محمدعلی‌طاهری؛ قربانی دگراندیش ستیزی

محمدعلی طاهری بنیانگذار عرفان کیهانی که هم اکنون پس از گذشت نزدیک به هفت سال همچنان در زندان به سر می برد از جمله چهره های پرحاشیه و خبری است که به دلیل دگراندیش بودن توسط حکومت جمهوری اسلامی بازداشت و زندانی شده است. وی دارای سه دکترای افتخاری در زمینه طب فرادرمانی است. او طی چندین سال در دانشگاه های ایران تدریس و شاگردان بسیاری در مکتب فکری خود ایجاد کرده است. هواداران محمدعلی طاهری در ایران و کشورهای دیگر به چندین هزار تن می رسد. طاهری پیشتر از سوی دادگاه به اعدام محکوم شد اما این حکم در دیوان عالی نقض گردید. تاکنون صدها تن از شاگردان محمدعلی طاهری به زندان محکوم شده اند. رکسانا حقیقت طلب یکی از شاگردان محمدعلی طاهری در ایالات متحده آمریکا است که طی سالهای اخیر آموزه های محمدعلی طاهری را تدریس می کند.خانم حقیقت طلب معتقد است که جریان عرفان حلقه برخلاف نظر تعدادی از مخالفین محمدعلی طاهری وجه مذهبی و دینی نداشته و در نتیجه آقای طاهری به دنبال تاسیس دین نبوده اند که در این گفتگو به آن می پردازند.

در تلگرام بخوانید

خانم حقیقت طلب چه اتفاقاتی رخ داد که دستگاه‌های امنیتی و قضایی نگران از فعالیت های محمدعلی طاهری شدند و در نتیجه این نگرانی منجر به بازداشت مدیر مجموعه کیهان عرفانی شد؟

اجازه بدید ابتدا مختصری در مورد دکتر طاهری توضیح بدم تا به پاسخ سوال شما برسیم. استاد محمدعلی طاهری از کودکی دارای نبوغ منحصر به فردی بود به طوری که در سن ۱۳ سالگی موفق به طراحی و ساخت هواپیمای مدل کنترل شونده، گردید و در سن ۱۶ سالگی یک فروند هلیکوپتر در حیاط منزلشان ساختند و در سال های ۱۳۵۵ و ۵۶ در نمایشگاه سراسری آثار مبتکرین و مخترعین جوانان کشور با طراحی و ساخت یک هواپیمای مدل کنترل از راه دور و یک فروند هواپیمای یک نفره جایگاه نخست این مسابقات را کسب نمود. او در دوران جنگ نیز در بخش جنگ افزار سازی ارتش مشغول به فعالیت بود و طبق کتاب خاطرات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، آقای طاهری اختراعاتی نیز در عرصه مسلسل های دستی داشته اند. آقای طاهری از سال ۵۷ در معرض دریافت‌هایی قرار می‌گیرند که پس از حدود سه دهه این دریافت‌ها تحت عنوان آموزه‌های عرفان حلقه به مردم عرضه می‌کنند. قسمتی از این آموزه‌ها مربوط به دنیای پزشکی می‌شود و در همین راستا پس از تدریس آقای طاهری در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه تهران، آموز ه‌های وی  مورد استقبال بی‌سابقه پزشکان و روانشناسان ایرانی و بین المللی قرار گیرد که در همین راستا ایشان موفق به اخذ  ۳ دکترای افتخاری و ده‌ها جایزه علمی بین المللی می‌شوند.موفقیت‌های پیاپی و گسترش سریع طب‌های مکمل ایرانی باعث آن شد که مافیای دارو  و مافیای موادمخدر احساس خطر کنند، زیرا افرادی که در کلاس‌ها شرکت می‌کردند درصد زیادی از آنان بیماری که داشتند، درمان می‌شد و همچنین در کمپ‌های متعددی، افرادی که اعتیاد به مواد مخدر داشتند از این طریق در مسیر ترک وابستگی خود بودند. مافیای دارو و مواد مخدر با نفوذی که در قرارگاه ثارالله سپاه داشتند برای آقای طاهری پرونده‌سازی کردند که به همین فشارها از سوی قرارگاه ثارالله پس از گذشت هفت سال همچنان در زندان هستند.

البته نباید از خاطر برد علت مهم دیگری که باعث دستگیری مبتکر عرفان حلقه شد، انحصارطلبان مذهبی هستند، زیرا نوع نگاه آقای طاهری به دین و مسایل مذهبی باعث شده بود که هزاران نفر که دین‌زده و بی‌خدا شده بودند دوباره به سمت مذهب جذب شوند ولیکن با بینشی صحیح از مسایل دینی و همین جذب مردم به دین از طرف یک غیر حوزوی و کسی که تحصیلات مذهبی نداشته است برای روحانی نماهای تنگ نظر و انحصار طلب خطری بالقوه به شمار می‌رود.

