دشواری های مردی که از اتهام نقض تحریم های ایران تبرئه شد

در تلگرام بخوانید

بسیاری از زندانیان در آمریکا، قبل از اینکه دادگاه تجدید نظر حکم ایشان را تغییر دهد، مدت زیادی از دوره محکومیت خود را می گذرانند. و تعدادی از آنها از زندان آزاد می شوند، مانند محمودرضا بانکی. این شهروند آمریکا که متولد ایران است و دانش آموخته لیگ آیوی[۱]، در تلاش است تا این سابقه را از رزومه خود پاک کند، و توجهات را به سمت مشکلاتی جلب کند که پس از آزادی از زندان با آن دست و پنجه نرم می کند. مشکلاتی از قبیل سوءظن جامعه که افراد پس از آزادی از زندان با آن مواجه هستند.

درواقع، او تا به امروز نتوانسته است بر عواقب ناگوار محکومیتش در سال ۲۰۱۱ -محکومیتی که اکنون لغو شده است-  غلبه کند. او متهم به نقض تحریم های تجاری ایران و  استفاده از نوعی سیستم انتقال پول است که در آمریکا به رسمیت شناخته نشده است. او گفته است که ده بانک حساب های او را مسدود کرده اند و شرکت های کارت اعتباری، کارت های او را باطل کرده اند. کارفرمایان قبل از اینکه سابقه او را جستجو و اسمش را گوگل کنند، مشتاقند تا او را استخدام کنند. او برای ۱۰۰ شغل درخواست داد و از بین آنها ۱۲ پیشنهاد دریافت کرد. اما این کارفرماها پس از بررسی پیشینه آقای بانکی پیشنهادات کاری خود را پس گرفتند.

بانکی می گوید: «آسیب هایی که این اتفاق به من زده است، برای خود من نیز عجیب بود. من اکنون یک شهروند دوجه دوم محسوب می شوم.» در حال حاضر او امیدوار است مشمول عفو رییس جمهور واقع شود. یک محکومیت دادگاهی او به خاطر ارائه اطلاعات نادرست به سازمان فدرالی در سابقه او وجود دارد. البته او اکنون از حمایت کنگره برخوردار است و درخواست کرده است نامش در لیست کسانی باشد که رییس جمهور آن ها را عفو کرده است. معمولا روسای جمهور در پایان دوره ریاست جمهوری، لیستی از افرادی که مورد بخشش واقع می شوند را امضا و تایید می کنند.

اما دوره ریاست جمهوری اوباما چند روز دیگر به پایان می رسد و در این زمینه دیگر برای بانکی فرصتی باقی نمانده است. ضمن اینکه بعید به نظر می رسد که رییس جمهور جدید، دونالد ترامپ – که مواضع سختی نسبت به ایران دارد – پرونده او را در اولویت قرار دهد. واقعیت آن است که شانس افراد برای قرارگرفتن در لیست عفو رییس جمهور کم است. نوزدهم دسامبر باراک اوباما ۷۸ نفر را عفو کرد، که تعداد کل عفو های دوره ریاست جمهوری او را به ۱۴۸ نفر رساند. این در حالیست که بر اساس آمار وزارت دادگستری، حدود ۳۱۰۰ نفر در دوران ریاست جمهوری او برای عفو درخواست داده بودند.

بانکی ۴۰ ساله، در تهران متولد شده است. او برای اولین بار پس از اخذ پذیرش از دانشگاه پوردو به ایالات متحده آمریکا آمد. دو مدرک از دانشگاه های کالیفرنیا و برکلی گرفت و در سال ۱۹۹۶ نیز شهروندی ایالات متحده را کسب کرد. در سال ۲۰۰۶ نیز از دانشگاه پرینستون دکترای شیمی گرفت. با این درجات عالی تحصیلی بود که او کاری در موسسه مک کنزی پیدا کرد. اما مشکلات بانکی از سال ۲۰۱۰ شروع شد. زمانی که دادستان فدرال نیویورک او را به خاطر استفاده از یک نوع سیستم انتقال پول که در آمریکا رسمیت ندارد، مجرم شناخت. سیستمی که در جهان اسلام شناخته شده است. بانکی از این سیستم انتقال استفاده کرد تا سه میلیون و چهارصدهزار دلار از دارایی بستگانش در ایران را به حساب خود در آمریکا منتقل کند.

