خامنه‌ای چگونه به رهبری انتخاب شد


۵ نفر از نمایندگان مجلس خبرگان رهبری پس از شرکت در اجلاس فوق‌العاده این مجلس پس از مرگ خمینی و بازگشت از تهران، چگونگی انتخاب خامنه‌ای به رهبری جمهوری اسلامی ایران را برای خبرنگاران کیهان در تبریز، شیراز، اردبیل، رشت و آستانه اشرفیه تشریح کردند. در این گفت‌و‌گوها که روز ۲۱ خرداد ۱۳۶۸ منتشر شد،ملکوتی نماینده رهبری در آذربایجان شرقی و ‌امام جمعه تبریز، یکی از نمایندگان استان فارس در مجلس خبرگان،  مروجی ‌امام جمعه اردبیل و یکی دیگر از نمایندگان استان آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان،  احسان‌بخش نماینده رهبری در استان گیلان و ‌امام جمعه رشت و یکی از نمایندگان استان گیلان در مجلس خبرگان و  امینیان ‌امام جمعه آستانه اشرفیه و نماینده دیگر استان گیلان در مجلس خبرگان شرکت داشتند.

در تلگرام بخوانید

خامنه‌ای قدرت مرجعیت را دارد

ملکوتی، ‌امام جمعه تبریز و نماینده آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان در گفت‌و‌گو با خبرنگار کیهان در تبریز در این باره گفت: بر اساس اصل ۱۰۷ قانون اساسی که در آن آینده رهبری جمهوری اسلامی ایران پس از ارتحال جانگداز حضرت  خمینی پیش‌بینی شده، خبرگان مردم طی یک نشست فوق‌العاده حیاتی برای نظام، رهبری آینده نظام را مورد بررسی قرار دادند و سرانجام با اکثریت قریب به اتفاق آرا حضرت خامنه‌ای به مقام رهبری آینده جمهوری اسلامی ایران برگزیده شد.

ملکوتی پیرامون نظر خبرگان پیرامون شرط مرجعیت برای رهبری آینده گفت: مقصود از مرجعیت در نظر خبرگان اهلیت مرجعیت است؛ یعنی کسی که اهلیت استنباط و استخراج حکم از ادله معتبر داشته باشد و چون خامنه‌ای این قدرت و توانایی را داشت و نیز دیگر شرایط رهبری از جمله مدیریت، تدبر، شجاعت، آگاه و عالم به مسائل و مقتضیات روز را داشت و با در نظر گرفتن نظر مساعد حضرت  به ایشان که شواهد آن موجود است، مجلس خبرگان ایشان را به مقام رهبری انتخاب کرد. وی حسن انتخاب خامنه‌ای را ستود و گفت: چون اکثریت اعضای مجلس خبرگان خود مجتهدی عالم هستند؛ لذا این انتخاب بر اساس دلایل و ادله محکم و روشن بوده است. ملکوتی ضمن تاکید بر لزوم اطاعت و پیروی از خامنه‌ای، اظهارات مخالفان نظام در خارج از کشور را بی‌اساس دانست و بار دیگر بر انتخاب آگاهانه مجلس خبرگان تاکید کرد.

۴۴نفر به رهبری فردی رای دادند

سید علی‌محمد دستغیب، یکی از نمایندگان استان فارس در مجلس خبرگان درباره چگونگی انتخاب  خامنه‌ای به رهبری نظام جمهوری اسلامی ایران به خبرنگار کیهان در شیراز گفت: در جواب این سوال لازم می‌دانم که اموری را به عنوان مقدمه عرض کنم:

امر اول

الف) فقیه کسی را می‌گویند که مقدار قابل توجهی از احکام اسلام را بشناسد. به این معنی که به روایات رسیده از اهل‌بیت(ع) تسلط داشته باشد و صحیح را از ضعیف جدا کند و به معانی آن‌ها واقف و قدرت شناختن احکام از این روایات را داشته باشد.

ب) مجتهد کسی را گویند که قدرت استنباط و بیرون آوردن احکام خدا را از قرآن و سنت داشته باشد. حال اگر این قدرت فراگیر و به تمام احکام باشد، مجتهد مطلق و مسلم نام دارد و چنانچه به مقداری باشد مجتهد متجزی نام دارد.

ج) مرجع کسی است که در احکام اسلام مردم به او رجوع می‌کنند و مسائل دینی خود را از او می‌خواهند و به اصطلاح از او تقلید می‌نمایند و آن بر دو قسم است: مرجع بالفعل یعنی کسی که در حال حاضر مورد رجوع مردم است و مثلا رساله دارد و دیگر مرجعی که در حال حاضر مورد رجوع مردم نیست اما صلاحیت دارد که از او تقلید نمایند.

