خامنه ای به چه زبانی بگوید؟

سخنان اخیر سید علی خامنه ای و حمله شدیداللحن او به افشا کنندگان بورسیه های غیر قانونی ،از عجایب دنیا و البته از عادی ترین امور در نظامی است که اصولگرا و اصلاح طلب ایرانی ، آن را مقدس می نامند. رهبر جمهوری اسلامی در همین سخنرانی حکم قاطع بر علیه افشا کنندگان صادر کرد و تلویحا ً آنان را به برخورد قضایی تهدید کرد. او ادعا نمود این افشاگری ” هم خلاف قانون، هم خلاف تدبیر و هم خلاف اخلاق بود” . قاعدتاً باید منتظر واکنش ولایتمدارانه قوه قضائیه بود که آمادگی خود برای مجازات مرتکبان عمل خلاف قانون افشاگری اعلام خواهد نمود.البته خامنه ای حق دارد عصبانی باشد زیرا اغلب مردم فساد های دولت پیشین را از چشم حامی اصلی آن می بینند.پس خامنه ای هر نوع افشاگری از مفاسد دولت محبوب خویش را مقابله با ولی فقیه تلقی می نماید و در برابر ان بی تابی نشان می دهد. همانطور که سه سال پیش با به جان خریدن یک رسوایی بزرگ ، در برابر افشا کنندگان فساد مالی در دولت احمدی نژاد ایستاد ودستور ” کش ندهید ” صادر کرد.

نکته جالب توجه در این سخنرانی حمله مجدد خامنه ای به روزنامه ها بود. او در پانزده سال گذشته بارها کینه خود نسبت به مطبوعات ” نسبتاً مستقل ” را به نمایش گذاشته است . توقیف فله ای مطبوعات در بهار سال هفتاد و نه ، پس از آن صورت گرفت که رهبر جمهوری اسلامی در یک سخنرانی عمومی ، مطبوعات مستقل را ” پایگاه دشمن ” نامید . پس از آن هم بسیاری از برخوردها با رسانه ها مستند به اظهار نظر یا دستورات رهبر بوده است. اما عصبانیت آشکار خامنه ای در سخنرانی اخیر نمی تواند تنها به دلیل افشاگری علیه بورسیه های رانتی باشد. سابقه افشای این موضوع به بیش از یک سال قبل باز می گردد و رهبر جمهوری اسلامی ، مغرور تر از آنست که یک سال نسبت به موضوعی که اورا آزار می دهد سکوت نماید.البته تردید ندارم احمدی نژاد در این فساد نیز با بیت رهبر و نزدیکان او شریک بوده و ادامه افشاگری در این خصوص می توانست پای برخی از ما بهتران را به ماجرا بکشاند اما کلیت نظام و رأس آن رسواتر از آنست که افشای بهره مندی چند ” اطرافی ” از رانت بورسیه ، موجب تن لرزه رهبر شود. پس خامنه ای از چه چیز تا این حدعصبانی است و خط و نشان کشیدن اخیر او چه هدفی را تعقیب می کند؟

در افشای بورسیه های غیر قانونی ، بخشی از دولت روحانی و تعدادی از روزنامه ها نقش آفرینی کردند. خامنه ای قطعاً از هر دو گروه نقش آفرین , عصبانی است . البته او در خصوص بخش دولتی ، نگرانی چندانی ندارد و می داند هرگاه لازم باشد ولایت پذیری خویش را به نمایش می گذارند اما وضعیت روزنامه ها و روزنامه نگاران ، متفاوت است. رهبر جمهوری اسلامی شاهد است که حتی احکام سنگین قضایی نتوانسته روزنامه نگاران و خبر رسانان ایرانی را در حدی که دلخواه اوست تسلیم نماید.نگرانی جدی خامنه ای بیش از آنکه معطوف به گذشته باشد مربوط به آینده ای است که مردم به انتظار معرفی دکل دزدان اصلی می نشینند . حقیقت آنست که دزدی ها کار هر کس که باشد مردم حمایت های خامنه ای از دولت و دستور ” کش ندهید “او را عامل جسارت و وقاحت دولتی ها وبرادران قاچاقچی آنان می دانند.