در اولین بازداشت آقای طاهری چه رخ داد؟ شرایط برای شاگردان و هواداران او چگونه پیش رفت؟

محمدعلی طاهری پیش از سال ۹۰ چندین بار بازداشت، تهدید و شکنجه شده بود اما از اردیبهشت سال ۹۰ تا اکنون در حبس به سر می‌برد. مامورین امنیتی از ابتدای بازداشت همواره وعده می‌دادند که اگر شاگردان وی سکوت اختیار کنند به زودی استادشان آزاد خواهد شد و با این نیرنگ هفت سال است که او را در زندان نگه داشته‌اند. جا دارد اشاره کنم که بازجو قاسمی در مورد هواداران آقای طاهری نیز عنوان کرده بود، طرفداران استاد طاهری یک درصد جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند.

آیا اقای طاهری به دنبال تاسیس یک آئین و یا دین جدید بودند؟

به هیچ عنوان ، ایشان مسلمان و شیعه اثنی‌عشری هستند و تمامی مبانی عرفان حلقه با عرفان اسلامی شیعی همخوانی دارد و طبق تایید بسیاری از اساتید دانشگاه من جمله دکتر منصوری لاریجانی منطبق بر اسلام وآیات قرآن می‌باشد. آقای طاهری همواره عنوان کرده‌اند که قرآن قانون اساسی ما می‌باشد، نکته جالب و شگفت انگیز اینجاست که آموزه‌های استاد طاهری به خاطر نوع خاص نگاه ایشان به جهان هستی، نه تنها با اسلام بلکه با ادیان دیگر نیز انطباق داشته و در کلاس‌های عرفان‌حلقه بسیاری از شرکت کنندگان از ادیان و مرام‌های دیگری بوده اند.

حال با توجه به توضیحی که دادید آیا میان هوداران ایشان نیز تعریف دقیق آقای طاهری از فعالیت‌هایشان است و یا هواداران ایشان دچار انشعاب‌های فکری شده و آقای طاهری را در مقام یک راهنمای دین می‌دانند؟

در عرفان حلقه بر امانت‌داری تاکید بسیاری شده است و شاگردان امانتدار آقای طاهری هم آموزه‌های ایشان را بدون کم و کاست به دانش پژوهان منتقل می‌کنند. راهنمای دین اگر بگوییم ممکن است که ایجاد سو تفاهم کند، آقای طاهری بنیانگذار عرفان‌حلقه هستند و نطریات ایشان طیف گسترده‌ای از علوم را در برمی‌گیرد. بسیاری از تئوری‌های علمی ایشان و همچنین دروس عملی که به وسیله حلقه‌های رحمانیت الهی جاری می‌شوند، برای اولین بار در تاریخ می‌باشد که مطرح شده است و علاقه‌مندان به فراگیری این علوم به فراگیری مباحث می‌پردازند.

به نظر خود شما آیا این بحث که هواداران اقای طاهری از مبحث علمی به مبحث مذهبی سوق پیدا کرده‌اند تا چه میزان صحت دارد؟ این انشعاب مسئولیتش برعهده آقای طاهری است و یا رویکردهای شخصی ارتباطی با تشکیلات عرفان‌حلقه ندارد؟

در طول تاریخ بشریت همواره ۴ مبحث با یکدیگر بحث و اختلاف نظر داشته‌اند این ۴ مقوله عبارتند از ۱علم ۲مذهب ۳ فلسفه ۴ عرفان . از نظر ما وقت آن رسیده است که این چهار مبحث با هم به اتفاق نظر برسند و آشتی کنند. به نظر ما آن زمان که به نوعی سعادت نسبی بشر را به دنبال خواهد داشت فرا رسیده است. پس نطر ما این است که انشعابی وجو ندارد. شما به جوان امروزی زمانی که می گویید گناه نکنید، ممکن است از ما  قبول نکند اما همین حرف را در کلاس‌های عرفان به صورت علمی به او گفته می‌شود و او را به شناخت می‌رسانید و عملا به فهم و درک موضوع می‌رسد دیگر لازم نیست به او گفته شود،  آن جوان خودش راه درست را انتخاب می کند.

