دو کشتی‌گیر دو رویکرد؛ یکی امنیتی و دیگری مردمی

پس از امضای حکم فیلترینگ تلگرام توسط بازپرس شعبه دو دادسرای فرهنگ و رسانه، نام بیژن  قاسم‌زاده به زبان‌ها افتاد. پیش از اینکه نام قاسم‌زاده را این روزها مدام به گوش بشنویم رسول خادم چهره نام آشنا و رئیس فدراسیون کشتی را شنیده‌ایم. وزرشکاران بخصوص کسانی که کشتی کار بوده‌اند و یا سابقه طرفداری از این ورزش را دارند، عمدتا نام رسول خادم و برادرش را شنیده‌اند و از افتخارآفرینی آنان در تشک کشتی مطلع هستند اما کمتر نام بیژن قاسم‌زاده را شنیده اند. بیژن قاسم‌زاده در زمان حجت‌الله خطیب سرپرست فدراسیون کشتی به عنوان رئیس کمیته انضباطی و قضایی فدراسیون کشتی انتخاب شد و پس از روی کار آمد رسول خادم نیز از این پست عزل شد.رسول خادم در حکمی وی را از این سمت کنار گذاشت تا قاسم‌زاده نور چشمی امیر قطبی رئیس دادسرای فرهنگ  و رسانه وی را در مرحله اول به شعبه سه تهران و پس از آن شعبه دو منتقل کند.

در تلگرام بخوانید

قاسم‌زاده جا پای سعید مرتضوی

بنابرگزارشاتی، قاسم‌زاده در پرونده فساد سازمان یافته مالی درگیر شده و وی را در دادسرای کارکنان دولت محاکمه نیز می‌کنند اما او به دلیل ارتباطات خاص خود با قوه قضائیه، تبرئه و مجدد به شعبه خود در دادسرای فرهنگ و ارشاد بازگردد. از امیر قطبی که به «جلاد روزنامه‌نگاران»  یاد می‌شود، قاسم‌زاده را از دادیاری به ریاست در دادسرای فرهنگ و رسانه می رساند تا وی به عنوان امضاء کننده نظرات و دستورات قوه قضائیه تبدیل شود.

نام قاسم‌زاده را پیشتر چهره های روزنامه‌نگار و فعالان مدنی و رسانه‌ای اینگونه مطرح کرده‌اند که «وی فردی ساده است و حتی در جریان بازجویی عنوان می‌کند که او هیچ کاره بوده و تمامی دستورات از مقامات بالا به او دیکته شده است.» هر چند قاسم‌زاده نسبت به برخورد فیزیکی عنوان نمی‌کند که «دستور از مقامات بالا بوده است» اما او دستورات را مو به مو انجام داده و بارها متهمان را در کنار تفهیم اتهام کردن،مورد ضرب و شتم قرار داده است که می توان به ضرب  و شتم حمیدبقایی و یا امیرتتلو اشاره داشت .

بسیاری معتقدند بیژن قاسم زاده عامل رده پایین و  جدید اطلاعات سپاه و بخصوص حفاظت‌اطلاعات قوه قضائیه در دادستانی تهران است و دستورات نهادهای امنیتی را بدون کم و کاست اجرا می کند تا جا، پای سعید مرتضوی گذاشته و به دلیل اینکه در کشتی به جای خاصی نرسید در سرکوب بتواند همچون مرتضوی نامی برای خود حتی بدون ذکر نیکی، ایجاد کند.

امضا حکم فیلترینگ نیز از همان رویکردهای این مقام قضایی محسوب می‌شود تا اثبات کند جهت سرکوب و منع گردش آزاد اطلاعات حاضر است در مقابله با خواسته میلیون ها ایرانی نیز ایستادگی کند. قاسم زاده در متن دستور خود اعلام کرد: «کلیه ارائه دهندگان خدمات دسترسی به اینترنت کشور خصوصاً شرکت ارتباطات زیر ساخت و اپراتور‌های تلفن و دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطات ثابت مکلف­ هستند از تاریخ دهم اردیبهشت نسبت به اعمال مسدودسازی کامل وب سایت و اپلیکیشن شبکه اجتماعی تلگرام اقدام نمایند.

