جایزه ده میلیون‌دلاری آمریکا جهت کسب اطلاعات درخصوص محمد کوثرانی

ایالات متحده آمریکا روز جمعه ۲۲ فروردین برای دریافت اطلاعات در مورد فعالیتها و شبکه مرتبط با محمد کوثرانی، یکی از فرماندهان حزب‌الله لبنان که در عراق «نقش مهمی» دارد، ۱۰ میلیون دلار جایزه تعیین کرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده است، محمد کوثرانی یکی از مقام‌های ارشد حزب الله لبنان است که بخشی از مسئولیت‌های هماهنگی سیاسی گروه‌های شبه نظامی شیعه عراق را به عهده دارد، مسئولیتی که قبلا به عهده قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه بود. قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، معاون نیروهای حشدالشعبی (بسیج مردمی) عراق، سیزدهم دی پارسال در حمله پهپادهای آمریکایی در فرودگاه بغداد کشته شد. وزارت خارجه آمریکا می گوید، محمد کوثرانی از سال ۲۰۱۳ به دلیل فعالیت‌های تروریستی در فهرست تحریمی آمریکا قرار گرفته است.


در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا آمده است: محمد کوثرانی کار هماهنگ کردن گروه‌های (مسلح) خارج از کنترل دولت عراق را به عهده دارد که دست به سرکوب خشونت آمیز تظاهرات، حمله به نهادهای دیپلماتیک و اقدامات مجرمانه گسترده می‌زنند. این بیانیه اضافه کرده است: محمد کوثرانی عضو شورای سیاسی حزب الله لبنان است و در راستای پیشبرد منافع این گروه در عراق از جمله آموزش، تامین مالی و حمایت‌های لجستیک از گروه‌های شبه نظامی شیعه فعالیت می‌کند.