عمده اتهاماتی که جمهوری‌اسلامی علیه آقای طاهری اعلام کردند چه بود؟ چرا این اتهامات به وی زده شد؟

عمده اتهامات توهین به مقدسات و افساد فی‌الارض می‌باشد که برای اولین اتهام، بدون اثبات ۵ سال حبس تعزیری دادند و برای دومین اتهام، دوبار حکم اعدام صادر کردند که هر دو در دیوان عالی نقض شد و سومین بار ۵ سال حکم زندان توسط آقای صلواتی مجددا صادر شد که همچنان پرونده وی در جریان است.

با وجود آنکه محمدعلی‌طاهری نزدیک به هفت سال اخیر در زندان بوده‌اند اما کلاس‌ها و شاگردان ایشان همچنان تفکرات وی را تبلیغ می‌کنند، پس از بازداشت و گذشت زمانی این دوران، هواداران وی به چه میزان کاهش و یا افزایش یافته‌اند؟

ببینید در عرفان تبلیغ و ترغیب نداریم، حالا اگر کسی دارای عقیده‌ای است وعقیده خود را ابراز می‌کند، نمی‌تواند لزوما تبلیغ محسوب بشود. هواداران آقای طاهری همواره در حال افزایش هستند چون میزان رضایتمندی افراد از آموزه‌های عرفان بدون اغراق بیش از ۹۹ درصد می‌باشد که از این بین حدود ۷۰ درصد از آنها در بیماری‌های خود بهبود و یا درمان را تجربه کرده‌اند که این آمار و ارقام باور نکردنی در حال اتفاق افتادن است. دستگیری آقای طاهری به یکباره باعث محبوبیت و مقبولیت بیش از پیش ایشان شد و هواداران وی پس از بازداشت‌شان چندین برابر شده است.

یکی از انتقاداتی که به گروه‌های فکری مطرح می‌شود مبحث حقوق‌بشر صرفا برای خودشان است، آیا شاگردان و هواداران  محمدعلی‌طاهری درخصوص دیگر موارد نقض حقوق‌بشر هم فعالیت می‌کنند؟ یا صرفا مشکل اصلی خود را بازداشت اقای طاهری و همفکران‌شان می‌دانند؟

سوالی خوبی است،آقای طاهری از سال ۹۲ رسما اعلام کردند، هدف‌شان حقوق‌بشر می‌باشد و کمپین دفاع از حقوق‌بشر در زندان را راه‌اندازی کردند. در فیلم و عکس‌های فراوانی که از شاگردان ایشان در فضای‌مجازی وجود دارد به وضوح عکس‌های دیگر زندانیان نیز به چشم می‌خورد و شاگردان آقای طاهری طبق آموزه‌های عرفانی ظلم‌ستیز و حق‌طلب بوده و همواره حامی حقوق‌بشر خواهند بود.

به نظر خود شما توجه و پیگیری وضعیت محمدعلی‌طاهری از سوی دیگر گروه‌ها و افراد جامعه که شاید هیچ نزدیکی با وی از منظر عقیده و بارو نداشته باشند، وجود داشته است؟ به نظرتان توجه رسانه‌ها و فعالین حقوق‌بشر به میزان کافی در مورد اقای طاهری ایجاد شده است؟

بله بسیاری از مدافعان حقوق‌بشر و مردم عادی همواره خواهان آزادی و احقاق حقوق محمدعلی‌طاهری بوده‌اند. از جمله فعالیت‌های شاگردان ایشان راه‌اندازی «کمپین الف مثل استاد» می‌باشد. پرونده‌سازان همواره تلاش می‌کنند آموزه‌های محمدعلی طاهری را وارونه جلوه دهند و آن را بر خلاف مذهب و آسیب‌زا معرفی کنند. در یک حرکت خودجوش بیش سه هزار نفر از شاگردان  ایشان و صدها نفر از شخصیت‌های سیاسی و  اجتماعی  ایران  و فعالین حقوق‌بشری در کمپین الف شرکت کردند و  با ارسال صدا و  تصویر خود، بر انطباق آموزه‌های عرفان با دین اسلام و اثر بخشی مثبت آن بر سلامتی شان گواهی داده و خواستار آزادی او شدند. در سالهای اخیر میزان حمایت‌ها بهتر از قبل بوده است، ولیکن زندانیان عقیدتی در ایران جز مظلوم‌ترین زندانیان هستند که نه تنها در مورد آقای طاهری بلکه صدای همه آنها باید بیشتر و رساتر به گوش مسئولین ایرانی و نهادهای بین المللی برسد.

در تلگرام بخوانید

#رکساناحقیقتطلب #دیدگاهنو #خامنهای #محمدعلیطاهری #جمهوریاسلامی