خامنه‌ای به کمتر از تمامی قدرت راضی نیست

از زمان پیروزی حسن روحانی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری هفته ای نیست که خبری مبنی بر سخنان انتقادی و تهاجمی علی خامنه‌ای بر علیه او منتشر نشود. خامنه‌ای که پس از مرگ هاشمی رفسنجانی عطش اش برای قبضه کردن کامل قدرت صد چندان شده است، آرزو میکرد که ابراهیم رئیسی بتواند یکی از معدود مقام های انتخابی سیستم جمهوری اسلامی را قبضه کند. آرزویی که نه تنها محقق نشد که به افزایش رای حسن روحانی نیز منجر شد.

در تلگرام بخوانید

خامنه‌ای که برای دهه ها خود را در سایه هاشمی حس میکرد و برای حذف و محدود کردن نفوذ وی هزینه های سنگینی را متحمل شده بود انتظار داشت پس از مرگ هاشمی دیگر چیزی موی دماغ او نشود انتظاری که با انتخاب مجدد حسن روحانی، تحقق اش احتمالا چهار سال به تاخیر خواهد افتاد. روحانی اگر یک درس از شکست اصلاح طلبان گرفته باشد آنهم کوتاه نیامدن در مقابل طمع کاری های رهبر جمهوری اسلامی است.

سکوت در مقابل رفتار طلبکارانه و تمامیت خواهانه خامنه‌ای نتیجه ای جز شکست نخواهد داشت. روحانی تلاش میکند با بردن دعوا به مبانی نظری ولایت فقیه، دروغگویی و ریاکاری خامنه ای را به مردم و خصوصا حامیانش نشان دهد. او اخیرا با انتشار ویدئویی از خامنه‌ای، پاسخ حرفهای او و نامه مجلس خبرگانِ گوش به فرمان خامنه ای را داد. این ویدئو به زمانی بازمیگردد که خمینی در مقام رهبر بجای حمایت از خامنه ای که رئیس جمهور وقت بود به حمایت از میرحسین موسوی نخست وزیر تمایل دارد. حامنه ای که علیرغم دارا بودن رای مردم، اختیارات آنچنانی ندارد تلاش میکند با بیان قرائت دموکراتیک از روند رهبری جامعه اسلامی به خمینی کنایه بزند. اختلاف حتی تا آنجا بالا میگیرد که نمایندگان طرفدار خامنه ای برخلاف توصیه خمینی از رای دادن به موسوی خودداری میکنند اما خامنه ای را یارای مقابله با خمینی نیست.

حالا پس از نزدیک به سی سال حالا ورق برگشته است. خامنه ای نخست وزیر محبوب خمینی را سالهاست که در خانه خودش حصر کرده است و دست خاندان خمینی را از اغلب مناصب مهم حکومتی بریده است. سپاه و تروریست های محبوب و دست پرودۀ خامنه ای حاضرند در چشم بهم زدنی هر صدای مخالفی را در نطفه خفه کنند. چنبره نیروهای طرفدار خامنه ای بر اقتصاد تا حدی است سرنخ هر رانت و مافیای اقتصادی به سپاه میرسد و به نظر میرسد خامنه ای کمربند ارکان انتصابی نظام را به خوبی محکم کرده است.

شاید برای ناظران این سوال مطرح است که چرا خامنه ای پس از انتخابات مجددا به ایفای نقش کلاسیک و ریاکارانه خود نمیپردازد و جناح بازنده را به حمایت از دولت برنده دعوت نمیکند؟ خامنه ای احساس میکند زمان برای او به تندی میگذرد. اگر امروز حسن روحانی را مرعوب نکند، شاید آرزو و لذت بدست آوردن کامل قدرت را به آن جهان ببرد. دلیل دیگر شتاب خامنه ای برای خنثی کردن و به هیچ شماردن رای مردم، تجربه میدان دادن به نیروهای میانه رو و اصلاح طلب است. ترس خامنه ای از این است که نیروهای مخالفش از آسایش نسبی چهارسال دوم روحانی برای ساختن مسیری مطمئن برای پیروزی های بیشتر در نهادهای انتخابی استفاده کنند.

تا همین جا با تمام سرکوب ها و زندان ها و بازداشت ها، خامنه ای از این لشکر شکست خورده هم شکست میخورد. هرچند قدرت خامنه ای در قبضه کردن نهادهای انتصابی به بالاترین حد خود رسیده است اما توان او برای جلب نظر مردم و بدست آوردن نهادهای انتخابی در ضعیف ترین وضعیت قرار دارد. تا جایی که اگر کسی انگ حمایت خامنه ای از خودش را داشته باشد جایی در نهادهای انتخابی پیدا نخواهد کرد.

در تلگرام بخوانید

#قدرتطلبیخامنهای #حسنروحانی #دیدگاهنو #خامنهای #دعوایخامنهایوحسنروحانی