اسرائیل: حزب‌الله دو بار سعی کرد به حملات ما در سوریه واکنش نشان دهد ولی ناکام ماند

رئیس ستاد ارتش اسرائیل روز پنج‌شنبه ۲۰ آذر گفت که افزایش چشمگیر حملات هوایی کشورش در سوریه به کاهش روشن تحرکات و حضور ایران در منطقه منجر شده است.

به گزارش رسانه‌‌های اسرائیل، ژنرال آویو کوخاوی گفت که ایران به حملات متعدد اسرائیل در سوریه واکنش نشان نداده و حزب‌الله، متحد اصلی منطقه‌ای تهران نیز دو بار تلاش کرد که به حملات اسرائیل واکنش نشان بدهد، اما «ناکام ماند».


او این اظهارات را در جریان ارائه گزارشی از عملیات نظامی ارتش اسرائیل در سال ۲۰۲۰ و ارزیابی از آینده، بیان کرد.


به گفته ژنرال کوخاوی، اسرائیل «سالی امن‌تر» را در «شرایط راهبردی و امنیتی بهتری در مقایسه با سال‌های پیش از آن، در همه جبهه‌ها» به پایان می‌برد.


رئیس ستاد ارتش اسرائیل اظهار داشت که حضور ایرانی‌ها و متحدین آن‌ها در سوریه به میزان محسوسی کاهش یافته و پایگاه‌ و قرارگاه‌های آن‌ها از منطقه دمشق، پایتخت سوریه، تخلیه شده‌اند.


او اضافه کرد، راه‌های زمینی و همچنین مسیر هوایی انتقال تسلیحات از ایران، با عبور از عراق و سوریه تا لبنان، به شدت محدود شده و حتی می‌توان آن را مسدود شده دانست.


بسیاری از حملات اسرائیلی در سوریه در یک سال اخیر که مقامات این کشور تنها مسئولیت شماری معدود از آن را برعهده گرفتند، با عنوان ضربه به کاروان‌های انتقال تسلیحات ایرانی، صورت گرفته بود.


حملات متعدد هوایی علیه نقاط مختلف سوریه در سه هفته اخیر، به اسرائیل نسبت داده می‌شود. این کشور ماه گذشته مسئولیت یک حمله سنگین علیه سوریه را در واکنش به کار گذاشتن مواد تخریبی در مرز جولان میان اسرائیل و سوریه، برعهده گرفت و آن را «ضربه به ایران، سوریه و متحدین آن‌ها» خواند.


ارتش اسرائیل ماه گذشته گفته بود که یک واحد ویژه نیروی قدس در سوریه برای عملیات ترور برون‌مرزی فعال شده که مسئول بمب‌گذاری در جولان بوده است. ایران به این بیانیه رسمی اسرائیل واکنش نشان نداد.


رئیس ستاد ارتش اسرائیل در سخنان روز پنج‌شنبه خود اضافه کرد که نیروی هوایی کشورش در سال جاری، بیش از ۵۰۰ حمله هوایی در «همه جبهه‌ها» انجام داده است.


او گفت در این سال حملات سایبری متعددی هم در جریان بوده و فعالیت از این نوع، چه دفاعی و چه تهاجمی از سوی واحدهای شنود و اطلاعات افزایش داشته است.


به نوشته رسانه‌های اسرائیل، اظهارات او در مورد حملات سایبری ارتش، یک اعتراف غیرمعمول است.


رسانه‌های اسرائیل حمله سایبری اواخر بهار امسال به بندر رجایی در جنوب ایران و مختل شدن شدید کار آن برای چند روز را اقدام تلافی‌جویانه اسرائیل در واکنش به تلاش سایبری ناکام ایران برای رخنه در سامانه آب اسرائیل، دانسته و گفته بودند ارتش اسرائیل به نظامیان دخیل در این تلافی‌جویی سایبری نشان افتخار داد.


اسرائیل، جمهوری‌اسلامی را به دلیل برنامه هسته‌ای، عملکرد منطقه‌ای و حمایت از گروه‌های شبه نظامی در چند کشور که در فهرست تروریستی اسرائیل و غرب هستند، و همچنین در پی حضور نظامی ایران در سوریه، «اصلی‌ترین دشمن» خود و «خطری حیاتی» می‌داند.


مقامات سیاسی و نظامی ایران این هفته در دیدار با فیصل المقداد، وزیر خارجه جدید سوریه، که به تهران رفته بود، تاکید کردند که حمایت‌های ایران از سوریه و در ضدیت با اسرائیل، ادامه خواهد یافت.


ایران حملات هوایی اسرائیل علیه نظامیان خود در سوریه را حملات کور ناشی از هراس دانسته و مدعی است که تا چند ماه پیش، تنها هشت نظامی ایران در این بمباران‌ها کشته شده‌اند.

منبع: رادیوفردا