میدان داران سرکوب اعتراضات سراسری آبان ۹۸

علی افشاری - موج اولیه اعتراضات سراسری آبان ۹۸ در نتیجه سرکوب فوق العاده خشن و مرگبار نظام جمهوری اسلامی ایران فرونشست. آینده آن معلوم نیست اما از آنجاییکه اعتراضات ریشه دار بوده و بر بنیادهایی استوار است، سرکوب در غیاب حل نشدن آنها تنها حرکت را به تاخیر می اندازد. هر آینه ممکن است خیزش های اعتراضی در ابعادی گسترده تر متبلور شود. اما در اعتراضات اخیر که حکومت الگوی جدیدی از اعمال خشونت با بهره برداری از خشونت نهائی در مراحل اولیه را اجرا کرد، چهره هایی نقش اصلی و کلیدی داشتند. علاوه بر نهادها و سازوکار های تعبیه شده این افراد نقش انکارناپذیری در گسترش سطح خشونت ناموجه دولتی و کشتار زیاد معترضان داشتند. در ادامه به اختصار به نقش این افراد اشاره می شود. به باور نویسنده مستند سازی عملکرد این افراد که مرتکب " جنایت علیه بشریت شده" و روزی باید پاسخگوی اعمال ننگین خود باشند، ضرورت دارد.
سید علی خامنه ای


سید علی خامنه ای آمر و فرمانده ارشد کشتار معترضان آبان ۹۸ بود که دستور خشونت فراگیر با رگبار کور گلوله را صادر کرد. او بعد از سرکوب جنبش های اعتراضی ۷۸ کوی دانشگاه تهران و جنبش سبز و مشارکت در جنگ داخلی سوریه و کشته شدن صدها هزار نفر، اعتماد به نفس بالایی پیدا کرده و این بار پشتوانه اصلی استفاده از مراحل نهایی خشونت در ابتدای کار و استفاده از سلاح های جنگی در برخورد با معترضان خیابانی شد. بدون حمایت همه جانبه خامنه ای که حتی برخی از نیروهای ولایتمدار نیز انتظار آن را نداشتند، سرکوب خونین اعتراضات و اجرای سیاست افزایش بهای حامل های انرژی امکانپذیر نبود. خامنه ای جلوی اقدام مجلس را در لغو یا تعلیق مصوبه سران سه قوه را گرفت و به تصمیم غیرقانونی این نهاد فاقد وجاهت قانونی رسمیت بخشید.


حسن روحانی


بعد از خامنه ای برجسته ترین چهره سرکوب مرگ بار اعتراضات و کشتار مردم به جان آمده از سختی ها حسن روحانی بود که با نفاق و فریبکاری چهره امنیتی افراطی خود در دهه های شصت و هفتاد را بازنمایی کرد. دولت اعتدال دفتر ستادی و هماهنگ کننده دستگاه سرکوب بود. روحانی نه تنها در ریختن بی رحمانه خون معترضان شرکت کرد بلکه با عبارت های تند وگزنده به حمایت و تخریب معترضان پرداخت. وی حتی بعد از سرکوب خونین با چهره ای خندان و لبخندهای شرم آور نمک بر روی زخم خانواده های جان باختگان ریخت و باعث انزجار بیشتر افکار عمومی شد. وی همچنین در تصمیم سازی و تصمیم گیری افزایش زیاد و ناگهانی بهای حامل های انرژی نقش برجسته ای داشت.


عبدالرضا رحمانی فضلی مقدم


رحمانی فضلی مقدم به عنوان وزیر کشور و رئیس شورای امنیت کشور که نهاد تصمیم گیری و مدیریت سرکوب بود، نقش مهم در خشونت گسترده و مرگبار با معترضان ایفا کرد. او که سابقه اصول گرایی دارد و قبلا در مجلس، صداوسیما، شورای امنیت ملی و دیوان محاسبات فعالیت می کرده و با رانت علی لاریجانی وزیر کشور دولت اعتدال شد، نه تنها در اعمال قساوت و بی رحمی شدید علیه معترضان و هماهنگی نهادهای سخت افزاری سرکوب فعال بود، بلکه در توجیه سرکوب با دروغ پراکنی و طرح اتهامات بلااستناد نیز حضور پررنگی داشت. استاندار ها و پرسنل وزارت کشور نیز در چارچوب مدیریت ارشد وی بخشی از دستگاه سرکوب شدند که در ادوار بعد از انقلاب کم سابقه بود که این چنین مدیران وزارت کشور در کنار سپاه پاسداران و بسیج مجری خشن ترین سرکوب اعتراضات خیابانی شوند. مجموعه وزارت کشور حتی تلاش نکرد تا ابتدا گفتگو و خوشتن داری در مواجهه با معترضان بکار گرفته شود و حتی برخوردهای امنیتی در مراحل اولیه سازماندهی شود.