با توجه به مراتب فوق کلیه ارائه دهندگان خدمات دسترسی به اینترنت کشور خصوصاً شرکت ارتباطات زیر ساخت و اپراتور‌های تلفن و دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطات ثابت مکلف­ هستند از تاریخ ۹۷/۰۲/۱۰ نسبت به اعمال مسدودسازی کامل وب سایت و اپلیکیشن شبکه اجتماعی تلگرام اقدام نمایند. متذکر می­گردد اعمال مسدودسازی باید بنحوی اجرا شود که محتوای شبکه مذکور با هیچ نرم افزاری (اعم از فیلترشکن و نظایر آن) در کشور قابل دسترس نباشد تخلف از اجرای این دستور مستوجب تعقیب کیفری خواهد بود.»

رسول خادم به صندلی قدرت پشت کرد

کشتی های خادم با پیتر باسچا، ماخاربک خادارتسف  و یا در فینال جام تختی با ربرتو وارگاس  و ویتالی گایزوف همه و همه خاطرات کشتی گیری را به یاد می آورد که روزگاری تشک کشتی جای او بود و حال آن کشتی‌گیر مدال آور، مربی‌گری کشتی و ریاست بر فدراسیون را انتخاب کرده است.

رسول خادم ازغدی، یکی از پرافتخارترین کشتی‌گیران ایران و جهان است که در ویترین افتخارات او کسب یک مدال طلا و یک برنز در المپیک، دو مدال طلا و یک نقره در کشتی جهان، یک مدال طلا و یک نقره در بازهای های آسیایی و پنج مدال طلای قهرمانی آسیا آن هم در پنج وزن مختلف، وزن این کشتی‌گیر و قهرمان سابق کشتی ایران و جهان را سنگین و متفاوت می‌کند.

خادم از ۶۸ کیلو تا ۱۳۰ کیلوگرم را کشتی گرفت تا امروز با قدرت تمام در مقابل بسیاری ایستادگی کند و حتی به گفته خودش،نایستادن را هم ایستادگی کند.خادم در هنگام استعفای اول خود در مقابله با تندروها و امنیتی ها گفت: گاهی بهترین شیوه “ایستادن”، “نایستادن” است.

هر چند قاسم زاده در مقابل امنیتی ها سر به زمین انداخته و غلام حلقه به گوش آنان شده است اما رسول خادم نه تنها خواهان کشتی گرفتن ایرانیان با کشتی گیران اسرائیلی شد بلکه در مقابل تمام نیروهای امنیتی و تندرو ایستادگی کرد تا اعلام کند ورزش و ورزشکار زیر قبای امنیتی‌ها نخواهد رفت بخصوص آنکه اگر آن ورزشکار، کشتی‌گیر باشد.

پس از محرومیت یکی از کشتی‌گیران به دلیل باخت در مقابل بدون مقاومت در مقابل کشتی گیر روس، آن هم به جهت کشتی نگرفتن با ورزشکار اسرائیلی، رسول خادم این رویکردِ سیاسی کردنِ ورزش را نقد کرد و به همین دلیل استعفای خود را نیز نوشت. او که پیشتر نیز در مصاحبه ای گفته بود «سحر و جادویی بلد نیستم که با اسرائیلی ها روبرو نشویم» نشان داد که صرفا بحث«علیرضاکریمی» نبوده و او در کلیت با موضوع سیاسی شدن ورزش مخالفت می‌کند.

پس از این اتفاق و استعفای رسول خادم هر چند رئیس بسیج کل کشور و یا مقامات امنیتی در نقد خادم و رویکرد او سخن گفتند اما در سوی دیگر ماجرا، عموم مردم ایران از وی حمایت کرده و محبوبیت رسول خادم در دیدگاه مردم دو چندان شد. محبوبیت رسول خادم به همان میزان که افزایش یافت، این روزها انتقاد و ناراحتی از کشتی گیر دیگر یعنی بیژن قاسم زاده نیز افزایش چشمگیری پیدا کرده و در شبکه های اجتماعی وی را عامل مشکل ونیروی غیرمردمی، معرفی کردند.

در میان کشتی گیران مبحث جوانمردی و تبعیت از قوانین نانوشته کشتی و کشتی گیری بسیار مهم‌تر از کسب مدال معرفی می‌شود. مرام و جوانمردی در کشتی به این معنا تعبیر می شود که باید دستی را گرفت نه اینکه فردی همچون بیژن قاسم زاده به دلیل قدرت جسمی بالا، متهمان را زیر ضرب و شتم قرار داده و آن متهمان، هم کتک بخورند و هم به دلیل نگرانی از حکم سنگین تر سکوت کنند.

در تلگرام بخوانید

#مرتضیاسماعیلپور #قوهقضائیه #رسولخادم #دیدگاهنو #فیلترینگتلگرام #خامنهای #بیژنقاسمزاده #اطلاعات