او انگیزه خود را صرفاً کمک به مادرش می داند. به گفته او این مبلغ سهم مادر او از دارایی های خانواده بعد از جدایی پدر و مادرش بوده است و خانواده اش تصمیم بر محافظت از این سهم محافظت داشته است. مادر آقای بانکی نیز شهادت داده است که خانواده بانکی سه کارخانه برق و یک شرکت داروسازی دارند. دادستان ها گفتند که او با ۲٫۴ میلیون دلار از این مبلغ، یک مجتمع در منهتن خریده است.

بخشی از محکومیت  آقای بانکی نیز به این دلیل بوده است که نامه او به وزارت خزانه داری آمریکا مبنی بر این که یکی از عموزاده هایش – که شهروند آمریکا است – در انتقال پول به آمریکا به وی کمک کرده است، حاوی اطلاعات نادرست بوده است. به گفته یکی از وکلای مدافع آقای بانکی، کتلین سالیوان، محمودرضا بانکی اولین شخصی است که بدون دست داشتن در هیچ تجارتی، به نقض تحریم های اقتصادی علیه ایران محکوم شده است. زمانی که هئیت منصفه او را گناه کار اعلام کرد، بانکی شوکه شده بود. او می گوید: «دستم روی میز بود و بازوهایم را احساس نمی کردم، بی حس شده بودند.»

قاضی او را به دو سال و نیم زندان محکوم کرد، و تلاش های شیرین عبادی – برنده حایزه صلح نوبل و فعال حقوق بشر – برای تخفیف در حکم دادگاه نیز اثری نبخشید. آقای بانکی ۶۶۵ روز را در زندان گذراند و تنها پس از اینکه دادگاه تجدید نظر او را تبرئه کرد، از زندان آزاد شد. دادگاه تجدیدنظر در حکم تبرئه او استدلال کرد که تحریم ها علیه ایران شامل انتقال سرمایه های خانوادگی نمی شود و بر این اساس حکم دادگاه پیشین را رد کرد. اما حکم او به اتهام اظهارات نادرست به وزارت خزانه داری همچنان باقی ماند، و این مانند یک لکه سیاه همیشه در پرونده اش خودنمایی می کند.

صابرینا شرُف(Assistant Federal Defender)  می گوید: «به سختی می توان بر عواقب سابقه کیفری غلبه کرد، مخصوصاً زمانی که به دنبال کار باشی.» این بدترین سابقه برای هر فردی است که با سختی بسیار می توان بر آن غلبه کرد. بانکی می گوید که از زمانی که در سال ۲۰۱۱ از زندان آزاد شده است، در مورد پرونده اش به صورت علنی صحبت کرده است تا آگاهی ها درباره چالش هایی که یک زندانی پس از آزادی با آن ها رو به رو می شود را بالا ببرد. بانکی اضافه می کند: «اگر من نتوانم زندگیم را عوض کنم و بهبود بخشم، چگونه جامعه ما به عنوان جامعه می توانیم انتظار داشته باشیم که دیگر زندانیانی که آزاد می شوند زندگی خود را بهبود ببخشند؟»

او وبسایتی راه انداخته است و در آن در مورد پرونده اش می نویسد. او در اینباره برنامه مستند و سخنرانی نیز داشته است. اگرچه سوءسابقه کیفری او مانع از داشتن کار دائم می شود، اما سال گذشته ۵ ماه برای یک شرکت فن آوری کار کرد.  محمودرضا بانکی مصمم است که در آمریکا بماند.

[۱] آیوی لیگ( Ivy League) این لیگ از ۸دانشگاه پرآوازه تشکیل شده است و علت نامگذاری این دانشگاه‌ها ساختمانهای بسیار قدیمی است که نمای آنها با پیچک و پاپیتال پوشیده شده است که در انگلیسی به آن Ivy می گویند. آقای بانکی از دانشگاه پرینستون، که یکی از این ۸ دانشگاه است، در مقطع دکترا رشته مهندسی شیمی فارغ التحصیل شد.

#تحریمهایآمریکابرعلیهایران #دیدگاهنو #شهروندانایرانیتبارآمریکا #محمودرضابانکی