ابراهیم رئیسی


ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه پشتوانه حقوقی سرکوب را فراهم کرد تا نیروهای اقتدارگرا بدون واهمه از مجازات از مرزهای قانون و اخلاق عبور کنند و از همان ابتدا معترضان را آماج شلیک مستقیم گلوله قرار دهند. وی همچنین به عنوان یکی از اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی از تصمیم گیران افزایش زیاد و ناگهانی بهای حامل های انرژی بود. نقش منفی رئیسی بیشتر در دستگیری های گسترده و فله ای، اذیت و آزار و شکنجه بازداشت شدگان هست که دادستانی و دادگاه های تحت کنترل و نفوذ آن مجری این برخوردهای غیر انسانی هستند. بخصوص تهدید وی به مجازات های شدید و انتقام گیری نگرانی از اعدام های سریع و فراقضائی با توجه به سوابق قبلی وی را برانگیخته است.


علی لاریجانی


علی لاریجانی به عنوان رئیس مجلس و به عنوان یکی از اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی از تصمیم گیران افزایش زیاد وناگهانی بهای حامل های انرژی نیز در سرکوب مشارکت کرد. نقش ویژه او در خلع ید از مجلس و تصمیم گیری غیرقانونی به جای مجلس و اخلال در روند تصمیم گیری قوه مقننه بود. همچنین به عنوان عضو شورای امنیت ملی نیز در صدور دستور کشتار و اجرای آن اثرگذار بوده است. وی در تخطئه معترضان و فضاسازی کاذب در انتساب آنان به بیرون از مرزها نیز نقش آفرینی کرد.


علی ربیعی


علی ریعی که سال ها در وزارت اطلاعات به نام "عباد" فعالیت می کرد و به جناح های بدنام وزارت اطلاعات وابستگی داشت، در جایگاه سخنگوی دولت نفش ویژه ای در بخش نرم افزار سرکوب ایفا کرد. کارویژه او دروغپردازی و راه اندازی پروپاگاندا برای توجیه کشتار و منتسب کردت معترضان به آشوب گران و تحریف اعتراضات خودجوش مردمی به توطئه دولت آمریکا بود.


علی شمخانی


علی شمخانی مسئول دبیرخانه شورای امنیتی ملی که در ماه های گذشته متهم به مفاسد گسترده اقتصادی و کسب ثروت های بادآورده شده است، دیگر چهره فعال در سرکوب بود که با تهدید به برخورد های امنیتی کارویژه ارعاب و هراس افکنی را برعهده داشت. همچنین در هماهنگی بین شورای امنیت ملی و شورای امنیت کشور فعالیت ویژه ای داشت.


اسحاق جهانگیری


اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور دیگر کارگزار سرکوب اعتراضات سراسری آبان ۹۸ است که وجه دیگری از فریبکاری سیاسی را آشکار ساخت. وی در چهره ای متضاد با آنچه در انتخابات های ریاست جمهوری ۹۶ نشان داد در تهیه لجستیک سرکوب و توجیه آن با انتساب به توطئه عربستان سعودی نقش فعالی داشت.


حسین سلامی


حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از چهره های مهم در سخت افزار سرکوب بود. وی کلیه منابع سپاه را در سرکوب بسیج کرد. البته گردان های امام علی سپاه و برخی از قرارگاه های شهری فعال بودند و سپاه وارد استفاده از نیروهای نظامی اش نشد. اما از ابتدا تا انتها سپاه یک بخش مهم سرکوب خونین و شکل گیری فجایع بسیار بود و دستان فرماندهان سپاه به خون جوانان و مردم محروم آلوده است. سلامی در چارچوب ویژگی اصلیش که رجزخوانی های بی بنیاد هست مدعی شد در ایران "جنگ جهانی" رخ داده است!


حسین اشتری


فرمانده نیروی انتظامی از مجریان مهم واصلی سخت افزاری سرکوب بود. یگان ویژه نیروی انتظامی زیر نظر وی و با مدیریتش از همان ابتدا با سبعیت و خشونت فوق العاده در صدد جمع کردن اعتراضات برآمد. وی در ارتکاب فجایع انسانی و کشتار معترضات مسئولیت مستقیم دارد.


