون دهها اصلاح طلب و خانواده هایشان زیر فشارهای ناجوانمردانه قوه قضائیه قرار دارند. آیا تلاش اصلاح طلبان حکومتی برای همزبانی با سرکوبگران ، بر سرنوشت یاران زندانی – یا منتظرالحبس – خودشان تاثیر مثبت خواهد داشت ؟

اجازه بدهید نگاهی به حوزه اقتصاد داشته باشیم. آیا با آرام شدن موج‌اعتراضات، نهادهای اقتصاد سوز کشور، تن به رفتار عقلانی خواهند داد؟ اعتراضات از مشهد شروع شد؛ همان‌شهری که صدها بلکه هزاران‌میلیارد تومان ثروت کشور در اختیار آستان‌قدس است . یقین دارم‌ اگر آستان قدس، با حفظ تسلط غیر قانونی بر منابع ثروت، تنها مالیات قانونی خود را بپردازد دولت می تواند بسیاری از مشکلات اقتصادی مشهدی ها را حل کند. دوستی از اهالی مشهد که ارتباطاتی با مجموعه آستان قدس دارد می گفت :” در آمد آستان قدس از فعالیت های اقتصادی در حدی است که دولت می تواند از محل مالیات پرداختی ضمن راضی نگهداشتن‌” نجومی بگیران‌ دولتی ” ، صدها هزار مشهدی را نیز خوشحال کند”. آیا پس از فروکش کردن تظاهرات ، دولت خواهد توانست مالیات قانونی از تشکیلات رئیسی اخذ و آن را در خدمت توسعه خراسان قرار دهد؟ تشکیلات یکصد میلیارد دلاری ستاد اجرایی چه؟ قطعا عوامل بسیاری موجب ناآرامی های اخیر شد اما نمی توان از تاثیر ” فقر ” و مشکلات اقتصادی بر عصیان مردم ، چشم‌پوشی کرد. آیا اعتراضات اخیر، سران نظام را بر سر عقل خواهد آورد تا در آمدهای حاصله از منابع ملی را در راه رفاه عمومی هزینه کنند؟ آیا بعد از این‌شاهد سخن استهزاگونه شیخ حسن نصراله نخواهیم بود که ” تا جمهوری اسلامی پول دارد برای ما – حزب اله لبنان – پول هست ” ؟

اجازه بدهید اشاره ای به بورجه سالیانه کشور داشته باشیم. آیا اصلاح طلبانی که در قضایای اخیر در نقش ” چرخ پنجم ماشین نظام ” ظاهر شدند از عصیان اقتصادی مردم درس گرفتند و به ” آیت اله منتظرالولایه ” خودشان توصیه خواهند کردتوسعه ” کاخ مقبره ” پدر بزرگ‌خود را متوقف کند؟ به برکت وجود رسانه های مجازی، خبر اختصاص هزاران میلیارد تومان به دهها نهاد پرخرج و بی خاصیت ، افشا شد.‌ اکثر ” نمایندگان امیدسوز فراکسیون‌امید ” حاضر نشدند با اعتراضات اخیر همراهی کنند ، سهل است برخی از آنان به بهانه نفوذ آشوبگران در تجمعات ، کلیت حرکت اعتراضی را محکوم کردند . اگر به هر دلیل ، اعتراضات متوقف یا سرکوب شود آیا نمایندگان فراکسیون امید حاضر خواهند شد در بررسی لایحه بودجه ، به نهادهای زیاده خواه، ” نه ” بگویند و به بودجه های غیر منطقی آنان رای منفی بدهند ؟ رئیس جمهور شعار محور چه؟ او از یکسو گفته که بخش عمده بودجه از اختیار دولت خارج است و از سوی دیگر همزمان با مشارکت وزارت اطلاعات در سرکوب معترضان ، اعلام کرده ” اعتراض ، حق مردم است ” . اگر معترضان به تجمعات خود پایان دهند آیا روحانی حاضر است یکبار هماهنگی شعار و عمل خود را به نمایش بگذارد و دستور اصلاح لایحه بودجه را باهدف کاهش رانت های اهدایی به” موسسات بودجه خوار ” صادر نماید ؟

بدون تعارف بگویم. یقین دارم‌پاسخ به تمام پرسش های ” بعدش چی” که در بالا مطرح شد منفی است. سهل است ، بعد از فروکش کردن اعتراضات، رهبر کینه جوی جمهوری اسلامی ، با نخوت همیشگی فریاد خواهد زد که” توطئه دشمن را خنثی کردیم‌” .. قاچاقچی – جلادان سپاهی با آسودگی بیشتر به چپاول و سرکوب ادامه خواهند داد، رئیس ضد ایرانی قوه قضائیه بر حجم چپاول و سوءاستفاده از حساب های سپرده، خواهد افزود و اغلب نمایندگان‌ فراکسیون امید خود را برای ‌دوره جدید فریب آماده خواهند کرد. تکلیف برخی اصلاح طلبان حقیر – که در این مدت آنجه لایق خودشان بود را به معترضان نسبت دادند – نیز مشخص است. مخاطب این یادداشت برخی افراد هستند که تحت تاثیر اغواگری اصلاح طلبان حکومتی و در راس آنها خاتمی ، به سخنگوی بی،مواحب نظام تبدیل شده بودند . امیدوارم از این به بعد هر گاه خواستند در برابر براندازان بایستند و بگویند ” بعدا چه ” به ” بعدش چی ” های این یادداشت نیز بیندیشند.

در تلگرام بخوانید

#خاتمی #اصلاحطلبان #مجتبیواحدی #اعتراضاتسراسری #دیدگاهنو #خامنهای