کشف اجساد بازداشت‌شدگان در سد و رودخانه‌هاطی روزهای اخیر تصاویری از کشف اجساد تعدادی از شهروندان ایرانی در سد چند شهر منتشر شده است. کشف جسد این چند نفر در حالی گزارش شده است که خانواده این افراد می‌گویند که فرزندانشان پس از ۲۵ آبان همزمان با اعتراضات سراسری در ایران مفقود شده بودند.

به گفته فعالان حقوق بشر آثار شکنجه بر روی اجساد پیدا شده وجود دارد و خانواده این افراد تحت فشار قرار دارند تا مرگ آنان را «خودکشی» اعلام کنند.

اسامی تعدادی از جان‌باختگان در فضای مجازی از جمله توییتر منتشر شده است. ارشاد رحمانیان از شهروندان مریوانی است که جسد او در سد گاران مریوان کشف شده است. گفته می شود دستکم ۴ جسد دیگر در درایچه زریبار مریوان نیز کشف شده است.

همچنین براساس گزارشات منتشر شده پنج جسد در سد وحدت سنندج، یک جسد در دریاچه همدان، یک جسد در درودخانه کرج، یک جسد در اصفهان و جسدی دیگر در اهواز کشف شده است.

آمار کشته شدگان در رودخانه و سد به قدری طی روزهای اخیر افزایش یافته است که این میزان از اجساد نشان از قتل و کشتار آنان می‌دهد.

پس از اعتراضات سراسری در آبان ۹۸ دستکم ۸ هزار معترض بازداشت و به گفته منابع حقوق‌بشری نزدیک به هزار تن کشته شده‌اند. اعتراضات سراسری آبان ماه ۵ روز به طول کشید و مردم ایران خواهان براندازی جمهوری‌اسلامی بودند که با شدیدترین سرکوب‌های امنیتی روبرو شدند.