د) فقیه و مجتهد و مرجع به کسی که در حال حاضر مرجع بالفعل باشد و یا صلاحیت داشته باشد گفته می‌شود و ممکن است کسی فقیه باشد اما مرجع نباشد؛ این نظر که لازم باشد مرجع به تمام احکام احاطه کامل داشته باشد.

ه) «ولی‌ امر» کسی است که زمام امور مسلمانان در تمام مسائل چه عبادی و یا سیاسی و نظامی و قضایی و غیره به عهده اوست. به این معنی که لازم است موضوعات احکام را بشناسد و به اصطلاح روایت، حوادث واقعه را بداند تا بتواند احکام آن‌ها را از قرآن و روایات پیدا کند.

امر دوم

آنچه در روایات اسلامی رسیده است عنوان فقیه و یا راوی حدیث دارد، برای مثال در روایتی نقل شده که  صادق(ع) فرمود: کسی که راوی حدیث ما باشد و احکام ما را بشناسد و در حلال و حرام ما اهل نظر باشد پس من او را حاکم بر شما قرار دادم و او حجت من بر شماست و در روایت دیگری است که آن دسته از فقها که خود نگهدار باشند و حافظ دین باشند و بر هوای نفس غالب باشند و مطیع اوامر خداوند باشند بر مردم لازم است که از ایشان تقلید نمایند.

امر سوم

آنچه در قانون اساسی می‌باشد این است که ولی امر بایستی فقیه عادل و باتقوا، آگاه به زمان، شجاع، مدیر و مدبر که اکثریت مردم او را به رهبری و مرجعیت شناخته و پذیرفته باشند.

امر چهارم

مجلس خبرگان در نشست مورخه چهارده خرداد ۶۸ خود که از ساعت ۳٫۵ عصر شروع شد شخص خاص و یا حتی افرادی را که قانون اساسی بر آن یک فرد و یا افراد تطبیق کند و جای هیچ‌گونه تاویل و توجیه نباشد پیدا نکرد. از طرفی حضرت  خمینی در جواب سوال حضرت  مشکینی در مورد رهبری فرمودند (فقط در مورد رهبری) ما که نمی‌توانیم نظام اسلامی‌مان را بدون سرپرست رها کنیم باید فردی را انتخاب کنیم که از حیثیت اسلامی‌مان در جهان سیاست و نیرنگ دفاع کند. من از ابتدا معتقد بودم و اصرار داشتم که شرط مرجعیت لازم نیست. مجتهد عادل مورد تایید خبرگان محترم سراسر کشور کفایت می‌کند. اگر مردم به خبرگان رای دادند تا مجتهد عادل را برای رهبری حکومتشان تعیین کنند وقتی آن‌ها هم فردی را تعیین کردند تا رهبری را به عهده بگیرد قهرا مورد قبول مردم است. در این صورت او ولی منتخب مردم می‌شود و حکمش نافذ است. به این جهت خبرگان تصمیم گرفتند که فرد یا افرادی را که مجتهد عادل بوده و سایر شرایط را دارا باشد انتخاب نمایند. پس از شور که «آیا فرد باشد یا شورا»، «فرد» به رای گذارده شد. از ۷۴ نفر حاضر در جلسه ۴۴ نفر به فردی رای دادند و دلیلشان هم این بود که اولا خمینی در جوابیه نام شورا را نبرده‌اند و ثانیا (باید) تمام شرایط در هر یک از اعضای سه نفر یا پنج نفر باشد و یافتن چنین افرادی در این مدت کوتاه مشکل است؛ بنابراین با توجه به جوابیه  و ضرورت رهبری، خبرگان در افرادی که مطرح شدند خامنه‌ای را واجد شرایط دانستند و به او رای مثبت داد و در حقیقت او را به عنوان کسی که فقیه عادل دارای بینش سیاسی و اجتماعی است و شجاع و مدیر و مدبر است به مردم معرفی کرد تا در مورد بازنگری قانون اساسی تصمیم گرفته شود و پس از تصویب خبرگان و رای مردم به عنوان متمم قانون اساسی اعلام شود. پس از آن خبرگان نظریه خود را که به احتمال قوی همان خامنه‌ای باشد، بگوید. ضمنا تایید خمینی که توسط از هاشمی رفسنجانی نقل شد در بیشتر شدن رای‌ها که ۶۰ نفر از ۷۴ نفر حاضر در جلسه بود، تاثیر داشت.

