خدا پدرِ کدام سید را بیامرزد؟

تصویر از آرشیو مرکز نشر آثار آیت الله خمینی

تصویر از آرشیو مرکز نشر آثار آیت الله خمینی


در تلگرامبخوانید

چندی پیش روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران در پاسخ به نامه صریح مهدی کروبی قیاسی میان عملکرد آیت الله خمینی و خامنه ای در برخورد با مخالفان انجام داده است و با کنایه به ترکیب “دوران طلایی” اشاره کرده و تلویحا تلاش نموده تا آیت الله خامنه ای را ملایم تر از رهبر پیشین ایران نشان دهد و به مخالفان یادآوری کند که نحوه برخورد آیت الله خمینی با مخالفان چگونه بود.

هرچند برکسی پوشیده نیست که دعوای اکنون میان اصلاح طلبان و رهبر فعلی جمهوری اسلامی به نوعی صف کشی هواداران رهبر پیشین و فعلی جمهوری اسلامی در مقابل همدیگر است. آیت الله خامنه ای که قرار بود رهبری باشد زیر سایه هاشمی رفسنجانی و تحت کنترل وی، توانست از زیر سایه وی بیرون آید و ضربات مهلکی به هاشمی وارد کند و قدرت وی را به میزان قابل ملاحظه ای محدود کند. به غیر از هاشمی این خانواده آیت الله خمینی بودند که توسط خامنه ای منکوب شدند و حتی در انتخابات اخیر خبرگان رد صلاحیت حسن خمینی این دشمنی را آشکارتر کرد. باید پذیرفت که خامنه ای هرچند با دشواری اما موفق بوده است تا در طول ۲۷ سال گذشته با طرح و برنامه صاحبان نفوذ و قدرت دوران خمینی را یا کاملا به مهره های خود تبدیل کند و یا از بازی قدرت خارج کند.

قیاس اینکه از میان دو رهبر ایران کدامشان در برخورد با مخالفان نجیب تر بودند قیاسی اشتباه است چرا که نجابت تعریف دیگری دارد. هرچند واقعا در مقام قیاس آماری به ندرت بتوان کسی را در تاریخ یکصد سال گذشته ایران خونریز تر از آیت الله خمینی پیدا کرد. کاری که آیت الله خمینی با مخالفان خود کرده است را به سختی بتوان حتی با عملکرد آغامحمدخان قاجار قیاس کرد. کاری که خمینی با آیت الله شریعتمداری کرد و وی را آنقدر محصور کرد تا در حصر درگذشت پاسخی بود به لطف کسی که یکبار جان آیت الله خمینی را با اعلام مرجعیت وی از مرگ نجات داده بود.

اما برخورد با آیت الله شریعتمداری تنها مثال از پاسخ روح الله خمینی به نیکی نیست؛ در روزهایی که محمدرضا شاه پهلوی آیت الله خمینی را به عراق تبعید کرد، حزب الدعوه و نجفی ها به هیچ عنوان روی خوشی به وی نشان ندادند اما سید محمد شیرازی استقبال گرمی از روح‌الله خمینی در کربلا کرد و حتی به احترام او مقام امامت جماعت حرم امام حسین را در مدت اقامتش در کربلا به او سپرد و پس از انقلاب پنجاه و هفت نیز به دیدار او در قم رفت اما دو سال بعد سید محمد شیرازی حصر خانگی شد و در طولانی ترین حصر تاریخ جمهوری اسلامی بیش از ۲۰ سال در حصر خانگی بود و سرانجام این حصر با مرگ او پایان یافت.

آیت الله خمینی بدون شک در تاریخ معاصر ایران سفاک ترین رهبری است که حتی عقاید مذهبی اش هم نتوانست مانع از آن شود تا حکم به اعدام هزاران نفر در ماه حرام ندهد. روح الله خمینی تهی از هرگونه احساس انسانی و سرشار از خشم بود، خشمی که اگر ضعف جسمی و بیماری مجالش میداد بدون شک آیت الله منتظری قائم مقام و جانشین خودش را هم از آن بی نصیب نمیگذاشت. اینکه طرفداران آیت الله خمینی امروز به دلیل مصالح سیاسی مجبور هستند چشم بر وقایعی بپوشانند تا همچنان در بازی سیاست باقی بمانند سندی بر تبرئه وی نیست و این جنایت ها به آب هزار دریا پاک نخواهد شد.

کاری که اولین رهبر جمهوری اسلامی با دوستان و دشمنان خودش کرد چنان بود که شعار “مرگ بر شاه” را به “برگرد شاه” بدل کرد و در سالهای پس از انقلاب به طنز و درگوشی مردم تبدیل شد. آیت الله خامنه ای نیز بدون شک یکی از سرکوبگرترین رهبران حال حاضر دنیا به شمار میرود و هرچند خودش نیز بارها اشاره کرده است که برخوردش با مخالفان ملایم تر از آیت الله خمینی است، بله سید علی خامنه ای در مقام سفاک بودن به گرد پای سید روح الله خمینی هم نمیرسد اما همچنان مخالفانش را در شعله خشم و سرکوب میسوزاند

#خامنهای #خمینی #دیدگاهنو