علی فدوی


قائم مقام فرماندهی سپاه نیز از چهره های فعال سرکوب اعتراضات فراگیر آبان ۹۸ بود. وی ناخواسته اعتراف بزرگی کرد که در روز اول تخریب های بزرگی رخ نداده و همه چیز از روز دوم شروع شده است. این سخن بدین معنا است که خشونت منزجر کننده و برنامه ریزی ها برای تخریب های هدفمند باعث آن اتفاقات تلخ شده است.


حسین طائب


حسین طائب رئیس سازمان اطلاعات سپاه که از چهره های تندخوی امنیتی جمهوری اسلامی است، در تمامی مراحل سرکوب فعالیت گسترده ای داشت. وی همچنین جزو مشاوران و حلقه نزدیکان خامنه ای نیز هست و به نظر می رسد در ایجاد اطمینان در خامنه ای در سرکوب بی رحمانه و گسترده اعتراضات موثر بوده است. در تعطیلی اینرنت و استفاده ار روش های جدید در مهار و متفرق کردن معترضان، تخریب های هدفمند اموال عمومی و مردم و خیزش های اجتماعی در شهرها و ارتکاب جنایت وی نقش فعالی داشته است.


سید محمود علوی


محمود علوی وزیر اطلاعات هرچقدر رئیسی ویترینی و تشریفاتی در وزارت اطلاعات است و نفوذی در تصمیمات بزرگ ترین نهاد اطلاعاتی جمهوری اسلامی ندارد، اما در سرکوب خونین معترضان مشارکت گسترده ای داشت و هم در سخت افزار و هم نرم افزار سرکوب حضور قابل اعتنایی داشت و هماهنگی بین وزارت اطلاعات و دیگر بخش های سرکوب در ارتکاب جنایت علیه بشریت را برقرار کرد. وزارت اطلاعات در دستگیری ها نیز خیلی فعال بود وهمچنین در تشویق اعتراضات به سمت تخریب و ویرانگری.


حسام الدین آشنا


حسام الدین آشنا مشاور روحانی که یک چهره رده پایین سابق اطلاعاتی بوده است، در سرکوب خونین اعتراضات فعالانه ظاهر شد. نقش اصلی او حضور در نرم افزار سرکوب و فعالیت در پروپاگاندا بود. وی با تشبیه معترضان به حمله سازمان مجاهدین خلق در سال ۶۷ زمینه را برای برخورد شدید و کشتار معترضان مهیا ساخت.


سید عبدالرحیم موسوی


فرماندهی کلی ارتش اگرچه مستقیما در سرکوب حضور نداشت اما به دلیل همراهی در پروپاگاندا علیه معترضان و سناریوی منتسب کردن معترضان به بیگانگان و مشارکت در تصمیم گیری ها در شورای امنیت ملی نقش دارد. اما مسئولیت اصلی وی نادیده گرفتن نقش بالقوه ارتش در خنثی سازی سرکوب و جلوگیری از کشتار معترضان بود کاری که ارتش مصر در بهارعربی و ارتش سودان در تحولات اخیر انجام دادند.


عبدالعلی علی عسگری


رئیس صدا و سیما یکی دیگر از ارکان مهم سرکوب اعتراضات سراسری ۹۸ بود. وی ظرفیت رسانه ملی را کاملا در اختیار پروپاگاندای انحراف اعتراضات به " اغتشاش" و ریختن آتش تهیه سرکوب قرار داد. همچنین وی یکی از اعضای شورای امنیتی ملی و شورای امنیت کشوراست. صداو سیما در واقع رسانه سرکوب خونین و کشتار معترضان مظلوم بود. همچنین صداو سیما در پخش اعترافات اجباری و مبتنی بر سناریوهای حکومتی نیز فعال است و علی عسگری مسئولیت مستقیم در آن دارد.


البته فهرست کسانی که درسرکوب مشارکت داشتند خیلی طولانی تر است. در این مطلب تلاش شد تا کسانی که در سطح تصمیم گیری و اجرای کلان سرکوب خونین اعتراضات سراسری ۹۸ شرکت داشتند، به اختصار معرفی بشوند. مستند سازی مداخلات و نقش آنها و راه اندازی کارزار برای محاکمه عادلانه آنها ودیگر عاملان جنایت های اخیر فصلی مهم در اکنون و فردای مبارزات سیاسی و حق طلبانه ملت ایران خواهد بود.