خمینی گفت آقای خامنه‌ای هست

احسان‌بخش، ‌امام جمعه رشت و نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان پس از بازگشت از تهران طی گفت‌و‌گویی مسائل مطرح‌شده در جلسه خبرگان و علت انتخاب خامنه‌ای به سمت رهبری جمهوری اسلامی ایران را تشریح نمود. وی گفت: در قانون اساسی آمده که وظیفه خبرگان که چکیده‌هایی از شخصیت‌های علمی مملکت هستند برای تعیین امر رهبری زمانی که در مملکت برای رهبر مسائلی پیش آید، تشکیل جلسه دهند. بعد از مرگ خمینی، در شب واقعه تلفنی اطلاع دادند که فورا خودتان را به بیت برسانید. من که ساعت ۲ بعد از نیمه‌شب وارد تهران شدم از رحلت  باخبر شدم. اولین وظیفه‌ای که داشتیم این بود که وصیت‌نامه خمینی را که به امانت به مجلس خبرگان سپرده شده بود قرائت شود. در جلسه روز یکشنبه که اعضای مجلس خبرگان، وزرای کابینه و وکلای مجلس حضور داشتند وصیت‌نامه توسط خامنه‌ای قرائت شد. سپس درها بسته شد و اعضای خبرگان در پشت درهای بسته که به مدت ۷ ساعت به طول انجامید به بحث و تبادل نظر در مورد مسائل مختلف رهبری پرداختند.

در این جلسه ابتدا رهبری به صورت شورایی سه نفری و پنج نفری مطرح شد که پس از سخنان مخالف و موافق به رای گذاشته شد و رد گردید. سپس بحث پیرامون انتخاب شخصی برای رهبری جمهوری اسلامی مطرح گردید که در این زمان یکی از آقایان در مجلس با صدای بلند خطاب به آقای هاشمی رفسنجانی گفت «چرا آن چیزی که می‌دانید شهادت نمی‌دهید؟» پس از اینکه یک بار دیگر تکرار گردید، آقای موسوی اردبیلی گفت: «من هم در آن شهادت بودم.» سپس آقای هاشمی رفسنجانی ادامه داد: اگر قرار است من شهادت بدهم آن شهادت چنین است. وی گفت: «در جلسه‌ای که من، آقای موسوی اردبیلی، میرحسین موسوی، حاج احمد آقا و خود آقای خامنه‌ای بودیم درباره رهبری خدمت امام صحبت می‌کردیم. وقتی که ما گفتیم کسی را برای رهبری نداریم،  گفتند «چرا آقای خامنه‌ای هست». هاشمی رفسنجانی افزود: «من در ملاقات خصوصی با  که بازتر صحبت می‌کردم در مورد رهبری گفتم که کسی را نداریم و احتمال دارد در جامعه دچار مشکل شویم.» که  فرمودند «چرا مثل آقای خامنه‌ای دارید» و مسئله سوم که آقای رفسنجانی به نقل از حاج احمد آقا گفتند چنین بود: «بدین ترتیب بود که من با  امام نشسته بودیم و تلویزیون تماشا می‌کردیم و آقای خامنه‌ای داشت در سفر کره شمالی صحبت می‌کرد. من گفتم: چقدر خوب صحبت می‌کند،  امام فرمودند برای رهبری شایسته است.»

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان گفت: با این سه شهادت ما به این نتیجه رسیدیم که اگر آقای خامنه‌ای مجتهد نبود  نمی‌فرمود که ایشان قدرت اجتهاد و استنباط دارند و از طرفی در نامه حضرت  به  مشکینی که سوال شده بود آیا لازم است که ولی فقیه بعد از شما مرجع باشد؟  فرمودند من مرجعیت را لازم نمی‌دانم فقط اجتهاد کافی است. وی افزود: با انتخاب خامنه‌ای به سمت رهبری جمهوری اسلامی، دنیا شوکه شد و ما متوجه شدیم که عموم مردم با ما هستند از این انتخاب خوشحال شدند. وی ادامه داد: شخصیت جهانی خامنه‌ای هنوز در سازمان ملل به عنوان گوینده‌ای که در رسایی سخنوری تاکنون به خود ندیده مطرح است. وی در پایان در مورد انتخاب خامنه‌ای از مردم گیلان خواست که همان‌طوری که در گذشته طرفدار خمینی بودند و صداقت از خود نشان می‌دادند همان راه و روش را ادامه داده و اطاعت از خامنه‌ای را اطاعت از خمینی بدانند.

