چهار ایرانی به اتهام تروریسم در بلژیک محاکمه می‌شوند

چهار ایرانی که در چارچوب توطئه برای بمب‌گذاری در گردهمایی سازمان مجاهدین در پاریس در اکتبر ۲۰۱۸ با حضور مقامات جهانی، دستگیر شده‌اند، در اواخر نوامبر امسال در آنورث (آنتورپ) در شمال بلژیک محاکمه می‌شوند.

طرح بمب‌گذاری در گردهمائی سالانهٔ «شورای ملی مقاومت ایران» اگر به اجرا درمی‌آمد، به گفتهٔ مسئولان بلژیکی، بدون تردید تلفات و خسارات فراوانی بر جای می‌گذاشت. کارشناسان امنیتی، بمب تدارک دیده شده به این منظور را «پیچیده و ساخته فردی حرفه‌ای» توصیف و قدرت موج پرتاب آن را صدمتر ارزیابی کرده‌اند.


در میان چهار متهمی که در دادگاه فدرال آنتورپ حضور خواهند یافت، اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی در سفارت ایران در وین است که پس از چند روز تلاش تروریستی در آلمان دستگیر شد، جایی که او ادعا کرد که برای تعطیلات در آنجا به سر می‌برد.


اسدی، با توجه به تحقیقات انجام شده توسط سرویس‌های اطلاعاتی سه کشور اروپایی (بلژیک، فرانسه و آلمان) که به‌طور مستقیم در این تلاش شرکت داشتند و در این پرونده همکاری کردند، مأموریت اسدی هرگز دیپلماتیک نبود، زیرا او برای سرویس‌های اطلاعاتی ایران کار می‌کرد و معطوف به تعقیب مخالفان و معارضان در جنوب اروپا بود.


براساس این گزارش‌ها، سفارت ایران در وین مرکز اصلی این مأموریت در نظر گرفته شده بود.


ژاک راس رئیس سرویس اطلاعاتی بلژیک ۲۰ فوریه به دادستان کل این کشور ۲۰ فوریه نوشته‌است: «پروژه حمله با نام ایران و زیر نظر ایران طراحی شده و این اقدام ابتکار عمل شخصی اسدی نیست».


علاوه بر اسدی دو ایرانی مظنون به همکاری با وی با ۵۰۰ گرم (یک پوند) TATP، یک ماده منفجره، و مکانیسم چاشنی آن توسط پلیس بلژیک دستگیر شده بودند.


وی بر اساس نتایج تحقیقات قضائی در ۲۸ ژوئن ۲۰۱۸ بمب تدارک دیده شده برای کارگذاری در محل همایش مجاهدین خلق در «ویلپنت» واقع در شمال شرقی پاریس را در یک پیتزا فروشی شهر لوکزامبورگ به یک زوج ایرانی، امیر سعدونی، ۳۸ ساله، و نسیمه نعامی، ۳۳ ساله، تحویل داده‌است. این دو تن که آن هنگام در آنورث سکونت داشتند، فردای همان روز هنگام سفر بسوی پاریس در بروکسل دستگیر شدند. پلیس در خودروی مرسدس بنز آنها، علاوه بر مواد منفجرهٔ یاد شده (۵۰۰ گرم پروکسید استون)، سه تلفن همراه و ۳۵۰۰۰ یورو پول نقد کشف و ضبط کرد.


اسدالله اسدی شخصیت اصلی این ماجرا است. این مرد ۴۹ ساله پیش از انتصاب به عنوان منشی سوم سفارت در وین در سال ۲۰۱۴، در سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸ در عراق دیپلمات بوده‌است.


در گردهمائی سازمان مجاهدین که در روز ۳۰ ژوئن ۲۰۱۸ برگزار شد، شماری از شخصیت‌های بین‌المللی حامی این سازمان شرکت داشتند. رودی جولیانی، شهردار سابق نیویورک، نیوت گینگریچ، رئیس پیشین مجلس نمایندگان آمریکا، بیل ریچاردسون، نمایندهٔ پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد، ایو بونه، رئیس پیشین ادارهٔ امنیت داخلی فرانسه و نمایندهٔ پیشین مجلس این کشور و نیز خانم اینگرید بتانکور، سناتور پیشین کشور کلمبیا از جمله شرکت کنندگان در این گردهمائی بودند.


روزنامه فرانسوی لوموند در مقاله‌ای برای اولین بار جزییاتی از تحقیقات پلیس بلژیک دربارهٔ حمله خنثی شده به گردهمایی سالانه شورای ملی مقاومت در حومه پاریس در تاریخ ۳۰ ژوئن ۲۰۱۸ منتشر کرده‌است.


طبق این گزارش، اسدالله اسدی، در زمان بازداشت از همکاری با دستگاه قضایی بلژیک سر باز زد ولی آنها را به انتقام تهدید کرد.


روز ۹ مارس ۲۰۱۹ به رئیس زندان بورن گفته بود که می‌خواهد یکی از مسئولان تحقیقات پرونده را ملاقات کند.


اسدی به این مسئول پرونده گفته‌است اگر که او محکوم شود، «گروه‌های مسلحی» آماده‌اند علیه نیروهای پلیس، شاهدان و سمپات‌های سازمان مجاهدین خلق وارد عمل شوند.


علاوه بر سه فرد یاد شده، شخص دیگری نیز به نام مهراد عارفانی نیز که در فرانسه دستگیر و به بلژیک مسترد شده‌است، در این محاکمه در جایگاه متهمان قرار خواهد داشت. بر اساس تحقیقات قضائی، مأموریت او جمع‌آوری اطلاعات در بارهٔ شورای ملی مقاومت ایران بوده‌است.


پاریس که ظاهراً از دست‌داشتن مستقیم ایران در این حمله خنثی شده مطمئن شده بود در اکتبر سال ۲۰۱۸ دارایی‌های معاون وزارت اطلاعات ایران سعید هاشمی‌مقدم را مسدود کرد.

منبع:الشرق‌الاوسط