اسطوره‌های ایرانی کرونا

رامین احمدی - در همه کشورها از جمله امریکا مردم درباره فاجعه جهانی کرونا به اسطوره سازی و پخش اطلاعات قلابی پرداخته اند. در طول تاریخ انسان ها در رویارویی با طبیعتی که نمی شناخته اند و مغلوبش بوده اند، درباره این «نیروهای مرموز» طبیعت افسانه پردازی کرده اند. ریشه خدایان و مذاهب نیز در همین رویارویی ست. مقاله زیر به اسطوره سازی امریکایی ها درباره کرونا می پردازد.

به مناسبت این مطلب اینجا چند اسطوره رایج ایرانی را بررسی می کنم:

۱. ویروس کرونا را امریکایی ها علیه چین ساختند.

این خانواده ویروس قرن هاست در خفاش ها زندگی می کنند و تنها وقتی از خفاش به یک پستاندار دیگر مثل راسو، شتر یا مورچه خوار منتقل شوند می توانند جهش ژنتیکی انجام داده و به پاتوژن انسان تبدیل شوند

۲. ویروس کرونا را چینی ها علیه امریکا ساخته اند.

به توضیح بالا مراجعه شود.

۳. گرما و سرما در این ویروس و سیر بیماری تاثیر دارد.

سردی و گرمی بخشی از فهم باستانی ایران درباره سلامت و بیماری ست. در این مورد کافی ست به گسترش اپیدمی در کشورهای گرمسیر مثل نیجریه، مصر و افریقای جنوبی نگاه کنیم. هوا در شیراز خودمان فعلا چندان سرد نیست. در امریکا ایالت کالیفرنیا یعنی یکی از گرم ترین و خوش آب و هوا ترین ایالات امریکا مرکز اصلی رشد آلودگی ست.

۴. قرار است ۲۰۰ هزار نفر، پانصد هزار نفر، هفتصد هزار نفر (بسته به اینکه به چه کسی گوش بدهید) از این بیماری بمیرند.

این اسطوره را حتی خود حکومت این روزها ابلهانه و برای هراس انداختن بین مردم دامن می زند. آمار به ما می گوید که هشتاد درصد مردمی که آلوده می شوند از این بیماری بهبود پیدا می کنند. آمار به ما می گوید در چین بیلیونی و بی در و پیکر که بیشترین تعداد مبتلا در جهان را دارد نزدیک به سه هزار نفر مردند و افزایش تعداد مبتلایان پس از رعایت نکات ساده بهداشت عمومی به سرعت متوقف شد. در مناطقی از چین که رعایت کردند (مانند گوانگدانگ، نگاه کنید به تحقیق منتشر شده در لانست) میزان حمله و انتقال ویروس ۱۴ در ده هزار بوده است یعنی زیر دو دهم درصد! پس برخلاف انفلونزا با رعایت بهداشت عمومی و قرنطینه این ویروس مهار می شود. اگرچه در حال حاضر سیستم بهداشتی و سیاسی ما را فلج کرده است.

۵. با دود کردن اسفند، مصرف الکل، مصرف تریاک، مصرف ویتامین د، شیاف عرق بنفشه، اعتقاد مذهبی و خواندن دعا شما از این عفونت این ویروس پیشگیری می کنید.

همه این ها مزخرفات فرهنگی ماست. با ماندن در خانه و شستن دست ها از آلودگی مصون می مانید.