خمینی  در سه مورد شایستگی  خامنه‌ای را تصریح کرده است

امینیان نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان پس از بازگشت از جلسه فوق‌العاده خبرگان در مصاحبه با کیهان علت انتخاب  خامنه‌ای به رهبری جمهوری اسلامی را تشریح کرد. وی گفت: اعضای محترم خبرگان که نمایندگان منتخب مردم در مجلس و نخبگان علما و مجتهدین هستند در جلسه اضطراری یک روزه خود با تبادل افکار و مصلحت‌اندیشی دقیق و با در نظر گرفتن معیارهای اسلامی و مصالح ملی و کشوری و به منظور تامین اهداف رهبر کبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت  حاج سید علی خامنه‌ای را که در حال حاضر ‌امام جمعه محترم و منتخب حضرت  در قلب کشور و رئیس‌جمهوری محبوب و برگزیده ملت می‌باشند، به عنوان رهبری انقلاب شکوهمند اسلامی انتخاب و به مردم شرافتمند و شهیدپرور ایران معرفی کردند. معظم‌له علاوه بر شایستگی ذاتی از نظر علم، فقاهت، تقوا، جهان‌شناسی، قاطعیت، بینش سیاسی، مبارزات انقلابی، مناعت طبع، صلابت نفس، جامعیت مکارم و محاسن، داشتن اندیشه‌های پرمحتوای مذهبی، قدرت بیان، نیروی قوی تحلیل‌های سیاسی – اجتماعی، سوابق بسیار روشن و مثبت، مورد عنایت مخصوص حضرت  رضوان‌الله تعالی علیه بوده که در موارد و مناسبات خاصی به آن اشارت فرمودند.

خمینی حداقل در سه مورد، لیاقت و شایستگی خامنه‌ای را برای مقام رهبری تصریح کرده است. این موارد در مجلس خبرگان مطرح شد. دو مورد آن را هاشمی رفسنجانی از خمینی نقل کرد. مشکینی ریاست‌ هیات‌رئیسه مجلس خبرگان و موسوی اردبیلی ریاست دیوان عالی کشور و بعضی از علمای دیگر که نزد خمینی حضور داشتند و از زبان مبارک ایشان شنیده بودند، تایید و تصدیق فرمودند.

نمایندگان محترم مجلس خبرگان پس از شنیدن ماجرا و علم و اطلاع یافتن از نظر خمینی، با کمال رضایت و خوشی و با کمال افتخار به رهبری خامنه‌ای رای مثبت داده و به ملت شریف ایران و مسلمین جهان معرفی نمودند. اینجانب این انتخاب بسیار شایسته را به خامنه‌ای تبریک و تهنیت عرض نموده، موفقیت کامل ایشان را از خدای بزرگ خواهانم.

کسانی که رای منفی دادند با آقای خامنه‌ای مخالف نبودند

‌مروج ‌امام جمعه اردبیل و نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان طی گفت‌و‌گویی با خبرنگار کیهان دلایل انتخاب خامنه‌ای به رهبری جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرد. وی گفت: بر طبق اصل ۱۰۷ قانون اساسی پس از مرگ، خبرگان تشکیل جلسه داد و با توجه به ضرورت و اهمیت مسئله، بحث در مورد رهبری را شروع نمود. در این جلسه ابتدا پیرامون شورایی و یا انفرادی بودن رهبری بحث شد که در نهایت با اکثریت آرا، تک‌رهبری بودن به تصویب رسید و سپس با توجه به اینکه  خامنه‌ای شخصی است مدیر، مدبر، آگاه به مسائل روز برخوردار از فعالیت و اجتهاد، مقبول بودن در نزد علمای حوزه علمیه قم و مشهد، داشتن سابقه مبارزاتی درخشان، مساعد بودن نظر خمینی به ایشان بر طبق شواهد موجود و شجاعت نفسانی وی موجب آن شد که خبرگان علی‌رغم عدم تمایل خامنه‌ای، نامبرده را با اکثریت آرا به رهبری جمهوری اسلامی ایران انتخاب نمایند. وی در پایان یادآور شد کسانی که در این انتخاب رای منفی دادند با آقای خامنه‌ای مخالف نبودند، بلکه آنان طرفدار شورایی بودن رهبری بودند.

تاریخ ایرانی


در تلگرام بخوانید

#رهبریخامنهای #خمینی #خامنهایچگونهرهبرشد #شیداقماشچی #دیدگاهنو #خامنهای #هاشمی