ازنگاه بسیاری از مردم ، ارتقای سطح دزدی حکومتی ها، نتیجه حمایت رهبر و مزد بگیران اوست. کوتاهی قوه قضائیه و سکوت هشت ساله مجلس در برابر مفاسد روز افزون دولت احمدی نژاد نیز با توجه به خصلت گماشتگی مجلس و قوه قضایه ، به جای آنکه به حساب آنها نوشته شود در پرونده فساد پروری رهبر ثبت خواهد شد. اما حتی ترس از افشا گری بیشتر هم نمی تواند موجب به جان خریدن این حد از رسوایی و تکمیل حمایت از دزدان با حمایت از ” علم دزدان ” باشد. خامنه ای به شهادت اطرافیان و کسانی که او را می شناسند انسانی حقیر و کینه جوست که نه تنها انتقاد ازخویش را تحمل نمی کند بلکه در برابر انتقاد از دست نشاندگان خود نیز عنان از کف می دهد و فریادش به آسمان بلند می شود. اگر در ماههای اخیر روند افشاگری های روزافزون و نگران کننده در خصوص سالهای هشتاد و چهار تا نود و دو را تحمل کرده ،تا حدی به خاطر نگرانی بزرگ تر او یعنی تحریم ها و سرنوشت مذاکرات هسته ای بوده است اما اکنون که ظواهر امر حکایت از نهایی شدن توافق جمهوری اسلامی با امریکا و قدرت های جهانی دارد نگاه خامنه ای بار دیگر معطوف به داخل شده و در نخستین گام هشدار می دهد که ” من همانم که همه چیز را فدای شهوات سیاسی خود می کنم ”

خامنه ای با جسارت از بدترین نوع دزدی ها حمایت می کند تا به همه بگوید کشور را مایملک خویش می شمارد به طوری که انتقاد و اعتراض به دزدی و دزدان نیز باید بر اساس مانیفست مورد نظر او باشد. خامنه ای از این رسوایی استقبال می کند تا به به زعم خویش ، خللی بر اقتداراو وارد نشود .اما عده ای که خود را اصلاح طلب و حامی حقوق مردم می نامند اصرار دارند همه مفاسد را به کسانی غیر از رهبر نسبت دهند و دست و دامان او را از آلودگی های رسوایی ساز ، ،مبرا جلوه دهند. این درحالی است که خامنه ای بارها سخنانی گفته و دستوراتی صادر کرده که آمریت او در همه مفاسد کلان کشور را ثابت می نماید. صدور احکام سنگین قضایی برای بسیاری ازروزنامه نگارانی که مفاسد منتسب *به احمدی نژاد را افشا نمودند قطعاً با حمایت و هدایت رهبر بوده و از این به بعد نیز همان مسئله تکرار خواهد شد. البته در انتخاب زمان برای حمله به ” افشا کنندگان بورسیه دزدی” نمی توان مباحث مربوط به مذاکرات هسته ای را نادیده گرفت.

خامنه ای با حمله شدید اللحن به افشا کنندگان و تهدید تلویحی آنان ، بیش از هرچیز به دنبال به حد اقل رساندن ” جرئت افشاگری ” در خصوص مفاسد متنوع و پایان ناپذیر در حکومت خویش است اما او برای انحراف اذهان ” دلواپسان ” که خود ، آنان را به جان مردم و انداخته ، نیاز به سوژه جدید داشت . ادعای کاهش پیشرفت علمی کشور و متهم ساختن دولتمردان و روزنامه نگاران به اقدام غیر اخلاقی و غیر قانونی ، روشی مناسب برای فریب بخش پیاده نظام دلواپسان است.قاعدتاً در روزهای آینده فرماندهان گروه دلواپسان ، جبهه جدیدی در برابر سربازان خود خواهند گشود. اما این موضوع ، هدف موقت و ثانوی خامنه ای است . هدف اصلی او ، بستن بیشتر فضا در داخل پس ازحصول اطمینان از کاهش فشارهای خارجی است.این عادت خامنه ای ،در همه دوران رهبری بوده که هرگاه فشارهای خارجی بر او کاهش یافته ، بر فشارهای ناجوانمردانه در داخل افزوده است . اما متاسفانه گروهی از خود فریبان و عده ای از فریب کاران و ترجیح می دهند همچنان خود یا مردم را بفریبند و خامنه ای را شخصیتی اصلاح پذیر معرفی نمایند. یقین دارم رهبر جمهوری اسلامی در روزها و ماههای آینده ، با زبان های دیگری تلاش خواهد کرد احساس مالکیت خویش بر ایران و ایرانیان را فریاد کند اما ترید دارم خود فریبان و فریب خوردگان ، تمایلی به اصلاح نگاه خویش به پدیده ای به نام خامنه ای داشته باشند.

*پی نویس مقصود از مفاسد منتسب به احمدی نژاد ، یاد آوری این نکته است که رئیس جمهور پیشین تنها با حمایت مستقیم رهبر قادر به ارتکاب این همه فساد بوده است

#آبتاللهخامنهای #خامنهای #سیدمجتبیواحدی #مجتبیواحدی