واکنش فدراسیون جهانی فوتبال به حکم اعدام نوید افکاری

فدراسیون جهانی فوتبال «فیفا» با انتشار توئیتی به کارزار معترضان صدور حکم اعدام نوید افکاری کشتی‌گیر و از بازداشت‌شدگان اعتراضات امردادماه ۱۳۹۷ در کازرون پیوست و خواستار لغو حکم اعدام وی شد.

فیفا در این پیام توئیتری خود نوشته است که «تحولات چند روز اخیر را در مورد ناوید افکاری قهرمان کشتی ایران دنبال کرده است.»


فیفا نوشت که در نگرانی‌ کمیته بین‌المللی المپیک و بسیاری دیگر در ارتباط با این موضوع شریک است.


فدراسیون بین‌المللی فوتبال همچنین ابراز امیدواری کرد که زندگی این ورزشکار حفظ شود.


این پیام توئیتری فیفا از سوی کاربران ایرانی توئیتر به شدت مورد استقبال قرار گرفته و آنها از این اقدام فیفا قدردانی می‌کنند. از سوی دیگر اما کاربران دیگری نیز، به دلیل آنچه مماشات سازمان‌های بین‌المللی از جمله فیفا با جمهوری اسلامی می‌خوانند، از این سازمان انتقاد کرده‌اند.


این منتقدان می‌نویسند که فیفا و کمیته بین‌المللی المپیک هیچ اقدام معناداری علیه رژیم ایران انجام نداده‌اند و سیاست مماشات را به‌خصوص در زمینه ورزش زنان و حضور زنان در ورزشگاه‌ها در پیش گرفته‌اند.


مخاطبان این پیام توئیتری فیفا، همچنین به عضویت جمهوری اسلامی در فدراسیون فوتبال اعتراض کرده و نوشته‌اند رژیمی که دستش به خون معترضان آغشته است و جان بسیاری از معترضان اعتراضات مردمی در زندان‌های این رژیم در خطر است، شایسته‌ی عضویت در این فدراسیون نیست.


کاربران توئیتر می‌گویند حمایت فیفا از نوید افکاری همچنین می‌تواند اولین قدم برای مذاکره واقعی جهت فشار بر رژیم ایران با هدف توقف اعمال خشونت‌آمیز علیه معترضان باشد.


شمار دیگری از مخاطبان پیام توئیتری فیفا خواستار این شده‌اند که فدراسیون بین‌المللی فوتبال از ادامه‌ی حضور جمهوری اسلامی در همه مسابقات بین‌المللی جلوگیری کرده و فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی را تحریم کند.


صدور حکم دو بار اعدام برای نوید افکاری کشتی‌گیر و از معترضان اعتراضات امردادماه ۱۳۹۷ با واکنش‌های وسیع سازمان‌ها و نهادهای حقوق بشری و ورزشی سراسر دنیا و همچنین برخی از سیاستمداران از جمله دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا همراه بوده است. سازمان‌های بین‌المللی با تأکید بر حفظ جان نوید افکاری از او به عنوان نایب قهرمان کشتی نوجوانان ایران نیز حمایت کرده‌اند.


نوید افکاری جوان ایرانی از سوی مقامات قضایی جمهوری اسلامی متهم به «قتل» یک مأمور حراست شرکت آبفا در جنوب شیراز شده است. وی این اتهام را رد می‌کند و در پیامی اعلام کرده است که با شکنجه از وی اعتراف علیه خودش گرفته‌اند. وی از شرکت‌کنندگان اعتراضات امردادماه ۹۷ شهر کازرون علیه شرایط موجود است که با پرونده‌سازی و اتهام «قتل» به ۲ بار اعدام محکوم شده و دو برادر دیگرش به احکام ۵۴ و ۲۷ سال زندان محکوم شده‌اند.

منبع:کیهان لندن