تلگرام را فیلتر کردند «چون مردم به لیست خامنه ای رای ندادند»


روح‌الله مومن‌نسب که از وی به عنوان دبیرکل جبهه انقلاب اسلامی در فضای مجازی یاد می‌شود، مدعی‌ است که تلگرام به عنوان یک اپلیکیشن پیام‌رسان مانع از رای آوردن لیست مطلوب خامنه‌ای در مجلس خبرگان و شورای اسلامی شد که به همین دلیل این اپلیکیشن فیلتر شده است.

مومن‌نسب می‌گوید:« حضور مردم ایران در تلگرام بهترین فرصت برای انگلیسی‌ها بود تا بر انتخابات تاثیر بگذارند. شبکه بی‌بی‌سی همیشه مردم را به تحریم انتخابات دعوت می‌کرد، اما چهار سال پیش استثنائا آمد گفت شرکت کنید، اما به فلان لیست رأی بدهید. بعد از این رهبر انقلاب در سخنان از مردم خواست که به لیستی که انگلیس از آن حمایت کرده رأی ندهید. اما وقتی نتیجه انتخابات اعلام شد، روشن شد که تعداد بیشتری به آن لیست (انگلیسی) رأی داده‌اند. بعد از آن رهبر انقلاب گفت که مردم بدانند که دشمن از طریق فضای مجازی، مهندسی افکار عمومی می‌کنند. بنابراین ایران باید سامانه‌های خاص خود را در فضای مجازی داشته باشد و چاره‌ای نیست که مدیریت افکار عمومی کشور را از کنترل آمریکا خارج کنیم».

ادعای مومن نسب که در میزگرد شبکه المیادین مطرح می‌کند براین اساس بود که علی خامنه‌ای در ۲۸ بهمن ۹۴ در سخنرانی خود خطاب به مردم خواست که به لیست بی‌بی‌سی رای ندهد که منظور لیست اصلاح‌طلبان است. او در این رابطه افزود:« رادیوی انگلیسی دارد به مردم تهران دستورالعمل می‌دهد به فلانی رأی بدهید، به فلانی رأی ندهید! معنای این چیست؟ این که ما عرض می‌کنیم در انتخابات، مردم با بصیرت، با آگاهی، با دانایی وارد بشوند، به‌خاطر این است؛ بدانند دشمن چه می‌خواهد؛ وقتی شما دانستی دشمن چه می‌خواهد، عکس او عمل می‌کنی.»

مومن‌نسب از تئوریستین‌های فیلترینگ در ایران همواره خواهان فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی بود. طی سالهای اخیر چندین مرتبط سخنان وی که حاوی مطالب عجیب بود در شبکه‌های اجتماعی به حالت تمسخر منتشر شده است که می‌توان به «حاملگی به دلیل دو گیگ اینترنت» اشاره کرد.


بیژن قاسم‌زاده، بازپرس سابق دادسرای فرهنگ و رسانه که چندی پیش به اتهام اقتصادی به زندان محکوم شد پیشتر در اردیبهشت ۱۳۹۷ با حکم قضایی دستور فیلترینگ تلگرام را صادر کرد.